İsviçre ve Avusturya EYOF Erzurum 2017’de yok

ERZURUM, önümüzdeki yılın şubat ayında yapılacak olan Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları (EYOF) öncesinde korkulan oldu ve Avusturya ile İsviçre Olimpiyat Komiteleri, sporcuların güvenliğini gerekçe göstererek festivale katılmama kararı aldığını açıkladı.

İsviçre Olimpiyat Komitesi, önümüzdeki yılın 11-18 Şubat tarihleri arasında Erzurum’da düzenlenecek Avrupa Gençlik Kış Olimpik Oyunları’na sporcu göndermenin son derece riskli olabileceğini duyurdu.

Bu duyuru ülkemizde şok etkisi oluşturmadı diyebiliriz. Ancak sorun ve sıkıntı ile beselenenler arasında yer alan bir dizi “her türlü muhalif” basın güruhuna iyi bir malzeme oldu. Siyaset gündeminde sıklıkla yan çizen ve bunu alışkanlık haline getiren Avusturya ve İsviçre’nin olmadığı bir organizasyon bize göre asla bir kayıp olmayacaktır.

SAVAŞLARI BAHANE ETTİLER

Edinilen bilgiye göre, İsviçre Olimpiyat Komitesi’nin, Suriye’de devam eden savaş ile Irak’taki çatışmaları, siyasi gerilim şeklinde sıraladı.

Erzurum’da düzenlenecek oyunlara İsviçre 40 sporcu göndereceğini duyurmuştu.

İsviçre’den sonra, Avusturya Olimpiyat Komitesi de festivale katılmama kararı aldığını duyurdu.

İsviçre ve Avusturya’nın dışında başka Avrupa ülkelerinde de benzeri türde kararlar alınabileceği tahmin ediliyor.

Böylesi bir kararın alınmasındaki en büyük nedeninin, Erzurum’un ve Türkiye’nin tanıtımının yeterince yapılmamasına bağlanıyor. Erzurum’un değil bölge, türkiye’nin en sakin ve huzurlu kentlerinden birisi olduğunu belirten turizm uzmanları, iptallerin yaygınlaşmaması için, gerekli tanıtım çalışmalarına vakit geçirilmeden başlanılmasını önerdiler.

kaynak: haber box

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!