Kayak okulu, kampı yada tatili için hazırlık rehberi

Kayak okulu, kayak kampı veya kayak tatiliniz için hazırladığımız rehber niteliğinde bir yazı. İlk defa bir kayak kampına yada kayak tatiline gidecek kayakçılar, snowboardcular ve diğer kış sporlarıyla uğraşanlar için faydalı detaylara yer verdik. Her ne kadar çocuklara yönelik bir kayak kampı yada kayak tatili hazırlık rehberi gibi gözükse de yetişkinlerde bu rehberden faydalanabilir.

Hareket her çocuğun doğasında vardır. Bu özellik olgunlaşma düzeyine göre değişikliğe uğrasa da tüm gelişim dönemlerinde devam eder. Çocuğunuzun hareket gereksinimini karşılamak ve gelişiminin amaca uygun devamını sağlama konusunda anne babalara ve eğitimcilere önemli görevler düşüyor.

Çocuğunuzun, kişilik gelişimini kazandırmakta yararlanılan en önemli aracın spor olduğunu söylesek her halde şaşırmazsınız.

Kişilik özelliklerini geliştiren sportif etkinlikler içinde baskın olarak bireysel sporlar, iradeyi, öz disiplini, bireysel mücadele gücünü geliştirip kendi ayakları üzerine durma özelliğini kazandırırken takım sporları da; yardımlaşma, dayanışma, birlikte hareket edebilme gibi temel özellikleri geliştirir.

Çocuklar katıldıkları kamplar ve kayak okulu etkinliğinin özelliğine göre çevreye uyum özelliğini geliştirir, bunun yanında; arkadaşlık, dostluk, kendine güven, yardımlaşma, kurallara uyma ve daha birçok temel özellikleri kazanırlar.

Gelelim kayak sporuna. Çocuğunuzu sömestr tatilinde kayak sporuyla tanıştırmaya karar verdiniz. Öncelikle sizi bu kararınızdan dolayı kutlarız.

Çocuğunuz bu kayak okulu kampı ile çok keyifli günler geçirecek, yeni arkadaşlıklar ve dostluklar edinecek, doğayla iç içe olacak ve kendine olan güveni artacaktır.

Çocuğunuzu ilk defa bir kayak kampına gönderiyorsanız, yada kendiniz ilk defa kayak merkezine giderek kayak yapmaya karar verdiyseniz ihtiyaç listenizi ve bavulunuzu iyi belirleyip olası sorunları yaşamamak için hazırlıklı olmalısınız. Kayak kampı hazırlıklarınızda yardımcı olması ve kayak okullarına ve kamplarında işleyişi daha iyi anlayabilmeniz için ulaşım, malzeme, sağlık ve diğer detaylardan oluşan bilgileri sizler için derledik.

Gerekli eşyalar listesi

Kayak kampına gelirken yeni ve şık malzemeler yerine kullanışlı olanları tercih etmekte fayda var. Aşağıda  kamp yada tatiliniz süresince çocuğunuzun/kendinizin ihtiyaç duyacağı eşyalardan başlıcalarını görebilirsiniz. Bu listede kafanıza takılan bir şey olursa mutlaka kayak okulu koordinatörünüz ile iletişim kurmanı yerinde olur.

İhtiyaç listesi

  • Kayak montu ve kayak pantolonu
  • Kayak kaskı (kayak okullarında kask zorunludur)
  • Kayak Gözlüğü
  • Kayak eldiveni
  • Kışlık çorap (4-5 çift)
  • Bere (mümkünse 2 adet)
  • Polar içlik/Kazak
  • Kışlık ayakkabı (Spor ayakkabı da olabilir)
  • Yeterince iç çamaşırı
  • Eşofman veya pijama
  • Şampuan/diş fırçası/diş macunu
  • Dudak koruyucu krem
  • Nemlendirici krem
  • Cep harçlığı (zarf içinde maksimum 200 TL olabilir)
  • Terlik
  • Küçük saç kurutma makinası (otel odalarında genellikle bulunur, ancak yine de her türlü olumsuzluğu düşünmek lazım)

