Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi ile ilgili güncel bilgileri sizler için derledik.

Söz konusu kış tatili ve kayak sporu olunca Türkiye’de belirli adresler daha ilk saniyede ön plana çıkıyor. Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Köroğlu Dağları’nın zirvesinde yer alan Kartalkaya da kış turizmi potansiyeli ile yıldızlaşan adreslerden biri. Bolu ili sınırları içinde yer alan Kartalkaya Dağı, İstanbul’a ve Ankara’ya yakın sayılabilecek bir mesafede yer almasıyla da metropollerde yaşayan milyonlarca insan için iki kat ilgi çekici hale geliyor.

2000 metrenin üzerindeki zirve yüksekliği ideal bir kar kalınlığını, uzun denilebilecek bir kayak sezonunu ve oteller bölgesine yapılan çok sayıda yatırımı da beraberinde getiriyor. Adını bir zamanlar üzerinde sadece kartalların barınabildiği ıssız bir dağ tepesi olmasından alan Kartalkaya’da, ironik de olsa kış aylarında iğne atsanız yere düşmüyor.

Kartalkaya’ya en az bir haftalık kapsamlı bir tatil için gitmek ve Bolu’nun doğal güzelliklerini de bu tatile sığdırmak mümkün olduğu gibi; bu cazip tatil beldesi yalnızca keyifli bir haftasonu kaçamağı için de kolayca tercih edilebilir. Kartalkaya’nın çevresi de insanı doğaya, temiz havaya, huzura ve refaha doyuran bir niteliğe sahip.

Uludağ’dan sonra Türkiye’nin ikinci en popüler kayak merkezine nasıl gidebileceğinizi, nerelerde kalabileceğinizi ve Kartalkaya’da yapılacak tüm aktiviteleri sizin için aynı başlıkta buluşturduk. Kartalkaya seyahatinizi planlarken bu kapsamlı gezi rehberinden rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

Kartalkaya Neredir? Kartalkaya’ya Nasıl Gidilir?

Kartalkaya Dağı

Bolu şehir merkezine 38 kilometre mesafede ve şehrin güneydoğusunda yer alan Kartalkaya, Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki en yüksek dağlardan biri olan Köroğlu Dağları’nın zirvesinde yer alıyor. Özellikle kayak sporuna gönül veren kış tatilcilerinin favori adresleri arasında yer alan ve hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken Kartalkaya Kayak Merkezi’ne ulaşmak için, Kartalkaya’ya nasıl gidilir sorusunun cevapları üzerinde durmak gerekir:

Kara yolu

Bolu ili sınırları içerisinde yer alan Kartalkaya’ya otobüsle ya da özel araçla ulaşım sağlamak mümkün. Otobüsle ulaşım süresi hesaplarken, özel araç mesafesinin üzerine en az yarım saat ya da 45 dakika ilave etmek şart. Zorlu yol koşullarında otobüsler yavaş yol alırken, özel araçlar da zaman zaman zorlanabiliyor. Kış lastiği ve araç bakımı gibi önlemler hayat kurtarabilir. İstanbul ve Ankara’ya oldukça yakın konumlanan Kartalkaya’ya bu şehirlerden gösterilen rağbet de oldukça yüksek. Kartalkaya; İstanbul’a 295 kilometre, Ankara’ya ise yalnızca 190 kilometre mesafede yer alıyor. Her iki şehir yönünden Bolu’ya yaklaşmakta olan yolcuların da D-100 kara yolunu kullanmaları ve 12 kilometre kadar içerideki Kartalkaya tabelasını takip etmeleri gerekiyor. Kartalkaya Kayak Merkezi’ne ulaşmanın alternatif bir yolu da tur şirketleri aracılığıyla olabilir. Hem rezervasyon yaptırılan oteller hem de konaklama sağlayan tur şirketleri gezi paketine ulaşımı da dahil edebiliyor. Bu sayede ek bir ücret ödemeden ekonomik bir şekilde Kartalkaya’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bolu şehir merkezi-Kartalkaya: 38 km
İstanbul-Kartalkaya: 295 km
Ankara-Kartalkaya: 190 km
Eskişehir-Kartalkaya: 295 km
Samsun-Kartalkaya: 450 km
İzmir-Kartalkaya: 640 km
Antalya-Kartalkaya: 680 km

