Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkez ile ilgili güncel bilgileri sizler için derledik.

Tesisler biraz eski olsa da Türkiye’nin bir çok şehrinden buraya akın eden kayak ve snowboard sever sayısı her geçen sezon biraz daha artıyor. Sarıkamış’ta kaymanın keyfi başka bir yer de yok diyen çoktur. Erciyes ve Palandöken’e yapılan dev yatırımlara rağmen Sarıkamış Kayak Merkezi’nin yeri başkadır çünkü;

  • Dünyada kaymak için en iyi yer olarak geçen Alpler’de görülen kristal kar Türkiye’de sadece burada var
  • Dolayısıyla snowboardcuların ve offpistçilerin rüyası
  • Aralık Nisan 4 Ay kar yerde kalıyor.
  • Pistler sakin ve gerçek anlamda sizin…
  • Hava her zaman açık; hatta Türkiye’nin en çok güneş alan yerlerinden. Hava nedeniyle gidip de kayamama şansı çok düşük
  • Pistlerde buzlanma Halley’ın dünyaya yaklaşması kadar nadir, bunda toz karın etkisi de var tabi.
  • Pisti çevreleyen müthiş çam ormanları harika manzaralar sunuyor.

Üstelik bu keyif için ne çılgın paralar veriyorsunuz, ne de kuyruk bekliyorsunuz. Teleski, yeme içme fiyatlarını aşağıda anlatacağız. Sarıkamış harika bir kayak keyfi için fahiş fiyatlar ödemeden kayak tatili yapabileceğiniz mütevazi bir “kayak kasabası”.

Kayak merkezi yerine kayak kasabası dedik çünkü burası birisinin boş bir dağa bakıp, buraya bir tesis kurarsak para kazanırız demesiyle yoktan var edilmiş bir yer değil. Sarıkamış ilçesi ve köyleri ile kayak merkezinden çok önce yeşermiş gerçek bir kasaba. Dolayısı ile Sarıkamış’taki restoranlar, marketler turistlerden çok yerel halkın gittiği gerçek hayatın içinden yerler.

Kayak kasabası dememizin diğer bir sebebi de Uludağ, Palandöken ya da Erciyes gibi kayak merkezlerine göre son derece mütevazi oluşu. Dolayısı ile lüks kayak tatili arayanları eğlence aktivitelerinin, gece hayatının ve lüls kalibredeki otellerin noksanlığı sebebiyle kesmeyecektir. Saat 5 olup teleski durduktan sonra yapılacak hiçbir şey yok. Bütün bunlara rağmen popülerliği hızla artıyor. Özellikle Doğu Ekspresi ve Kars‘a olan büyük ilgi sayesinde Sarıkamış da radara girdi. Bir kere burayı keşfedenler, seneye eşi dostu da kapıp geliyor.

Elbette herkesin zevki kendine ama beklentisi mükemmel kar, sakin pistler ve teleskiler, güzel doğa ve mutheşem kristal karda kayak & snowboard keyfi olanları Sarıkamış’ın hayli hayli tatmin edeceğini düşünüyoruz.

Palandöken’e mi gitsek, Sarıkamış’a mı diyenler iki kayak merkezini karşılaştırdığımız Palandöken ve Sarıkamış Kayak Merkezleri yazımızı okuyabilirler.

Kayağa gelmişken Sarıkamış’ı da gezeriz diyenler için hayat kurtarıcı bir Sarıkamış Gezi Rehberi hazırladık. Sarıkamış’la kendimizi sınırlamayalalım, Kars’ı da görelim diyenler için de Kars Gezi Rehberi yazımız var.

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ’NDE NEREDE KALALIM?

Sarıkamış Kayak Merkezi Otelleri
Bu resimde kayak merkezindeki oteller görüyorsunuz. Türk bayrağının yanındaki oteller liftin ayağında olmaları sebebiyle favorilerimiz. Sağdaki binalar da yakın gibi dursa da karda yürümek, öğle yemeği için vs gelip gitmek biraz meşakatli oluyor. Ayrıca resimdeki insanları görüp kafanızda mesafeleri daha iyi hayal edebilirsiniz.

