Kayak sezonu ne zaman açılıyor

Kayak sezonu ne zaman açılıyor?

Kayak sezonu 2022-2023 açılışı tüm dünyada olduğu Türkiye’de de heyecanla bekleniyor. Yeni kayak sezonu ne zaman açılacak, koronavirüs pandemi etkileri toplumsal bağışıklık oluşsa da kısmen devam ediyor. Yeni sezonda kayak ve snowboard severleri neler bekliyor gibi detaylara değinmeden önce geçtiğimiz kayak sezonunda neler yaşandı hatırlayalım.

Geçtiğimiz 2 kayak sezonu koronavirüs (covid-19) kaynaklı pandemi gölgesinde bir çok bilinmezle açılmıştı. Pandeminin ilk dönemlerinde sokağa çıkma yasakları kış turizmini sekteye uğratmış hem yerli hem de yabancı kayak ve snowboard severler kayak pistlerine çıkamamıştı. 2021-2022 sezonu kar yağışlarının çok bereketli olduğu bir sezon oldu. Pandemi etkilerine rağmen alınan önlemlerle geçtiğimiz sezon herkes için harika bir sezondu diyebiliriz.

Kayak sezonu ve kapsamı hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım.

Türkiye’deki çoğu kayak merkezi için tipik bir kayak sezonu yaklaşık 3-4 ay (120 gün) sürmektedir. Ülkemizde kayak sezonu genellikle Aralık ayında başlar ve Mart ayı sonunda sona erer.

Diğer taraftan kayak sezonu göreceli bir kavramdır. Her ilde ve her kayak merkezinde farklılıklar gösterir. En basit anlatımla bir kayak merkezinde kayak sezonu süresini;

  • Yerel iklim,
  • Kayak merkezinin rakımı (yüksekliği),
  • Pistlerin dağın hangi yamacına konumlandırıldığı,
  • Kış sezonunda ne kadar kar yağdığı,
  • Yağan karın kar ezme araçları (snowtruck) ile ezilerek sıkıştırılması kabiliyeti ve kar depolama kabiliyeti,
  • ve suni kar üretme sistemlerinin varlığı belirler diyebiliriz.

Kayak sezonu ne zaman açılıyor sorusuna gelecek olursak;

Türkiye’nin en büyük ve popüler 4 kayak merkezinden Erzurum Palandöken Kayak Merkezi, Kayseri Erciyes Kayak Merkezi ve Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi, her yıl Aralık ayının ilk yada 2 haftası gibi kayak sezonu açılışı yapabiliyorlar. Bu kadar net söyleyebilmemizin nedeni suni kar üretme sistemine sahip olmaları. Suni kar üretme sistemleri hava sıcaklığı eksi derecelere ulaştığında ve nem oranı düşük olduğunda suyu kara çevirebilen sistemlerdir. Belirttiğimiz kayak merkezleri suni kar üretme sistemlerine sahip olduklarından rahatlıkla Aralık ayının 1 veya 2. haftalarında sezonu açabiliyorlar. Bu kayak merkezinde “kar garantili tatil” sloganı ile satış pazarlaması yapılıyor desek yalan olmaz.

Adı en çok anılan ve çok popüler olan Uludağ Kayak Merkezi’nde ise durum farklı. Uludağ Kayak Merkezi suni karlama sistemine sahip olmadığından, sezon açılışı için kayak merkezine yeterince doğal kar yağmış olması gerekiyor. Yine de konumu itibariyle çok kar yağışı alan bir merkez olduğu için genellikle Aralık ayı 3. haftası gibi sezonu açabiliyor diyebiliriz.

2022-2023 kayak sezonu koronavirüs pandemi etkilerinden kurtulduğumuz bir sezon olacak!

2022-2023 kayak sezonu açılışı geçtiğimiz sezona nazaran daha görkemli ve eğlenceli olacak mı bunu kar yağışları belirleyecek. İnsanlar tekrar aşı olurlar mı, hiç zannetmiyoruz. Bilim insanları ve yöneticilerin açıklamaları karşısında şok olduğumuz anlar oldu. Artık toplumsal bağışıklık oluştu diyebiliriz. Kime sorsak tekrar bir doz aşı daha olmamayı tercih edeceğini belirtiyor. Kayak merkezlerinin yine her türlü önlemi alacakları düşüncesiyle geçtiğimiz 2 kış sezonuna nazaran daha güvenli bir kayak sezonu bizleri bekliyor.

Yeni sezonda kayak merkezleri optimum düzeyde önlem alacak ve misafirlerin toplu alanlarda maske takmalarını önerecektir. Özellikle kapalı alanlarda maske takılması önerilecek ancak büyük ihtimalle zorunlu olmayacaktır.