İlaç ve diğer sağlık malzemeleri

Çocuğunuzun sürekli olarak kullandığı ya da kamp sırasında kullanması gerekli ilaç veya özel sağlık malzemesi varsa kamp yetkilisine kullanım programı ile birlikte teslim ediniz ve kamp süresince kullanım durumunu iletişim kurarak takip ediniz. Çocuğunuzun ilaçlarını orijinal şişesinde veya kutusunda teslim ediniz. Kayak okulları genellikle kayak, kayak ayakkabısı ve baton gibi ekipmanları kamp programına ekstra ücretle dahil ederler. Çocuğunuza kayak ekipmanları satın aldıysanız bunları da yanınıza alınız.

Kayak okulu yetkililerinin genellikle getirmeyin dedikleri detaylar

  • Gereğinden fazla para
  • Kıymetli eşyalar
  • Değerli mücevherler

Hazırlık yaparken maksimum 1 bavul ve sırt çantası olarak kendinize sınır koymanızı öneririz.

Kayak kampı gibi doğa sporuyla ilgili organizasyonlarda unutulmuş/kaybolmuş eşyalar sorunu sıklıkla yaşanabilmektedir. Bu konuda sorun yaşamamak için çocuğunuzun adını ve soyadını tüm giysilerinin etiketlerine çıkmaz kalemle yazınız. Çocuğunuzun kendi kayağı, kayak ayakkabısı ve batonu varsa bu ekipmanlara da çocuğunuzun adını ve soyadını çıkmaz kalemle yazmanız yerinde olur. Çocuğunuzun valizlerini binecekleri otobüsün görevlisine teslim ettikten sonra varsa kamp sırasında kullanması gereken ilaçları hareket alanında göreceğiniz kafile direktörüne, doktorunuzun telefon numarasının da bulunduğu reçete ile birlikte teslim ediniz. Size iletilen otobüs hareket saatinden en az 15 dakika önce hareket noktasında bulunmanız önemlidir.

Çocuğunuzu kayak okuluna göndermeden önce koordinatör, eğitmen, otel vb önemli kişi ve yerlerin telefon numaralarını telefon rehberinize kaydediniz.

Çocuğunuzun harçlığını üzerinde adı ve soyadını yazdığınız bir zarfla çocuğunuza teslim ediniz. Genellikle araçlar hareket ettikten sonra danışman liderler tarafından bu zarflar toplanır. Bu zarflar kamp süresince otel kasasında saklanır, günün belli saatlerinde, ihtiyacı olan çocuklar zarflarından paralarını alabilirler.

Konaklama/odalar

Kayak okulları genellikle 3 yada 4’er kişilik odalarda kursiyerlerini konaklatır. Odalardan kursiyerlerin ihtiyacı olmayan eşyalar kaldırılır ve rahatça yaşayabilecekleri şekilde düzenlenir.

Kamp süresince iletişim

Çocuğunuzun özenle hazırlanmış yoğun bir programı olacaktır. Kamp süresince kamp programını olumsuz etkilemeksizin çocuğunuzla iletişim kurabilirsiniz. Kamp programlarında çocuğunuzu aramanız için uygun dinlenme saatleri bulunur. Kamp sırasında kamp yetkililerine her an ulaşabilmeniz mümkündür. Kamp yetkililerinin günlük program kapsamında yoğunluğunu göz önünde bulundurunuz. Programla çakışan görüşmelerinizde her dakikanın çocuğunuzun programından alınan süreler olarak dikkate alınız. Yalnızca gerekli hallerde kamp yetkililerini arayınız. Görüşmelerinizin mümkün olduğunca kayak pistinde olunan saatlerde olmamasına özen gösteriniz. Kayak eğitimi sırasında tüm dikkatlerin yalnızca çocuklar üzerinde toplanması gerektiğini unutmayınız.

Çocuğunuz ve kayak kampıyla ilgili her türlü konuda yetkilileri aramaktan çekinmeyiniz. Bu yazımızı beğendiyseniz “Kayak Tatili Güvenlik İpuçları” yazımız ilginizi çekebilir.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!