Hava yolu

Kartalkaya’nın bağlı bulunduğu Bolu ilinde ne yazık ki havalimanı mevcut değil. Kartalkaya’ya ulaşım sağlamak için İstanbul Sabiha Gökçen ya da Ankara Esenboğa havalimanlarından birini tercih etmelisiniz. Her iki havalimanının da merkeze yaklaşık mesafesi 200 kilometre. Özellikle İzmir, Antalya, Kars ya da Gaziantep gibi Türkiye’nin farklı uçlarından Kartalkaya’ya ulaşmak isteyenler için hava yolu daha avantajlı olabilir. Hem İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na hem de Ankara Esenboğa Havalimanı’na Türkiye’nin tüm şehirlerinden aktarmasız uçuşlar düzenleniyor. Havalimanına ulaştıktan sonra, yaklaşık 3 saat sürmesi beklenen bir kara yolculuğu için de araba kiralamalı ya da otobüs bileti organize etmelisiniz. Uçak bileti için obilet.com’u kullanabilirsiniz. Karda sürüş tecrübeniz varsa, Kartalkaya çevresindeki doğal güzelliklerde yeterli vakit geçirebilmek için özel araç kesinlikle daha avantajlı.

Kartalkaya Kayak Merkezi Adresi

Kartalkaya Kayak Merkezi, Kartalkaya Mevkii 14200 Bolu, Türkiye

Kartalkaya Kayak Merkezi Hakkında Tüm Detaylar

Kartalkaya’daki oteller bölgesi, 2 bin metre yüksekliğindeki Köroğlu Dağları’nın zirvesinde yer alıyor. Dağın doruk noktaları ise 200 metre kadar daha yükseliyor. Hal böyle olunca, Kartalkaya’daki kar kalınlığı ve zemin yapısı her türlü kar sporuna elverişli durumda. Kayak sezonu, Aralık ayından başlayıp Mart sonlarına kadar devam ediyor.

Tesislerin en yoğun olduğu dönem de yine bu tarihler arasında yer alan Aralık ve Ocak ayları. Tarih Ocak ortalarını bulduğunda, Kartalkaya’da haftasonları boş oda bulmak ne mümkün! Üstelik Kartalkaya, Türkiye’de kayak turizminin yaşandığı diğer noktalar gibi yalnızca kışın tercih edilen bir adres de değil. Kartalkaya çevresinde yer alan yaylalar, milli parklar, göller ve mesire yerleri; burayı yılın her mevsiminde ziyaret edilmeye değen özgün bir tatil destinasyonu haline getiriyor. Kartalkaya’daki beyaz örtüde ayak izlerinizi bırakmak isteyebileceğiniz gibi; burayı sonbahar aylarında ziyaret ederek sarı ve turuncu renkli yapraklar arasında da kaybolabilirsiniz.

Kartalkaya Kayak Merkezi Pistleri

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde şu anda 13 adet pist mevcut. Pistlerin hem uzunlukları son derece ideal hem de kar kalınlıkları dikkat çekici. Pistlerin toplam uzunluğu neredeyse 20 kilometreyi buluyor. Pistlerde özellikle “toz kar” olarak adlandırılan ve güneş altında parıldayan kar çeşidine rastlanıyor.

Kayak tecrübesi olmayanlar ya da kayak sporuna yeni ilgi duymaya başlayanlar için Resul Dede ve Çamçukuru pistleri idealken; Kırmızı Pist, Gezi Pisti, Kazankaya ve Arka Çanak isimli pistler normal zorluk derecesinde yer alıyor. Adrenalin sevenleri bekleyen adresler ise Efe Pisti, Yılmaz Demir Pisti ve Siyah Pist. Kartalkaya’da ayrıca Türkiye’nin en profesyonel snowpark projesi mevcut. Projede 3 ana rampa, 1 corner, uzunlukları 3-6 metre arasında değişen 3 handrail ve 3 box mevcut. Snowboard yapmak isteyenler için önerilen pist ise Resul Dede.

Lift AdıPistPist UzunluğuZorluk Derecesi
1Nazlı LiftNazlı, Otele Dönüş pistleri950 metreOrta, Kolay
2Narin LiftNarin, Nazlı1100 metreZor, Orta
3Nazar LiftNazar750 metreOrta
4Chair LiftNarin, Orman, Nazar1300 metreZor, Zor, Orta
5Doruk LiftDoruk1050 metreOrta
6Bay LiftBaby210 metreKolay
7Park LiftSnowpark210 metreOrta
8Büyük LiftSiyah Pist, Yılmaz Demir, Gezi700 metreZor, Zor, Orta
9Yeşil LiftKırmızı Pist, Otele Dönüş pistleri700 metreOrta, Kolay
10Köroğlu LiftEfe Pisti, Dede Pisti, Otele Dönüş1200 metreZor, Orta, Kolay
11ÇamçukuruÇamçukuru Deresi Pisti600 metreKolay
12Resuldede LiftArka Çanak, Resuldede, Otele Dönüş600 metreOrta, Kolay, Kolay
13Kazankaya LiftKazankaya Pisti650 metreOrta

Not: Pistlerin zorluk derecesi ardışık olarak sıralanmıştır.