Ekinata Grand Toprak Otel
Senelerdir atıl duran otel nihayet Ekinata grubuna verildi de açıldı. Senelerdir atıl durduğu için bir restorasyon geçirmiş, ve ileriki senelerde de devam edecekmiş. Pistin dibinde olması, bu sene yeni yatırım alması ve işletmecisinin Antalya’da turizm yapmış bir bey olması sebebiyle bizim favorimiz oldu. Alkol var.

White Park Hotel
Kayak merkezinin hemen arkasındaki alanda, tam pansiyon hizmet veren büyük bir otel. Otelin ısıtması çok başarılı. Ücretsiz Wifi var.

Hotel Çamkar Sarıkamış
Konum olarak çok iyi bir otel çünkü otel önünde kayak pistlerine doğrudan telesiyejle ulaşım var. Wifi var. Açık büfe yarım pansiyon.

Kütük Ev
2017 yılı sonunda, Kars Valiliği tarafından açılmış bu kütük ev, Kayak merkezinin hemen girişinde bulunuyor. Özelliği, evin doğramalar gibi ahşap olan tüm yapı elemanlarının Finlandiya’nın Pudasjärvi şehrinde üretilmiş olması. Bodrum, zemin ve ara kattan oluşan evde, kayak malzemesi kiralama bölümü, restoran ve 4 oda bulunuyor. Belediye tarafından işletilen Kütük Ev’e telefonla rezervasyon yaptırabiliyorsunuz. Tel: 0 (474) 413 5454

Sarıkamış Otelleri
Sarıkamış merkezdeki otellerde daha uygun bütçelere konaklayabilirsiniz. Ekonomik konuk evlerinden, 3 yıldızlı otellere kadar çeşitli konaklama imkanları var.

Bildik Otel
Sarıkamış merkezde birçok opsiyon var, hiç birisi için de burası dört dörtlük diyemeyiz ama Bildik Otel bizce en pratiği çünkü pistlerin orada bir kayak odaları var, malzemelerinizi her gün taşımak zorunda değilsiniz. Bir de kayak pistine her sabah servis kaldırıyor, akşam da geri getiriyor. Ama azıcık uykunuz tatlı geldiyse geçmiş olsun, o günkü servisi kaçırdınız. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Öğretmen Evi
Sarıkamış Öğretmen Evi, Sarıkamış merkezdeki en uygun opsiyon.

Adres: İnönü Mahallesi, Millet Bahçesi Yanı 36520 Tel: 0 (474) 413 40 47

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ NEREDE?

Sarıkamış Kayak merkezi Kars‘ın Sarıkamış İlçesi’ne bağlı, Sarıkamış merkezden 4 kilometre mesafedeki kayak merkezi. Kayak merkezinin bazı yerlere uzaklıklığı şöyle:

Kars Havalimanı Sarıkamış Kayak Merkezi arası 55 kilometre 42 dakika (oteller genelde havaalanından ücretsiz shuttle sağlıyor)
Kars merkez Sarıkamış Kayak Merkezi arası 61 kilometre 48 dakika,
Ardahan merkez Sarıkamış Kayak Merkezi arası 146 kilometre 1 saat 50 dakika,
Erzurum merkez Sarıkamış Kayak Merkezi arası 156 kilometre 2 saat.

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ NASIL BİR YER

Sarıkamış Kayak Merkezi Değil; “Kayak Kasabası”

Hem çılgın yatırımlar alan kayak merkezlerinden olmaması, hem de gerçekten Sarıkamış’ın 4 mevsim orada yaşayan gerçek bir ilçe olması sebebiyle bizce bu yaklaşım cuk oturdu. Yukarıda da dediğimiz gibi buradaki kayak tesisi bazı büyük merkezle yanında mütevazi kalıyor ancak bu kesinlikle insanın kayak keyfinden ödün vermiyor. Zaten aşağıda pistler, kar kalitesi, kalabalıklar gibi kayma keyfini belirleyen şeyleri detaylıca inceledik.

Sarıkamış’ta kayak tatili yapmak bizce tam da bu sebeplerden çok da avantajlı:

Bir turist yerleşkesi olmadığı, halk da buradan devamlı alışveriş yaptığı için yeme içme ve market fiyatları kayak merkezi ayarında değil, normal şehir ayarında. Çünkü esnaf birçok kayak merkezinde olduğu üzere 2 aylık sezondan 1 senenin gelirini elde etmek zorunda değil.

