Kayak sezonu ne zaman açılıyor

Kayak sezonu ne zaman açılıyor?

Kayak sezonu 2021-2022 açılışı tüm dünyada olduğu Türkiye’de de heyecanla bekleniyor. Yeni kayak sezonu ne zaman açılacak, koronavirüs pandemi etkileri devam ederken yeni sezonda kayak ve snowboard severleri neler bekliyor gibi detaylara değinmeden önce geçtiğimiz kayak sezonunda neler yaşandı hatırlayalım.

Geçtiğimiz kayak sezonu koronavirüs (covid-19) kaynaklı pandemi gölgesinde bir çok bilinmezle açılmıştı. Hafta sonları sokağa çıkma yasağı nedeniyle kayak merkezlerine gelen kayak ve snowboard severler kayak pistlerine çıkamamıştı. Daha doğrusu devletin yetkili birimi olan jandarma kollukları sokağa çıkma yasağı kapsamında kayak pistlerine çıkılmasına izin vermemişti. Bu ciddi sorun sonradan düzeltilmiş, kayak merkezlerine konaklama rezervasyonu ile gelen ziyaretçiler için sokağa çıkma yasağı uygulaması kaldırılmıştı. Sezon başında yaşanılan sokağa çıkma yasağı karmaşası Ocak ayının ancak 2-3 haftası gibi rayına oturmuştu. Hem pandemi süreci hem de yetersiz kar durumu, kayak sezonunun yaklaşık bir iki hafta geç açılmalarına neden olmuştu.

Kayak sezonu ve kapsamı hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım.

Türkiye’deki çoğu kayak merkezi için tipik bir kayak sezonu yaklaşık 3-4 ay (120 gün) sürmektedir. Ülkemizde kayak sezonu genellikle Aralık ayında başlar ve Mart ayı sonunda sona erer.

Diğer taraftan kayak sezonu göreceli bir kavramdır. Her ilde ve her kayak merkezinde farklılıklar gösterir. En basit anlatımla bir kayak merkezinde kayak sezonu süresini;

  • Yerel iklim,
  • Kayak merkezinin rakımı (yüksekliği),
  • Pistlerin dağın hangi yamacına konumlandırıldığı,
  • Kış sezonunda ne kadar kar yağdığı,
  • Yağan karın kar ezme araçları (snowtruck) ile ezilerek sıkıştırılması kabiliyeti ve kar depolama kabiliyeti,
  • ve suni kar üretme sistemlerinin varlığı belirler diyebiliriz.

Kayak sezonu ne zaman açılıyor sorusuna gelecek olursak;

Türkiye’nin en büyük ve popüler 4 kayak merkezinden Erzurum Palandöken Kayak Merkezi, Kayseri Erciyes Kayak Merkezi ve Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi, her yıl Aralık ayının ilk yada 2 haftası gibi kayak sezonu açılışı yapabiliyorlar. Bu kadar net söyleyebilmemizin nedeni suni kar üretme sistemine sahip olmaları. Suni kar üretme sistemleri hava sıcaklığı eksi derecelere ulaştığında ve nem oranı düşük olduğunda suyu kara çevirebilen sistemlerdir. Belirttiğimiz kayak merkezleri suni kar üretme sistemlerine sahip olduklarından rahatlıkla Aralık ayının 1 veya 2. haftalarında sezonu açabiliyorlar. Bu kayak merkezinde “kar garantili tatil” sloganı ile satış pazarlaması yapılıyor desek yalan olmaz.

Adı en çok anılan ve çok popüler olan Uludağ Kayak Merkezi’nde ise durum farklı. Uludağ Kayak Merkezi suni karlama sistemine sahip olmadığından, sezon açılışı için kayak merkezine yeterince doğal kar yağmış olması gerekiyor. Yine de konumu itibariyle çok kar yağışı alan bir merkez olduğu için genellikle Aralık ayı 3. haftası gibi sezonu açabiliyor diyebiliriz.

2021-2022 kayak sezonu koronavirüs pandemi gölgesinde açılacak!