Geçtiğimiz kayak sezonunda pandemi bakımından gergin geçen birkaç ayın ardından, kış turizm sektörü ve potansiyel ziyaretçiler 2022-2023 kayak sezonu için covid kısıtlamalarının kaldırılıp kaldırılmayacağını merak ediyor.  Rahatlıkla söyleyebiliriz ki tüm pandemi kısıtlamaları kalktı. Türkiye’deki tüm kayak merkezleri, kayakçılar ve snowboard’cular yaklaşık 3 yıl sonra covid’siz ve pandemisiz yeni kayak sezonunu heyecanla bekliyor! Ancak yeni kayak sezonu ne zaman açılıyor?

Palandöken Kayak Merkezi kayak sezonu açılış tarihi

Geçtiğimiz kayak sezonlarında Erzurum Palandöken Kayak Merkezi Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek kar depolama yöntemi ile Kasım ayının son haftasında sezon açılışı yapmıştı. Palandöken Kayak Merkezi’nde geçtiğimiz kayak sezonu 3 Aralık 2021 tarihinde açıldı. Palandöken Kayak Merkezi’nin yeni sezon için açılış tarihi 16 Aralık 2022 olarak gözüküyordu. Ancak havaların eksi derecelere düşmesi ile suni kar üretimine başladılar ve açılış tarihlerini 12 Aralık 2022 olarak güncellediler. Son güncelleme ile birlikte ilk etapta Küre Cafe yanında bulunan Murat Dedeman ve Kardelen pistleri açıldı. Gondollar ve telesiyejler gün boyu çalıştırılacak. Palandöken en erken kayak sezonunu açacak merkezlerin başında yer alıyor.

Kartalkaya Kayak Merkezi kayak sezonu açılış tarihi

Geçtiğimiz 2 kayak sezonunda kororavirüs pandemi sürecini en iyi yöneten kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya Kayak Merkezi’nde yeni kayak sezonunun 16 Aralık 2022 tarihinde açılması öngörülmüştü. Ancak havaların artı derecelerde seyretmesi nedeniyle beklenen kar yağışı gerçekleşmedi. Son güncelleme ile birlikte Kartalkaya Kayak Merkezi’nin 2022 kış sezonu için açılış tarihi bir hafta ötelendi ve 23 Aralık 2022 olarak belirlendi. Palazzo Ski&Mountain Resort ve Dorukkaya Ski&Mountain Resort otelleri bu tarihte açılıyor olmasına rağmen kar durumu göze alındığında Ocak ayının ilk haftası pistlerde yeterli kar olacağını söylemek mümkün. İstanbul ve Ankara illerinden kayak severlerin tercih ettiği kayak merkezinde sezonunun çok eğlenceli geçeceğini söyleyebiliriz. Özellikle Doruk tarafındaki bazı pistler Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından geçtiğimiz sezon onaylandı, bu süper haber. Doruk tarafındaki diğer güzel haber ise, eski oberj taş binasının yıkılması, pistlerin uzatılması ve Palazzo Lounge adıyla harika bir dinlenme alanının faaliyete açılmış olması diyebiliriz.

Uludağ Kayak Merkezi kayak sezonu açılış tarihi

Suni karlama sistemi olmayan Uludağ Kayak Merkezi her yıl Aralık ayının 2. haftası gibi açılış yapıyor.  Ancak geçtiğimiz 2021-2022 kayak sezonunda yeterli kar seviyesine beklenen süreden daha kısa sürede ulaşıldı. Uludağ Kayak Merkezi’nde 2021-2022 kayak sezonu 17 Aralık 2021 tarihinde açıldı. 2022-2023 kayak sezonu için Uludağ’a ilk kar düştü, ancak yeterli seviyede kar miktarına ulaşmak için daha soğuk havalara ve kar yağışına ihtiyaç olacak. Kar yağışı tahminlerine göre bu sezon Uludağ kayak sezonunu biraz geç açacak gibi gözüküyor. Son güncelleme ile birlikte havaların artı derecelerde seyretmesi nedeniyle henüz kar yağışı beklenmeyen Uludağ Kayak Merkezinde yeni kayak sezonunun 23 Aralık 2022 tarihinde açılacağını tahmin ediyoruz. 22 Aralık tarihi itibariyle güncel hava ve kar durumu göze alındığında Uludağ’da kayak sezonu Ocak ayının 2. haftasına sarkacak gibi gözüküyor.

Erciyes Kayak Merkezi kayak sezonu açılış tarihi

Erciyes Kayak Merkezi’nde 2021-2022 kayak sezonu 18 Aralık 2021 tarihinde açılmıştı. Suni karlama sistemi olan Erciyes Kayak Merkezi’nin 16 Aralık 2022 tarihinde açılması bekleniyordu. Ancak havaların artı derecelerde seyretmesi nedeniyle suni kar üretimi yapılması çok mümkün gözükmüyor. Eksi derecelerde kar üretimi devam etse de pistler için henüz yeterli kar maalesef yok. Güncel durumda Erciyes Kayak Merkezi açılış tarihini 1 hafta ötelemesi çok muhtemel. Bu merkezde yeni sezon için açılış tarihi 23 Aralık 2022 diyebiliriz.