Burası koskoca bir ilçe olduğu için devlet buraya okul, gar gibi hizmetlerde getirmiş. Dolayısı ile içinde bir hastane var ve bir kaza yaşanması halinde hızlıca hastaneye ulaşmak mümkün.

Sarıkamış merkezde ve pistlerin kenarında olmak üzere farklı konaklama seçenekleri var. Sarıkamış merkezde olanlar kayak merkezinde olmadıkları için fiyatlar çok daha makul ama arabayla kayak pistlerine çıkmak topu topu 3 5 dakikacık.

Kayak merkezi ilçenin arka bahçesi gibi bir şey. Sarıkamış merkezde hava nasılsa, yukarıda da öyle. Dolayısı ile belediye aslında kayak merkezine özel yol açma çalışması yapmıyor, zaten ilçenin yollarına sürekli bakıldığı için yollar hep açık, pırıl pırıl. Uludağ’da yaşanan ulaşım sıkıntısını burada yaşamanız söz konusu değil.

Tren saatleri de insanların sabah Kars’tan Sarıkamış’a varıp, tüm gün kayıp, akşam da Kars’a geri dönebileceği şekHilde. Bilgi almak için Doğu Ekspresi yazımızdan saatlere bakabilirsiniz.

Herkes kayabilsin diye hem telesiyej, hem de malzeme kiralarının fiyatları uygun.

Tabi her şey günlük gülistanlık da değil;

Kapalı lift yok ama en azından zirveye kadar telesiyej olması harika bir şey. Kartalkaya’da sadece 1 tane telesiyej var, gerisi snowboardcunun kabusu teleski mesela.

Turizm burada hala yeni yeni gelişiyor. Dolayısı ile lüks otel ve restoran bulamayacaksınız.

Ama en kötüsü akşam için hiç bir şey yok.  Bazı oteller hafta sonları yemek sırasında piyanist şantör ya da saz ekibi çıkartıyorlar.

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ’NDE KAYAK SEZONU NE ZAMAN ?

Sarıkamış’ta yıllık ortalama kar yağışlı gün sayısı 57, yağan karın yerde kalma süresi ise 141. Son yıllarda yağışlarda küresel ısınmaya bağlı bir düşüş yaşanmış olsa da, kar kalınlığı her yıl ortalama 1,5 metreyi buluyor. Ve bu kar sıradan bir kar da değil. Alpler gibi dünyanın sayılı kayak merkezlerinde bulunan yüksek kalitede bir toz kar türü olan kristal kar. Yılın 5 ayı Aralık başından Nisan başına, yılın birçok günü güneşli olmasına rağmen kristal karda kayabiliyorsunuz. Ancak malum dünyanın dengesi bozuldu, eğer Aralık ya da Mart sonu Sarıkamış’ta kayak tatili planlıyorsanız mutlaka otelleri bir arayıp karın durumunu sorun. Ayrıca mutlaka gitmeden kar kalınlığını öğrenmek için buraya bi bakın. Bir taşla iki kuş vurmak isteyenler Sarıkamış Kış Oyunları Festivali‘ni yakalayabilirler.

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ PİSTLERİ

Her kayak merkezinde olduğu gibi başlangıç, orta, zor seviyelerde Alp Disiplini pistleri var. Yeşil ve mavi pistler başlangıç ve orta seviyelere, kırmızı ve siyah pistler ise orta-zor ve zor seviyelere denk geliyor. Tabi yine her kayak pistinde olduğu gibi başlangıç ve orta seviye pistleri en yoğun olan pistler. Siyah ve kırmızı pistler, özellikle de siyah pistler mavi ve yeşile göre çok daha tenha pistler. Sarıkamış Kayak Merkezi’nde 2 tane siyah (5 ve 6 no) 2 tane kırmızı (4 ve 7 no) 1 tane mavi (3 no) ve 1 tane de yeşil (1 no) olmak üzere 6 pist şu an kullanıma açık fakat aslında toplamda 9 pist var.

