Kayak Otelleri

Kayak hakkında kısa bilgi

Kış turizminin vazgeçilmez sporu kayak için Türkiye’deki tek rehber Kayaksever. Kayak nedir, nasıl yapılır? En güncel kayak modelleri yorum ve tavsiyeleri, kayak kıyafetleri alırken nelere dikkat edilmeli, Türkiye’deki kayak merkezleri en güncel listesi ve detayları, kayak malzemeleri incelemeleri. Kayak sporuyla ilgili rehber niteliğinde faydalı içerikler ve merak edilen her şey. Kısaca kayak sporunu tanıyalım;

Kayak nedir?

Kar üzerinde kayak ekipmanları yardımıyla yokuş aşağı kaymaya dayanan spor dalına kayak denir. Küçük yaşlardan itibaren yapılabilir ve çoğu kayak merkezinde çocuklar için eğitim amaçlı ve basit eğimli kayak pistleri bulunur.

Kayak nasıl yapılır?

Kayak birçok farklı teknikle ve farklı zorluk seviyesine sahip pistlerde yapılmaktadır. Yeni başlayanlar ilk önce kayak ayakkabılarının nasıl giyileceğini öğrenmelidir. Özel olarak üretilen ve sert plastik materyalden oluşan kayak ayakkabılarında ayakları acıtmayacak şekilde boşluksuz sıkı sarması amacıyla ayarlama klipsleri bulunur. Ayarlama klipsleri yardımıyla ayakkabılar ayağa uygun şekle getirilir. Kayaklara paralel bir şekilde bağlanan ayakkabılardan sonra batonlarda el kemerlerinden bileklere bağlı olacak şekilde takılır. Kayak bağlaması, ayakkabılar ve batonların takılması oldukça pratik bir işlemdir.

Kayak sporuyla ilk defa tanışacaklar önce düz bir alanda batonları kullanmadan adım atma antrenmanları yapmalıdır. Ayakta normal yürür gibi ancak kayakları zeminden kaldırmadan sürüyerek adımlar atabilirsiniz. Denge işini çözdükten sonra kar sabanı ya da ilerleyen zamanlarda slalom gibi tekniklere geçmek mümkündür. Kar sabanı için kayaklar ters V şekline getirilir ve kayakların bir saban gibi karı kürümesi sağlanır. Herhangi bir sakatlığa imkan vermemek ve kayak tatilinizi hüsrana dönüştürmemek için mutlaka profesyonel bir kayak eğitmeninden destek alınmalıdır. Kayak kampı ya da kayak turlarında yer alarak profesyonel eğitmenler eşliğinde ilk denemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kayak için gerekli malzemeler nelerdir?

Doğru bir kayma tekniği geliştirebilmek için uygun ayakkabılar ve temel seviyede kayak ekipmanları gerekir. Ayrıca soğuğa dayanıklı kayak pantolonu ve kayak montu edinilmelidir.

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!