Çocuklar ve Kayak – Kayak sporuna en uygun başlama yaşı

Çocuklar ve kayak denilince akla ilk gelen şey kayak tatili. Çocuklarınızın kayakla tanışması için kayak tatili en ideal zamandır diyebiliriz. Çocuklarınıza zaman ayırmak, onlarla birlikte kayak yapmak ve en sonunda herkesin dağda eğlenmesini sağlamak için sabırla uzun bir yolu kat etmeniz gerekiyor. Peki çocukların kayak sporuna en uygun başlama yaşı kaç olmalı? bu sorunun cevabını sizler için hazırlamaya çalıştık. Haydi başlayalım!

Çocuklarınızın kayakla ilk tanışması, uygun donanımlar, kayak eğitim programları, ne giyecekleri, neler almanız ve nereye götüreceğiniz konusunda tavsiyelerimiz var.

Çocukların kayak yapmaya başlama zamanı

Kayak, hem çocuklar hem de yetişkinler için her bakımdan zenginleştirici bir deneyim olabilir. Çocuğunuzu dağa götürmeye hevesliyseniz, bir çocuğun kayak yapma yeteneğine birçok faktörün katkıda bulunduğunu unutmayın. Çocuğunuzun kayak yapmaya hazır olup olmadığına karar verirken kendinize sormanız gereken bazı sorular var.

Çocuğum kayak deneyimi için hazır mı?

18 aylık bir çocuk, kayak botları ve kayaklarla düz bir alanda karda bocalayabilecek yaştadır. Çocuğunuz yürümeye başladıysa ve bacakları yürüyüş konusunda yeterince istikrarlı ise, karda oynama becerisine de sahiptir.

Dünya’da kayak okullarının çocukları kayak sporuna tanıştırmak için belirlediği ilk kriter budur. Bununla birlikte, genel olarak, bir çocuğun tam kayak deneyimine başlamadan önce en az 3 yaşında olması, yani düz ya da hafif eğimli arazide bağımsız olarak özgürce hareket edebilecek seviye olması konusunda da tüm kayak okulları (Dünya’da ve Avrupa’da) konusunda fikir birliğine varmışlardır.

Ayrıca bu yaştaki çocuklar için geliştirilmiş oyun park alanı ve donanımlarının (kayakla dönme dolap, sihirli halı bandı ve sandalyeye oturarak kayma vb) kullanılması konusunda da anlaşmaya varmışlardır.

Çocuğum Kayak Okulu’na Gitmeli mi?

Türkiye’deki kayak okullarının bir çocuğu kendi programlarına kabul edecekleri en erken  yaş 4-5 yaş arasındadır. Dünya ve Avrupa’da aynı yaş aralığı geçerlidir.
4-5 yaşından daha küçük olan çocukların kayak yapacak bir günü idare edebilmek için dikkati, motorik becerileri ve fiziksel gücü henüz tam olarak gelişmemiştir. Bununla birlikte, bu kesinlikle çocuğun kişisel ve sosyal gelişim seviyesine bağlı olarak değişim gösterebilir.
Türkiye’de henüz yok ama dünya’da bazı kayak okulları, daha küçük yaştaki çocuklar için “karla oyun” programları sunuyor. Bu tarz programların Türkiye’deki kayak okullarında geliştirilmesi ile çocuğunuz kayak ayakkabılarına ve kayak malzemelerine en nihayetinde bu spora aşina olacaktır.

Kendinize sormanız gereken sorular

Çocuğunuzun kayakla tanışma sürecine hazır olup olmadığını belirlemek için, dışarıda karla oynarken ne kadar rahat olduklarını ve kayak pistinde bir gün geçirmek için ne kadar hazır olduklarını belirlemek önemlidir. Bunu yapıyorsanız doğru yoldasınız.

Çocuğum kayak merkezine gitmeye hazır mı?

Çocuğunuz karı çok seviyorsa ve uzun süre açık havada kalabiliyorsa bir kayak merkezine çıkmaya hazırdır diyebiliriz. Bununla birlikte, çocuğunuz çok huysuzsa ve söz dinlemiyorsa, yaşının biraz daha büyümesini beklemek iyi bir fikirdir.

Çocuğum anlatılanları dinleyip bunlara uyabilir mi?

Çocuğunuz yetişkinleri dinleyebildiğinde kayak deneyiminden en iyi şekilde yararlanacaktır. Ebeveynlerden ziyade eğitmenlere tavsiyem, çok küçük yaşta kayak sporuyla tanışan çocuklara, ayaklarında kayak takılı vaziyette küçük bir yürüme turu ile sohbet ederek işe koyulmalarıdır. Bu güzel başlangıç, çocuğun en iyi şekilde eğitimi için mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Kayak eğitimi sırasında sabır ne kadar önemli ?

Anne babadan uzaklaştırılmış bir çocuğun sinirli, sabırsız ve garip bir eğitmene teslim edilmesi korkutucu bir deneyim olabilir. Bu nedenle çocuğunuzu kayak okuluna dahil etmeden önce eğitmenler ile 5-10 dakika sohbet ediniz, yaklaşım ve konuşma tarzları size bir fikir verecektir.

Zorla güzellik olmaz… Çoğu kayak okulu, ebeveynlerin çocuğu bir kayak programına katılmaya zorlamamalarını tavsiye eder. Zorla yapılan bu iş sizi baş ağrısı ve gözyaşı ile sınayabilir. Bu durumda ne ebeveyn ne çocuk ne de eğitmenler eğlenceli vakit geçirmezler, tecrübeyle sabittir.

Çocuğuma kayak yapmayı ben öğretsem nasıl olur, bunun için yeterince sabırlı mıyım?

Çocuğunuzu kayak okuluna göndermek yerine kendiniz eğitim vermeyi seçerseniz en dikkat etmeniz gereken konu sabırdır.  Sabır her eğitim sürecinin olmazsa olmazıdır. Kayak hem zihinsel hem de fiziksel olarak insan vücudunun enerjisini alır, dolayısıyla küçük çocuklar eğitim sürecinde çok çabuk yorulur.

Mutlaka detaylı bir araştırma yapın

Çocuğunuza kayak eğitimi vermeye başlamadan önce eğitim süreçleri hakkında biraz araştırma yapmanızı öneririm. Bu sayede işe koyulmadan önce bir fikriniz olacaktır.

Çocuğunuzun kayak yapabileceğinden hala emin değilseniz çocuğunuza sorun

Açıkçası, çocuğunuzun kayak yapabilecek yaşta olup olmadığını belirleyen birçok değişken vardır. Bu sorunu çözmenin iyi yolu, çocuğunuza kayak yapmayı isteyip istemediğini sormanızdır. Çocuğunuz bu soruyu anlamak ve cevaplamak için henüz çok küçükse, en azından onu çeşitli yollarla bu sporla tanıştırarak işe başlayın. Çocuğunuzun karda eğlendiğinden emin olmak için birden fazla deneme yapabilirsiniz, ancak bu şekilde kayak yapmayı öğrenmesi için doğru yolda olabilirsiniz.

Çocuklar ve kayak konulu bu yazımızı beğendiyseniz “Ebeveynler için güvenlik ipuçları yazımız” ilginizi çekebilir.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!