Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz Kayak Merkezi doğal güzellikler bakımından Türkiye’nin en iyisi diyebiliriz.  Telesiyejden yukarı çıkarken yada aşağı inerken göreceğiniz eşsiz manzarayı Türkiye’nin hiçbir kayak merkezinde görmeniz mümkün değil.

Diğer taraftan;

Pistlerin kısa oluşu, sömestr tatili gibi yoğun dönemlerde mekanik tesislerin kullanımında kuyruk sırası oluşturabilir. Kuyrukta bekleme süresi bu dönemlerde çok can sıkıcı olabilir. Diğer önemli etken günübirlik gelen turlar ve bu tur misafirlerin hepsinin telesiyejle yukarı çıkmak istemesi. Haliyle 4  kayakçı biniyorsa sonraki  4 koltuğa 4 yaya biniyor. Hem kayakçıları hem de günübirlik yayaları hoşnut etmek adına böyle bir yöntem geliştirilmiş. Yoğun dönemlerde 20-30 dakika beklenildiği kuyruğun 100 metreyi bulabildiğini belirtmek gerek.

Kayak pistleri başlangıç ve orta seviye kayakçılara hitap etmektedir. 3 farklı pistin toplam uzunluğu yaklaşık 3000 metre. En uzun pist 1100 metre civarında. Düzenli olarak kayak tatili yapan biri iseniz ve seviyeniz iyi durumdaysa bu kayak merkezine gitmek sizin için doyurucu olmayabilir. Kayak sonrası dağ aktivitelerinin sıfır olduğunu belirtmekte fayda var. Devlet kurumları tarafından işletilen konaklama yerlerinde alkol satışı ve sunumu bulunmuyor. Plan yaparken göz önünde bulundurun. Sonuç itibariyle hem kayak hem de kayak sonrası tatil noktasında beklentilerinizi çok yüksek tutmayın. Tüm mekanik tesisleri Türkiye Kayak Federasyonu işletiyor. Dolayısıyla skipass ücretleri belki de Türkiye’nin en ucuzu, rakamlar her yıl değiştiği belirtmek istemedim.

Eşsiz doğal güzellikleri için mutlaka gidip görün derim.

Genel bilgiler

2850 metre yüksekliğinde bulunan Ilgaz sıradağlarında bulunan Ilgaz Kayak Merkezi, Ilgaz Milli Parkının içerisinde yer almaktadır.

Kayak merkezinde, Türkiye Kayak Federasyonuna ait Ilgaz Dağ Tesisleri bulunmaktadır. Kayak merkezinin doğal yapısı göknar ağaçları ile kaplı vaziyettedir.  Bu kayak merkezi eşsiz doğal güzelliklere sahip ender kayak merkezlerinden biridir.

Ilgaz Kayak Merkezine ne zaman gidilir?

Ilgaz Kayak Merkezinde en hareketli dönem, Aralık ayında başlayarak Nisan ayında sona eren dönemdir. Bu dönemde yeterli kar kalınlığı elde edilmesi sayesinde kayak severler dilediği gibi tatil yapabilmektedir. Ilgaz Kayak Merkezi Pistleri Ilgaz Kayak Merkezinde, üç adet pist ile alıştırma sahası yer almaktadır. Alıştırma sahası, kızak ile kayan insanların bulunduğu ve kayak dersi alanların tecrübe edindikleri, kısa küçük ve hafif eğimli bir alandır. Pistlerde hizmet veren bir adet yürüyen bant, bir adet telesiyej ile bir adet teleski bulunmaktadır. Telesiyejlerde kullanılan oturaklar dört kişiliktir.

Ilgaz Kayak Merkezinde konaklama (Oteller)

Ilgaz Kayak Merkezinin tesisler bölgesinde, Ankara Üniversitesi tesisleri,  Kayak Federasyonu Tesisleri, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Misafirhanesi gibi konaklama ihtiyacına cevap verebilecek yerler var. Konaklama ihtiyacının karşılanamaması halinde, Kastamonu şehir merkezinde (45 km) bulunan ve beş yıldızlı, dört yıldızlı ile üç yıldızlı otellerden yararlanmakta mümkündür. Yada daha yakında olan Ilgaz ilçesinde (22 km) bulunan tek otelden istifade edebilirsiniz. Ilgaz ilçesi küçük ve çok şirin bir ilçedir, tavsiye ederim.

Ilgaz Kayak Merkezi nerede?

Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu ile Çankırı illerinin sınırında bulunmakta olan, 2850 metre yüksekliğindeki Ilgaz sıradağlarının üzerinde ve Ilgaz Milli Parkı içerisinde konumlanmış bulunmaktadır.

Ilgaz Kayak Merkezine nasıl gidilir ?

Ilgaz Kayak Merkezine, Kastamonu hava limanı üzerinden ulaşmak mümkündür. Hava limanı ile Ilgaz Kayak Merkezinin arası 40 km. mesafededir. Hava limanından kayak merkezine çeşitli araçlar ile ulaşım imkanı sağlanmaktadır. Ayrıca, Ilgaz Kayak Merkezine, seyahat acenteleri tarafından düzenlenen turlar ile ulaşma şansıda bulunmaktadır. Özel araçları ile gelenler için, özel otopark alanları da kompleksler içerisinde yer almaktadır.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!