PyeongChang 2018: Kayakla Atlama Sahne Arkasında Neler Oluyor

Her sporcu için gelecek kış sezonunun en gözde noktası olan PyeongChang (KOR) 23. Olimpik Kış Oyunları, şu andan itibaren sekiz aydan daha kısa bir süre içinde başlayacak.

Geçen kış PyeongChang’da kayakla atlama test atlayışlarını gerçekleştiren organizatörler gerçekten iyi bir iş çıkardı. Test atlayışlarına katılan sporcular ve diğer ülke yetkilileri etkilendiklerini belirttiler. Alpensia Kayakla Atlama Parkı, en üst düzeyde ve son teknoloji ile donatılmış bir tesis diyebiliriz.

Güney Kore’nin doğu kesimindeki hazırlıklar tam olarak devam ediyor. Kayakla atlama testleri 8 ay önceden hali hazırda gerçekleştirilmiş durumda ve herhangi bir sorun gözükmüyor.

Farklı sistemlerde tüm yetkililerin mutabık kalması önemli

Olimpiyat Oyunları sırasında karşılaşılan ana zorluk, farklı disiplinlerde çeşitli yarışmaların sonuçlarının ölçülmesi, kaydedilmesidir. Diğer taraftan sonuç listeleri, istatistikler ve benzer analiz yoluyla TV, medya temsilcilerine ve ilgili herkes tarafından izleyicilere zamanında eksiksiz ve doğru bir şekilde sunulması da çok önemlidir. Olimpiyat organizasyonlarının Dünya Kupası’ndan daha yüksek seviyede olduğunu bu noktada unutmamak gerekir. Bu tip organizasyonlara hazırlanmak gerçekten çok büyük bir çaba gerektirir.

Her yarışma için kaydedilen verilerin IOC’nin gerekliliklerine göre işlendiği ve gösterildiğinden emin olunmalıdır. Bu da, çok çaba gerektiren bir durumdur, çünkü farklı disiplinler için farklı sistemler kullanılır. Farklı sistemlerin kayıtlı verileri tutarlı bir şekilde görüntülenmeli ve elbette kesinlikle doğru olmalıdır.

Olimpiyat hazırlıklarında pek çok senaryo simüle edilir ve sonuçların doğru bir şekilde görüntülenip görüntülenmediğini test edilir. Bu işlemlerin tamamı, farklı ülkelerin yazılım mühendisleri ve yetkilileri için gerçekten zor bir iştir. Kayakla atlama tesislerinde 3 gün süren yoğun testler sonrasında tüm ayarlamalar ve yazılımlar şimdiden onaylandı diyebiliriz. PyeongChang 2018’e giden yolda her disiplini puzzle’ın bir parçası olarak düşünürsek kayakla atlama bakımından bu bulmacanın bir parçası yerini buldu ve çözüldü diyebiliriz.

Kaynak: http://www.fis-ski.com

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!