Hangi pistte kaymalı

3, 4 ve 7 numaralı pistlerin uzunlukları 2,6 – 3 kilometre arasında olmakla birlikte Sarıkamış Kayak Merkezi’nin en uzun pistleri. Bizce en keyifli pist yukarıdaki haritada 7 numaralı olan kırmızı seviyedeki pist. Çünkü hem çok tenha oluyor hem uzun uzun kayabiliyorsunuz hem de kayarkenki manzaralar harika. Siyah renkli olan 6 numaralı pistin sadece başı çok dik, aslında gerisi kırmızı seviyesinde. 1 numaralı pisti ise özellikle snowboardcular için tavsiye etmiyoruz. Çünkü pistin ortasında uzun bir düzlük var. Haliyle snowboarcuların boardlarını çıkarıp yürümeleri gerekiyor. Bu da alınan zevki köstekliyor. Eğer kayarak oteller bölgesine gitmek isterseniz de illa bu 1 numaralı pistten geçmek zorundasınız. Bu nedenle batonlarla ittire kaktıra ilerlemek veya snowboard taşımak istemiyorsanız lifti kullanın.

Snowboardcular buraya!

Bunların yanında Sarıkamış Kayak Merkezi’nde bir de snowboardcuların favorisi snow park var. Bu sezon kapalı.
Kayak Federasyonu’nun uluslararası yarışlarda kullanımına uygun bir sürat kızağı pistine dönüştürülüyor, bu sebeple bu da bu sezon kapalı.

Bir de 5 kilometresi Uluslararası Kayak Federasyonu FSI tarafından tescilli, 45 kilometrelik bir koşu kayağı (cross-country skiing) pisti bulunuyor fakat bu pist sadece talep üzerine açılıyormuş ama muhtemelen sen ben orayı “talep üzerine” açtıracak rütbede değilizdir.

Acil Durumlarda

Herhangi bir acil durumda, kaybolma halinde veya yaralanma vakalarında, 156 Jandarmayı arayıp, bulunduğunuz yerdeki ormanlık alan içindeki uyarı levhalarını bulun. Panik yapmayarak, levha üzerindeki sayıyı ve bulunduğunuz pisti jandarmaya bildirin. Böylece arama kurtarma ekibi en kısa sürede kar araçlarıyla yanınıza gelecektir. Ayrıca herhangi bir acil durumda kullanmak üzere, konakladığınız otelin irtibat numarasını yanınıza almanız da iyi bir fikir.

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ TELESİYEJLERİ

Sarıkamış’ta 4 tane telesiyej var ama kapalı değiller. Kulağımıza önümüzdeki yıllarda yeni liftlerin açılacağı ve kapalı liftlerin de olacağı bilgisi geldi ama hala ortada olan biten bir şey yok.

Liftlerde pratik pass okuyucuları var. Manyetiğin üzerine plastik kartı okutup geçiyorsunuz. Kartta boyun ipi var. O yüzden eldivenleri çıkar fermuarı aç cepten bir şeyler çıkar derdi yok. Ayrıca Sarıkamış Kayak Merkezi’nde tek bir pass ile tüm liftleri kullanabiliyorsunuz.

Lift kapanış saatleri aydan aya değişiyor. Ama genellikle 8.30 – 9.00 gibi açılıp hava şartlarına bağlı olarak 16.30 – 17.00 gibi kapanıyor. Tabi Aralık – Ocak’a nazaran Şubat ve Mart ayları günler uzamaya başladığından daha uzun kayabiliyorsunuz.

Liftlerde en yoğun zamanlarda bile diğer kayak merkezlerinde görülen uzun kuyruklar olmuyor. Özellikle 6 ve 7’ya hizmet eden liftler hem daha boş oluyor, hem de sarıçam ormanlarıyla çevrili olduğundan rüzgardan çok daha korunaklı.

Konaklama Ücretleri

Bütçeniz el veriyorsa kayak merkezindeki otellerde kalmanızı öneririz. Ayrıca bu oteller biraz daha turizmcilik tecrübesine sahibiler. Dolayısı ile hem daha pratik, hem de daha konforlu olacaktır ancak tabi ki ki fiyatları Sarıkamış merkeze nazaran daha pahalı. Kayak merkezinden önerdiğimiz otelleri aşağıdaki Sarıkamış Otelleri Bölümü’nde anlattık.

Ayrıca merkez, yeme-içme, gezme, alışveriş açısından daha fazla olanak sunuyor ama kayak merkezine sabah akşam 10 dakika yol yapmak gerektiğini de hesaba katmak gerek.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!