Pandemi döneminde kayak sezonu açılışı geçtiğimiz sezona nazaran daha görkemli ve eğlenceli olacak gibi. Ülkemizde covid-19 aşılanma oranları yeterli olmasa da, geçtiğimiz sezona nazaran daha güvenli bir kayak sezonu bizleri bekliyor. Diğer taraftan Avusturya ve Almanya’daki kayak merkezleri yeni pandemi yaptırımları doğrultusunda aşı olmayanları kayak merkezlerine almayacak. Kısıtlama sadece kayak merkezlerini kapsamıyor. Birçok kapalı ve toplu alanlara aşı olmayanlar giremeyecek. Bize göre 2021-2022 sezonu aşı olanların kayak sezonu olacak. Aşı yaptırmayanların ise pandemi sezonu. Ülkemizde aşı olmayanlarla ilgili şimdilik bir yaptırım yok. Ancak covid-19 günlük vaka sayısının kış aylarında artabileceği tahmini ile ülkemizde de benzer kısıtlamalar gelebilir ve kayak sezonu bu kısıtlamalardan direkt etkilenir.

Palandöken Kayak Merkezi kayak sezonu açılış tarihi

Geçtiğimiz kayak sezonu Erzurum Palandöken Kayak Merkezi Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek kar depolama yöntemi ile geçtiğimiz sezonun karını uygun koşullarda saklayıp Kasım ayının son haftasında sezon açılışı yapmıştı. Palandöken Kayak Merkezi’nde yeni kayak sezonu 3 Aralık 2021 tarihinde açıldı. Palandöken Kayak Merkezi’nin en popüler konaklama tesisi olan Sway Hotel rezervasyonları şimdiden dolu diyebiliriz.

Kartalkaya Kayak Merkezi kayak sezonu açılış tarihi

Geçtiğimiz sezon kororavirüs pandemi sürecini en iyi yöneten kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya Kayak Merkezi’nde yeni kayak sezonu 17 Aralık 2021 tarihinde açıldı. İstanbul ve Ankara illerinden kayak severlerin tercih ettiği kayak merkezinde sezonunun çok eğlenceli geçeceğini söyleyebiliriz. Özellikle Doruk tarafındaki bazı pistler Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından geçtiğimiz aylarda onaylandı, bu süper haber. Doruk tarafındaki diğer güzel haber ise, eski oberj taş binasının yıkılması, pistlerin uzatılması ve Palazzo Lounge adıyla harika bir dinlenme alanının faaliyete açılmış olması diyebiliriz.

Uludağ Kayak Merkezi kayak sezonu açılış tarihi

Suni karlama sistemi olmayan Uludağ Kayak Merkezi her yıl Aralık ayının 2. haftası gibi açılış yapıyor.  Ancak 2021-2022 kayak sezonunda yeterli kar seviyesine beklenen süreden daha kısa sürede ulaşıldı. Uludağ Kayak Merkezi’nde 2021-2022 kayak sezonu 17 Aralık 2021 tarihinde açıldı.

Erciyes Kayak Merkezi kayak sezonu açılış tarihi

Erciyes Kayak Merkezi’nde 2021-2022 kayak sezonu 18 Aralık 2021 tarihinde açıldı.

Bu dört kayak merkezi dışında kalan diğer kayak merkezlerinin de Aralık ayının 2 yada 3 haftası gibi açılacağını söylemek mümkün. Suni karlama sistemi olmayan kayak merkezleri sezon açılışı için en az 50-60 cm kar yağışını beklemek zorunda.

Yeni kayak sezonunda en önemli faktör otellerin açılışı ve alınan tedbirler

Geçtiğimiz kayak sezonu koronavirüs pandemi sürecinde olumsuz etkilenen sektörlerin en başında oteller vardı. Güvenli Turizm Sertifikasına sahip oteller yeni kayak sezonunda da revaçta olacak. Her yeni kayak sezonunda covid-19 ve pandemi konuları artık yazı içeriklerimizden çıksın istiyoruz. Bu nedenle lütfen covid-19 aşınızı en kısa süre de yaptırınız. Bu illetten kurtulmanın tek yolu aşı!