Kartalkaya Kayak Merkezi’ne Giriş Ücreti Var mı?

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde Uludağ ya da Erciyes’te olduğu gibi standart bir skipass uygulaması mevcut değil. Dağda bulunan iki tesisten pistlere erişim bulunuyor. Kaya Palazzo Ski & Mountain Resort, Grand Kartal ve Dorukkaya otellerin skipass uygulamaları kendi lift ve tesislerinde geçerli.

Haftaiçi ve haftasonu olmak üzere fiyatlar değişkenlik gösteriyor.  Kayak merkezinde toplamda 2 adet telesiyej, 6 adet teleski ve 3 adet baby lift mevcut. Liftler otel misafirlerine ücretsiz. Otellerde her şey dahil konseptinde hizmet sunuluyor. Otele ait skipass için depozito ödemesi yapmanız gerekebilir.

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde Kayak ve Snowboard Ekipmanları Kiralama

Kayak ve snowboard ekipmanları kiralamak niyetindeyseniz Kayak Palazzo Ski & Mountain Resort otel yerleşkesinde bulunan kayak ve snowboard kiralama merkezlerini kiralanan malzemelerin son teknoloji olması ve kusursuz hizmet bakımdan tavsiye edebiliriz. Otel yerleşkesinde G-Shock Snowboard Akademisi’ne ait bir snowboard kiralama merkezi ve Dorukkayak Palazzo Kayak Akademisine ait kayak kiralama merkezi bulunuyor. Her iki akademi de son derece kaliteli eğitim veriyor, gönül rahatlığı ile buralardan ders planlayabilirsiniz.

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde keyifli vakit geçirmek istiyorsanız; daha önceden pratiğiniz yoksa bile kayak sporu maceranıza ilk adımı atabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken kayak ekipmanı kiralamak ve elbette kayak dersi almak. Kartalkaya, Uludağ’dan sonra en popüler ikinci kayak merkezi olma iddiasını korusa da; fiyatlarda Uludağ’a göre oldukça makul kalıyor. Bu nedenle, özellikle ders alma aşamasını önce Kartalkaya’da deneyimlemek isteyebilirsiniz. Hem kayak dersleri hem de kayak ekipmanlarını kiralama fiyatları, otellere ve tesislere göre farklılık gösterebiliyor.

Kayak ekipmanı kiralamanın yaklaşık ücretlerini ise aşağıda bulabilirsiniz. Mutlak suretle mont ve pantolon takımına, kar eldivenine, kayak ayakkabısına ya da snowboard ayakkabısına, bereye ve kaska ihtiyaç duyacaksınızdır. Tüm bu kıyafetlerden oluşan bir seti 75 TL gibi bir fiyata denk getirebilirsiniz. Dilerseniz kıyafet takımına ait parçaları tek tek de kiralayabilirsiniz.

Kartalkaya’da Gezilecek Yerler
Kartalkaya gezinizin odak noktası keyifli bir kayak tatili yapmak olabilir. Buna rağmen, özellikle vaktiniz de varsa, Kartalkaya çevresinde görmeniz gereken onlarca yerden de mahrum kalmamalısınız. Bolu ilinin güneydoğusunda yer alan bu özel bölge, tamamen doğanın cömertçe sunduğu güzelliklerle çevrelenmiş durumda. Kartalkaya’da gezilecek yerlere bir gün ayırmanız yeterli olur. Sabahın ilk karları ile kayak ya da snowboard yapıp öğleden sonraki daha sıcak sayılabilen saatleri gezerek geçirmeyi de tercih edebilirsiniz.

Sarıalan Yaylası

Kartalkaya denildiğinde ilk akla gelen gezi rotası tartışmasız olarak Sarıalan yaylası. Kayak Merkezi’ne son derece yakın konumlanan bu yaylada yeni yeni sunulmaya başlanan konaklama alternatifleri bile var. Tecrübeli kayakçılar hem fiyat avantajını kullanmak hem de doğayla iç içe vakit geçirmek için burayı tercih edebiliyor. Doğal yayla ortamını deneyimlemek isterseniz, Sarıalan’da alabalık, köy tereyağı ve köy peyniri gibi lezzetleri tatmayı da ihmal etmeyin. Yılın her mevsiminde görülmeye değer olan Sarıalan, yazın çiçeklerle renklenirken kışın da bembeyaz bir örtüyle gözleri dinlendiriyor. Dışarıda kar yağarken taze köy ekmeğinin üzerine yörenin doğal ballarından sürme keyfini mutlaka yaşayın.

 

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!