Bu dört kayak merkezi dışında kalan diğer kayak merkezlerinin de beklenen kar yağışının gecikmesi nedeAralık ayının 2 yada 3 haftası gibi açılacağını söylemek mümkün. Suni karlama sistemi olmayan kayak merkezleri sezon açılışı için en az 50-60 cm kar yağışını beklemek zorunda. 2022-2023 sezonunda kar yağışları kayak merkezlerine beklenenden daha geç sürede düşecek gibi gözüküyor. Çoğu kayak merkezinin açılış tarihi Ocak ayını bulabilir.

Bu kış kayak merkezlerinde güvende kalmak için 4 önemli ipucu

Güvenlik ve hijyen kurallarına uyun

Bunu tekrar etmeye devam ediyoruz, kayak merkezlerindeki tatilinizde güvende kalmanın en iyi yolu güvenlik ve hijyen kurallarına uymaktır. İnsanlarla aranızda mutlaka 1-2 metrelik bir mesafe bırakın, ellerinizi sık sık yıkayın ve mutlaka maske takın. Tatiliniz süresince iç ve dış mekanlarda yüzünüze dokunmamaya çalışın. Biliyoruz, söylemesi yapmaktan daha kolay!

Kayak merkezlerindeki işletmelere güvenin

Kayak merkezlerindeki işletmeler yalnızca sıkı güvenlik ve hijyen önlemleri uygulamakla kalmıyor, aynı zamanda iptal süreçlerini de çok daha esnek hale getirmek için çalışmalar yürütüyor. Bu, herhangi bir nedenle tatilinizi iptal etmek zorunda kalırsanız, muhtemelen bir geri ödeme yapılacağı anlamına da gelebilir. Konaklama planınınız öncesinde olası geri ödeme seçeneklerini otel yetkilisinden mutlaka öğrenin.

Otel konaklamanızın, kayak dersinizin, kayak kiralamanızın veya diğer aktivitelerinizin rezervasyonunu yapmadan önce, devlet tarafından gittiğiniz tatil bölgesiyle ilgili alınan kararları ve yayınlanan genelgeleri takip edip okuyun. Covid-19 nedeniyle devlet tarafından uygulanan bir kısıtlama, seyahatinizi veya rezerve edilen hizmetin sağlanmasını doğrudan engelleyecektir.

Kalabalıktan kaçının

Sosyal mesafeye uymanın en kolay yolu kalabalıklardan tamamen kaçınmaktır. Konaklamanız sırasında diğer misafirlerle karşılaşmayı en aza indirgemeye çalışın.

Günlerce süren sokağa çıkma yasakları sonrasında, yaz aylarında maske takmak gibi zor ve zorunlu olan uygulamaları yerine getirmek bir hayli yorucuydu. Kış aylarında kayak merkezlerinde bu uygulamaları harfiyen yerine getirmek sanırız daha kolay olacak.

Kayak merkezlerinde kalabalıktan kaçarken dış mekanın tadını rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Sadece kendiniz ve arkadaş grubunuz veya aileniz için özel bir kayak veya snowboard eğitmeni rezervasyonu yaptırın. Kayak merkezlerinde küçük gruplar halinde yapabileceğiniz pek çok şey var.

Erken rezervasyon yapın

İşletmelerin karşılayabileceği konuk sayısında ve etkinliklere katılabilecek kişi sayısında kısıtlamalar olabilir. Bu nedenle, 2021-2022 kış sezonunda kayak tatiliniz için her zamankinden daha erken rezervasyon yapmanızı öneriyoruz. Bu, kayak merkezlerinde kayak sonrası en sıcak ve en iyi masayı elde etmenizi sağlayacaktır!

Daha fazla bilgi

Kayak merkezlerinde bu kış güvenli bir tatil geçirmenizi sağlamak için tüm taraflar çok çalışıyor. Koronavirüs pandemi sürecinde kayak merkezlerindeki güncel durumu öğrenmek için Sağlık Bakanlığı‘nın ve Kültür ve  Turizm Bakanlığı‘nın resmi web sitelerini mutlaka ziyaret edin.

Dikkat!

Kayak tatilinizde sadece koronavirüs önlemleri almanız sizi güvenli tutmaz. Kayak merkezlerinde bir takım önemli güvenlik kuralı olduğunu da göz ardı etmemek gerekir. Kayak tatili öncesi güvenlik kuralları ipuçlarını içeren yazımız tatile gitmeden önce okumak isteyebileceğiniz faydalı bir yazı.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!