İster eğlence isterseniz kilometrelerce kaymak arzusuyla, Türkiye’nin herhangi bir kayak merkezinde yapacağınız kayak tatili öncesinde “Güvenli Turizm Sertifikası” sorgulamanızı tavsiye ederiz Kayak tatili planladığınız otelin bu sertifikaya sahip olup olmadığını öğrenmek için Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının Güvenlik Sertifikası Belgeli Konaklama Tesisleri web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu kış kayak merkezlerinde güvende kalmak için 4 önemli ipucu

Güvenlik ve hijyen kurallarına uyun

Bunu tekrar etmeye devam ediyoruz, kayak merkezlerindeki tatilinizde güvende kalmanın en iyi yolu güvenlik ve hijyen kurallarına uymaktır. İnsanlarla aranızda mutlaka 1-2 metrelik bir mesafe bırakın, ellerinizi sık sık yıkayın ve mutlaka maske takın. Tatiliniz süresince iç ve dış mekanlarda yüzünüze dokunmamaya çalışın. Biliyoruz, söylemesi yapmaktan daha kolay!

Kayak merkezlerindeki işletmelere güvenin

Kayak merkezlerindeki işletmeler yalnızca sıkı güvenlik ve hijyen önlemleri uygulamakla kalmıyor, aynı zamanda iptal süreçlerini de çok daha esnek hale getirmek için çalışmalar yürütüyor. Bu, herhangi bir nedenle tatilinizi iptal etmek zorunda kalırsanız, muhtemelen bir geri ödeme yapılacağı anlamına da gelebilir. Konaklama planınınız öncesinde olası geri ödeme seçeneklerini otel yetkilisinden mutlaka öğrenin.

Otel konaklamanızın, kayak dersinizin, kayak kiralamanızın veya diğer aktivitelerinizin rezervasyonunu yapmadan önce, devlet tarafından gittiğiniz tatil bölgesiyle ilgili alınan kararları ve yayınlanan genelgeleri takip edip okuyun. Covid-19 nedeniyle devlet tarafından uygulanan bir kısıtlama, seyahatinizi veya rezerve edilen hizmetin sağlanmasını doğrudan engelleyecektir.

Kalabalıktan kaçının

Sosyal mesafeye uymanın en kolay yolu kalabalıklardan tamamen kaçınmaktır. Konaklamanız sırasında diğer misafirlerle karşılaşmayı en aza indirgemeye çalışın.

Günlerce süren sokağa çıkma yasakları sonrasında, yaz aylarında maske takmak gibi zor ve zorunlu olan uygulamaları yerine getirmek bir hayli yorucuydu. Kış aylarında kayak merkezlerinde bu uygulamaları harfiyen yerine getirmek sanırız daha kolay olacak.

Kayak merkezlerinde kalabalıktan kaçarken dış mekanın tadını rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Sadece kendiniz ve arkadaş grubunuz veya aileniz için özel bir kayak veya snowboard eğitmeni rezervasyonu yaptırın. Kayak merkezlerinde küçük gruplar halinde yapabileceğiniz pek çok şey var.

Erken rezervasyon yapın

İşletmelerin karşılayabileceği konuk sayısında ve etkinliklere katılabilecek kişi sayısında kısıtlamalar olabilir. Bu nedenle, 2021-2022 kış sezonunda kayak tatiliniz için her zamankinden daha erken rezervasyon yapmanızı öneriyoruz. Bu, kayak merkezlerinde kayak sonrası en sıcak ve en iyi masayı elde etmenizi sağlayacaktır!

Daha fazla bilgi

Kayak merkezlerinde bu kış güvenli bir tatil geçirmenizi sağlamak için tüm taraflar çok çalışıyor. Koronavirüs pandemi sürecinde kayak merkezlerindeki güncel durumu öğrenmek için Sağlık Bakanlığı‘nın ve Kültür ve  Turizm Bakanlığı‘nın resmi web sitelerini mutlaka ziyaret edin.

Dikkat!

Kayak tatilinizde sadece koronavirüs önlemleri almanız sizi güvenli tutmaz. Kayak merkezlerinde bir takım önemli güvenlik kuralı olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Kayak tatili öncesi güvenlik kuralları ipuçlarını içeren yazımız tatile gitmeden önce okumak isteyebileceğiniz faydalı bir yazı.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!