Snowboard botu satın almadan önce bilinmesi gerekenler

Snowboard malzemelerini alırken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de snowboard botu seçimi. Burada bir kavram hatasını düzeltmek lazım. Kimi ayakkabı diyor kimi bot diyor. Doğru olan bot’tur. Bu düzeltmeyi yaptıktan sonra gelelim asıl konuya. Snowboard botu nasıl seçilmeli, snowboard botu alırken dikkat edilmesi gereken püf noktaraları neler?

Snowboard yaparken performansınızı etkileyen faktörlerin başında board botu gelir. Bu yüzden bot seçiminde hassas, dikkatli ve sabırlı olun. Öncelikle ne tür (hangi stil) board yapmak istediğinize karar verin.

Temel olarak üç snowboard stili vardır;

Serbest Stil (Freestyle)

Havaya sıçramak, rampadan atlamak, özel snowboard parkları ve half-pipe’larda çeşitli hareketler yapmak isteyenlerin stilidir. Yüksek hızlar ve hassas dönüşler için uygun bir stil değildir. Esneklik ve hareket rahatlığı için yumuşak, kısa botlar tercih edilmelidir.

Freeride

Her tür arazi ve kar koşullarında board yapmak isteyenler için çok yönlü ve en popüler stildir. Freestyle ile Alp stili arası “ortalama” bir stildir. İyi destek sağlayabilmesi açısından yüksek, yarı-sert botlar tercih edilmelidir.

Alpine Stili

Yüksek hız, hassas dönüşler ve yarış stili. Performans ön planda, konfor ikinci plandadır. En iyi destek için sert botlar seçilmelidir.

Snowboard Bot Çeşitleri

Yumuşak Botlar

Yumuşak bir dış ve iç dizaynı vardır. Bağcıklarla kapanır. En esnek ve rahat snowboard bot çeşididir. Daha çok serbest stil boardcular için uygundur. Yumuşak (kayış) tip bağlama ile kullanılır. Diğer bot çeşitlerine göre daha az destek sağlar. Yüksek hızlar, hassas dönüşler veya yarışlar için uygun değildir.

Step-In Botlar

Tam katı olmasa da yumuşak botlara göre daha sert, destekli ve ağır bir dış bot ve yumuşak bir iç bottan oluşur. Bağcıklarla, bazen de bağcıklara ek olarak bileği saran bir kayışla birlikte kapanır. Kayış bağlama ile uğraşmak istemeyenler için kullanımı kolay bir ayakkabı çeşididir. Step-in bot yapısındaki özel bir mekanizma ile uyumlu bir step-in bağlamaya kolayca kilitlenir. Piyasada birden fazla üreticinin birbirinden farklı step-in bot ve bağlama sistemi bulunduğundan (örneğin, Burton’ın SI, K2’nin Clicker ve Rossignol’ün SIS sistemleri), alacağınız bot/bağlama çiftinin birbirine uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Sert Botlar

Kayak botlarında olduğu gibi sert, katı bir dış bot ve yumuşak, destekli bir iç bottan oluşur. Kayak botundan farklı olarak bilekten yanal hareket serbestliği vardır. Klipslerle kapanır ve bazı çeşitlerinde konç sertlik ayarı vardır. Board botları içinde en ağır olan, en fazla destek, hassasiyet ve tepkiye sahip bot çeşididir. Yüksek hız, hassas carving dönüşler ve yarışlar için uygundur. Alp stili board yapmak için ve sert (plaka) bağlamalar ile birlikte kullanılır.
Bot Denerken
Board stilinize ve bot çeşidinize karar verdikten sonra şimdi sıra kalan seçenekler arasında ayağınıza en uygun botu belirlemeye gelmiştir.

Ayaklar gün boyunca hafifçe şişer, bu yüzden ayakkabı denemek için ayağınızın en büyük olduğu öğleden sonra veya akşam gibi zamanları tercih edin. Botları board yaparken kullanacağınız çoraplar ile deneyin. Yeni çorap almayı düşünürseniz pamuklu çorapların nemi emerek ayağı üşütebileceğini unutmayın. Maksimum sıcaklık için ince, sentetik veya yün karışımı, kalf-üstü boy çoraplar giyin. Çok kalın çoraplardan da uzak durun çünkü bu çoraplar bot içinde fazla yer kaplar ve iyi bir uyumu engeller.Önce uygun bir dış bot belirlenmelidir. Bunun için iç botu dış bot içerisinden çıkartın. Ayağınızı dış botun içine sokun ve gidebileceği kadar öne kaydırın. Topuğunuz ile bot arkası arasında 1-2 parmak sıkıştırabilecek kadar yer kalmalıdır.Daha sonra sırasıyla önce iç botu, sonra iç ve dış botu birlikte deneyin. Ayak parmaklarınız iç botun burnuna hafifçe dokunacak kadar yaklaşmalı, sıkışmamalı, dönmemeli ve acımamalıdır. Botun ayağa iyi oturduğu hissedilmelidir çünkü iç bot zamanla sıkışarak yarım numara kadar büyür. Tabanlarınız yere parelel durumda dizlerinizi bükerken topuklarınız yerinde kalmalı ve ayak parmaklarınızı kımıldatabilmelisiniz. İki ayağın numaraları birbirinden farklı olabileceğinden doğru ayarı bulmak bir kaç kez denemeniz gerekebilir.

Ayağınızda botlarla 20 dakika kadar yürüyün ve ayakta durun, arada bir dizlerinizi öne bükün. Botu her yerinden hafifçe sıkı hissetmelisiniz, fakat basınç noktaları veya uyuşma oluşmamalıdır.

Özellikle Alp stili sert board botlatı denerken kutusundan çıkan yeni bir botun çeşitli ayarlar yapılmadan tam olarak ayağa uyduğu nadir görülür. Eğitimli bir bot teknisyeni botu ayağınıza adapte ederek problemlerin çoğunu çözebilir.
Ayak parmakları için daha fazla yer açmak için ısı tabancasıyla dış bot yumuşatılıp şekil verilebilir.
Taban veya topuk takozu yerleştirilerek topuk yükseltilebilir.

Topukta köpük destekler kullanılabilir, veya iç ayakkabı esnetilerek veya döğülerek ayağa uyum sağlanabilir. Ayağa özel şekillendirilen iç ayakkabısı bulunan ayakkabılar kullanılabilir.

Diğer Özel Uyum Seçenekleri

Bayan Botları

Erkeklerinkine kıyasla bayanların daha dar topuğu, daha geniş kalfı, ve genellikle daha arkada olan ağırlık merkezleri vardır. Bayanlar için özel üretilen botların ayak ve alt bacak bölümleri bu farklılıkları dikkate alacak şekilde tasarlanmıştır.

Tabanlar

Ayağa özel şekillendirilen botlar tabanlarından kullanılabilir. İster uzman doktor yapımı, ister mağazada hazırlanan, isterse kendi başınıza hazırlayabileceğiniz bir taban olsun, özel yapım tabanlar ayağa uyum ve desteği geliştirerek performansı büyük ölçüde artırır.

Ayağa Özel İç Bot

Bazı botlarda iç bot da bütünüyle veya kısmen ayağa özel şekillendirilebilir.

Botun ayağa uyumu ve konforu snowboard için en önemli faktörlerdir. Kötü bir uyum board zevkinizi altüst edebilir. Doğru botu seçerken harcayacağınız zamana ve çabaya fazlasıyla değecektir.

Bu yazımızı beğendiyseniz “Snowboard nedir” yazımız ilginizi çekebilir.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!