Snowboard nedir ve tarihçesi

Snowboard nedir sorusunun en basit cevabı; karda yapılan bir spor dalıdır diyerek başlayabiliriz.

Surfboard ve kaykay’dan tek farkı, karda yapılıyor olmasıdır. Snowboard tahtalarının genelde uzunluğu 140-165 cm, genişliği ise 24-27 cm arasında değişmektedir.

1960’lı yıllarda küçük kayak tipinde ucunda ip ve ayakta durulan bölümde ortadan arkaya kadar kaymayı önleyici pütürlü bölümü olan ve kızaklara benzer şekliyle snowboard’ın ilk temelleri atılmıştır. Bu fikrin aslında ilk sahibi Sherman Poppin’dir.

1970’li yılların başlarında Bob Webber, Tom Sims, Jake Burton Carpenter, Chuck Barfoot ve Dimitrijie Milovich’ten oluşan sörf tahtası dizayn eden grup tarafından düşünülmüş ve prototipleri oluşturulmuştur.

İçlerinden Bob Webber  1972 yılında Snowboard’un patentini alarak ilk resmi Snowboard’u üretmiştir.  Önceleri Snowboard yarışmalarına katılan üniversite öğrencisi Jake Burton Carpenter, daha sonra bunu geliştirmeyi kafasına koymuştur.

Snowboard ile önceden beri ilgilenenler bu soyadların bazılarını çoktan duymuşlardır.  Özellikle Bob Webber’den 1990 yılında patenti alan Jake Burton Carpenter’in kurduğu Burton firması günümüzde de Snowboard sektörünün en gözde markalarındandır.

İlk tasarlanmaya başlandığında kızak tarzında dizayn edilen Snowboard’a daha sonraları bağlamalar eklenerek kullanım rahatlığı sağlanmış ve bu da Snowboard’un popülerliğini arttırmıştır. Günümüzde Snowboard, kayağın pabucunu dama atma seviyesine gelmiştir. Özellikle giysilerinin günlük giysilere yakın tarzda tasarlanması, Snowboard’cunun yan ve esnek duruşu bilhassa gençler arasında bir anda Snowboard’u bir tutku haline getirmiştir.

Zaman ilerledikçe bir grup üniversite öğrencisi eğlenceli yarışlar düzenlemeye başladılar, tabi ki sizlerinde tahmin edebileceği gibi Jake Burton da bu değişiklik arayışı içinde olan kişilerden biriydi. Sonra bu yarışmalar esnasında, vahiy şeklinde bir fikir indi Burton’un aklına, “Ayakları borda sabitlemek” -evet, evet harika bir fikirdi bu, bu sayede ellerini yarışta kullanmaya ihtiyacı olmayacaktı.
Burton, bunun ne kadar zekice bir fikir olduğunu yarışları kazanmaya başlayınca daha da iyi anladı.  Snowbord gibi doğa üstü bir sporu geliştirmek isteyen tek kişi, şüphesiz Jake Burton değildi.  Aynı yıllarda Jeff Grell ilk olarak yüksek arkalı bağlamanın (highback binding) dizaynını yaptı. Demetre Molovich ise winterstick’i buldu fakat finansman sağlayamadı. Ama yinede Molovich kendi dizaynı olan “Kırlangıç kuyruk” (Swallowtail) ve “laminant konstrüksyon”u snowbord adına bulmuş ve tanıtmıştır.
Botlar Sorels veya Sno-pac tipi olarak 2 farklı şekilde geliştirildi. Bu botlar topuklara yeterli destek vermediği ve bordun kontrolüne engel olduğu açıktı. İlk sert yapılı snowbord botları kayak botlarıyla aynıydı.

1985 li yıllarda Burton, Vermonttaki Strotton dağında açtığı mağazada çelik kenarlı ve yüksek arkalı bağlamaları kendi dizaynlarında kullandı ve bu sayede normal pistlerde bu bordların kullanılır hale gelmesini sağladı. Yine aynı yıllarda Amerika’da kayak alanlarından sadece %7’sinde snowboard yapılmasına izin verilirken, şu anda bu rakam %97 ye çıkmıştır.

Ayrıca her snowbordcunun hayali olan yarım-borular (Half-Pipelar) bu pistlerin yarısından fazlasında mevcut. Tabi maalesef bu durum yine Türkiye için geçerli değil. Bir yarım-borun’un yapımının maliyetinin yüksek olmasından dolayı inşa edilmemesi snowboard’un Türkiye’de düşünüldüğü kadar gelişmediğinin bir kanıtıdır.

Duyarlı bir kaç güçlü firmanın sponsorluğunda bir yarım-boruların hatta bir Karpark’ın kurulması son zamanlardaki en büyük umudumuzdur. Kartalkaya’da kurulmuş olan karpark bir çok snowboardcu tarafından ziyaret edilmesine olanak sağlamıştır.

Snowboard’un dünya çapında yayılması, Türkiye’yi 1990 ‘lı yıllardan itibaren etkilemiştir. Kayak sporunun Türkiye’de çok nadiren yapıldığı zamanlarda ortaya çıkan Snowboard, insanların dağlara gitmesine sebep olmaya başlamıştır. Özellikle turizm şirketleri ve tesislerin düzenlediği etkinlikler ve kampanyalar, insanların bu spora merakını arttırmış, fiyatların düşmesiyle ülkemizde de popülerlik kazanmıştır. Snowfest denilen, üniversitelerin tatil olduğu haftalarda düzenlenen kampanyalar, üniversite öğrencileri tarafından büyük ilgi görmektedir. Bu sayede Snowboard, Türk gençliğinde bir tutku haline gelmiştir.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!