Alp Disiplini Kayak Nedir – Yarışma Türleri Nelerdir?

Alp disiplini için basit bir tanımla “yokuş aşağı kayak yapmak” diyebiliriz. Kurallar ve yarış yapılandırmaları erkekler ve kadınlar için aynıdır, ancak erkekler için yarış pist uzunlukları bayanlara nazaran daha uzundur.

Alp Disiplini Yarışma Türleri

Downlhill (İniş)

Alp Disiplininde downhill en uzun piste sahip yarış türüdür ve diğer yarışma türlerine göre minimum dönüş hareketi içerir.

Yarışmalarda her kayakçı yalnızca bir iniş yapar. Amaç yarışma pistini en kısa sürede ve en hızlı şekilde tamamlamaktır.

Slalom (SL)

Alp Disiplininde en kısa pist ve en fazla dönüş hareketi içeren yarışmadır. Yarışmalar 2 tur olarak yapılır. İlk aşamada her kayakçı bir iniş yapar. İlk inişler tamamlandıktan sonra pist sıfırlanır ve kapı pozisyonları değiştirilir. Aynı gün, ikinci tura kalan kayakçılar tekrar birer iniş yaparlar. Sonuçta 2 inişin süre cinsinden toplamı (kombine) en az olan ilk 3 kayakçı kazanır.

Giant Slalom (GS) 

Slalom yarışmalarına benzer, ancak pist daha yüksek hızda kayacak şekilde slaloma göre daha uzundur. Slaloma göre daha az kapı ve daha geniş dönüşleri içerir. Slalom’da olduğu gibi, kayakçılar aynı günde ve aynı pistte 2 farklı iniş gerçekleştirir. Her iki iniş zamanı birbirine eklenir ve toplamda pisti en kısa sürede tamamlayan ilk 3 kayakçı kazanır.

Süper-G 

Super-G pistleri Downhill pistlerine nazaran daha kısadır, diğer taraftan Giant Slalom pistinden daha uzun ve daha hızlıdır. Kayakçılar tek iniş yapar ve süre cinsinden en düşük süreye sahip ilk 3 kayakçı kazanır.

Combined (Kombine) 

Kayakçılar 1 Downhill ve 2 Slalom inişi gerçekleştirir. Tüm yarışma zamanları birbirine eklenir ve toplanır. En az toplam süreye sahip ilk 3 kayakçı kazanır. Kombine yarışmalarında Downhill ve Slalom pistleri normal Downhill ve Slalom pistlerine nazaran daha kısadır.

Super Combined (Süper Kombi)

Super Combined yarışmalarında kayakçılar 1 Slalom ve 1 Super-G ya da 1 Downhill inişi gerçekleştirir. Süper kombinasyonda tüm yarışma zamanları birbirine eklenir ve toplanır. En az toplam süreye sahip ilk 3 kayakçı kazanır.

Türkiye’de Alp Disiplini

Ülkemizde de Alp Disiplini spor dalında yarışmalar düzenlenmektedir. Türkiye Kayak Federasyonu yeni oluşturduğu lig sistemini 2016-2017 kış sezonunda hayat geçirdi. A1 ve A2 Ligi olarak adlandırılan yeni sistemde yarışmalar 3 etaptan oluşuyor. Her iki ligde de Slalom ve Giant Slalom kategorilerinde yarışmalar düzenleniyor. Bu spor dalıyla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz  buradan Türkiye Kayak Federasyonu web sitesine ulaşabilirsiniz.

10 Aralık 2020: Güncel bilgi, Türkiye Kayak Federasyonu Alp Disiplini kayak yarışmalarında A ve B grubu olacak şekilde eski sisteme tekrar geri döndü.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!