Kayak dünyasında geçtiğimiz hafta neler oldu

Geçtiğimiz hafta sıkı rekabet ve süprizlerle dolu geçti diyebiliriz. FIS’in yoğun yarışma programını takip etmek kayak severler için bulunmaz nimet. Eurosport sağ olsun, canlı yayınlar, özetler… Daha ne olsun keyfimize diyecek yok .
Gelip birlikte bakalım geçtiğimiz hafta kayak dünyasında neler olmuş.
 
Kayaklı Koşu
Geçen yılki Kış Gençlik Olimpiyat Oyunları ev sahibi Lillehammer(Norveç) Kayaklı koşu, Kuzey Kombine ve Kayakla Atlama branşlarında düzenlenen yarışmalara ev sahipliği ile hat trick yaptı.
Kayaklı koşu branşında üç günde üç yarış düzenlendi. Yarışma programı Cuma günü klasik teknik sprint yarışmalarıyla başladı. Erkeklerde İsveçli Calle Halfvarsson podyumda birincilik kürsüsüne çıktı. Halfvarsson hafta sonu Cumartesi günü katıldığı erkekler 10 km serbest stil yarışmalarında ikinci kez birincilik kürsüsüne çıktı. En büyük süpriz bayanlar 5 km serbest stil yarışmasında 1. olan Amerikalı kayaklı koşucu Jessica Diggins’di diyebiliriz. Bu zaferle Jessica Diggins ikinci kez Dünya Kupası kazandı.
Kayaklı koşu branşı çok yoğun bir yarışma haftası geçirdi. Dikkat çeken bir detay; erkekler ve bayanlarda Norveçli kayaklı koşucuların sprint yarışmalarında gösterdikleri başarıydı. Kayaklı koşu kültürünün ve popülaritesinin iskandinav ülkelerinde çok yaygın olduğunu ve ata sporu olarak gördüklerini unutmamak gerekir.
Bayanlar Kayakla atlamada, son Dünya Kupası Şampiyonu Sara Takanashi (Japon) sezon açılışı sonrası başarı grafiğini istikrarlı bir şekilde yükseltmeye devam ediyor. Takanashi geçtiğimiz sezonda elde ettiği başarının tesadüf olmadığını son yarışmalarda kanıtladı.

Kuzey Kombine yarışmalarında Eric Frenzel (Alman) liderliği devam etti. Alman takımı yarışmalarda takım halinde 1. oldu.

Alp Disiplini
Audi FIS Dünya Kayak Kupası erkekler ve bayanlarda düzenlenen yarışmalarla devam etti. Lake Louise (Kanada) ve Val d’Isère (Fransa) kayak merkezlerinde super-G yarışmaları düzenlendi.
Lake Louise’de bir yıldız doğdu. Sloven Ilka Stuhek ilk Dünya Kupası zaferini kazandı. Pazar günkü super-G yarışmalarında Lara Gut sezonun ikinci galibiyetini kazandı.
Erkeklerde  Aksel Lund Svindal’ın takım arkadaşı Kjetil Jansrudge, Aksel’in geçriğimiz sezon geçirdiği kaza sonrası süper bir dönüşle kupa turnesine hazır olduğunu belirtti. Aksel Lund Svindal için super-G yarışmalarında başarılı bir sporcu rakiplerinin korkulu rüyası diyebiliriz. Alp disiplini için yarışma programı Pazar günü yapılan Giant Slalom yarışmalarıyla sona erdi.
Serbest Stil Kayak ve Snowboard
Serbest Stil ve Snowboard Big Air sporcuları, FIS Dünya Kupası Big Air Süper Serisinin ikinci ayağı için Moenchengladbach Sparkassenpark’da (Almanya) mücadele etti.
Cuma günkü Serbest Stil Kayak yarışmasında Silvia Bertagna (İtalya) ve Henrik Harlaut (İsveç) gün sonunda podyuma çıktı.
Cumartesi günü düzenlenen snowboard yarışmalarında sporcular mücadelelerine devam etti. Avusturyalı Anna Gasser’in bayanlardaki hakimiyeti devam etti. 25 yaşındaki sporcu 10.000 seyirci önünde başarılı atlayışlar gerçekleştirdi. Erkeklerde yakın puanlara sahip 5 sporcu arasında kıyasıya zevkli bir mücadele vardı.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!