Kaan Şamgül kardeşimizi kaybettik!

Kaan Şamgül geçirdiği bir kalp krizi neticesinde 22 yaşında aramızdan ayrıldı!

Kaan Şamgül kardeşimiz geçirdiği bir kalp krizi neticesinde 08 Ağustos 2022 tarihinde vefat etti. Kelimelerin tükendiği ve boğazımızın düğümlendiği bu haber karşısında ne denilebilir ki? Ailesinin kederini paylaşarak en derin üzüntülerimizi belirtmek isteriz. Başsağlığı ve sabırlar dileriz.

Kaan Şamgül Kimdir?

26 Şubat 2000 tarihinde Ankara’da doğdu. Babası Selim Şamgül 5 yaşında kayak sporu ile tanıştırdı. 9 yaşında lisanslı kayak sporcusu olarak yarışmalara katılmaya başladı. Kaan Şamgül 9 yaşında iken Ankara’da katıldığı kayak yarışmalarında başarılı dereceler elde etti.

Türkiye çapında katıldığı kayak yarışmalarında gerilerde kaldığını görünce düzenli bir kulüp arayışına girdi. 10 yaşında AKUT Spor Kulübü ile tanışan Kaan Şamgül “Austria Racing Camps” organizasyonuna katıldı. Bu kamp sonrası teknik eğitimlerine AKUT Spor Kulübünde ve Avusturya’da devam etti.

13 yaşında Kayak Milli Takımı’nın yaz kampına davet edildi. Vefat ettiği tarihe kadar milli takım kadrosunda yer aldı ve ülkemizi başarı ile temsil etti. Babası Selim Şamgül’ün takdire şayan desteği ile hem yaz hem de kış sezonunda kayak sporuna çok zaman harcadı. Sayısız zorluklara rağmen yılmadan çalışmaya devam etti. Kaan Şamgül Kış Olimpiyatlarına katılarak ülkemizi başarıyla temsil etmeyi hedefliyordu.

  • ISF (Uluslararası Okul Federasyonu) tarafından Fransa’da düzenlenen ve 48 sporcunun katıldığı Okullar Arası Dünya Şampiyonası’nda Alp Disiplini Büyük Slalom Yarışında 11. oldu.
  • Fransa-Pra Loup Uluslararası Çocuk Kupası’nda 16 yaş altı kategorisinde 66 sporcu arasından 3. olarak büyük bir başarıya imza attı. Bu yarışmalarda 2000 doğumlu sporcular arasında en iyi yarışma zamanını elde etti.
  • 2017 yılında Erzurum’da düzenlenen Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali Yarışmalarında ülkemizi temsil etti.
  • 2018 Kış Olimpiyatları Türk Milli Takımı aday kadrosunda yer aldı.
  • Türkiye’de gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası yarışmalarda çok önemli başarılar elde etti ve bir çok madalya kazandı.

Kaan Şamgül parlayan bir yıldız gibiydi. Babası Selim Şamgül ile 2018 yılında bir yarışma organizasyonu sonrasında oturup uzun uzun kayak sporunu konuşmuştuk. Kaan’ın daha başarılı olabilmesi için yaptıklarını ve yaşadıkları zorlukları anlatmıştı. Okul ve antrenman programının yoğunluğu ve hiçbirinin aksamaması için gösterdikleri gayret gerçekten üst seviyedeydi. Kayaksever olarak takibimizde olan birkaç sporcudan biriydi. Temiz ahlakı ve terbiyesi ile gönlümüze taht kurmuştu. Bir sporcuda olması gereken tüm meziyetlere sahipti.

Hoşçakal Şampiyon! mekanın cennet olsun…

Kaan Şamgül - Kayak Alp Disiplini Sporcusu 5

Kaan Şamgül - Kayak Alp Disiplini Sporcusu 4

Kaan Şamgül - Kayak Alp Disiplini Sporcusu 3

Kaan Şamgül - Kayak Alp Disiplini Sporcusu 2

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!