Türkiye’nin en popüler 10 kayak merkezi

Türkiye’nin en popüler 10 kayak merkezi

Kayak merkezi ve kayak tatili kavramı hayatımıza son 8 yılda bomba gibi girdi desek yeridir.  Ülkemizde son yıllarda neredeyse kar yağan her ilde kayak merkezi kurulmaya başlandı. İrili ufaklı yaklaşık 50 kayak merkezinin bulunduğunu varsayarsak, kayak tatili planı yapanlar doğal olarak en iyi kayak merkezi hangisi acaba diye araştırmaya başladılar. Google arama motoru bu noktada işinize yarayacak bir çok veriyi size sunsa da tek yazı ile detaylandırılmış  doğru ve güncel içerik bulmak bir hayli zor.  Bu noktada araştırmalarınızı kolaylaştırmak için Türkiye’nin En Popüler 10 Kayak Merkezi yazımızı sizler için hazırladık.

Türkiye’nin en popüler 10 kayak merkezi, muhteşem karla kaplı dağlarıyla, kayak pistlerini birbirine bağlayan teleski, telesiyej ve teleferik gibi mekanik tesisleriyle tüm kayak ve snowboard severlerin çokça tercih ettiği en popüler kayak merkezleridir.

Peki nedir bu kayak merkezi? Son yıllarda kış aylarında sıkça kendinden söz ettiriyor… Güzellikle, hatıralarla yad ediliyor ve dedikodusu yapılıyor. Belki bir açıklama görmek isteyen olursa diye şuraya kısa bir nedir açıklaması ekleyelim.

Kayak merkezi nedir?

Kayak merkezi, kayak ve snowboard spor dalları öncelikli olmak üzere diğer kış sporları için geliştirilmiş tesislerdir. Bir kayak merkezinde; kayak ve snowbardcuları dağdan yukarı yada aşağı doğru taşımak için mekanik tesisler, kayak pistleri, konaklama ve dinlenme tesisleri yer almaktadır. Kayak merkezleri genellikle Aralık ile Mart aylarını kapsayan kış aylarında hizmet vermektedir.

Tekrar konumuza dönelim.

Kayak sporu çok çok eskiden adrenalin patlaması yaşamak isteyen cesur dağcıların yaptığı bir spordu. Ancak günümüzde kayak, aileler ve diğer tüm kesimler için ana kış aktivitesi haline geldi. Kayak ve snowboard sporlarına artan talep, ülkemizde neredeyse dağı olan ve kar yağan her ilde bir kayak merkezi kurulmasına neden oldu. Artan talep sadece kayak merkezlerinin kurulmasını sağlamadı. Aynı zamanda yeni kayak otelleri, restoranlar, kafeteryalar, kayak sonrası eğlenceleri ve her türlü kapalı ve açık hava rekreasyonu bu yeni oluşumun içinde yerini aldı. Diğer taraftan kayakçılar ve snowboardcular için bir kayak merkezindeki en önemli faktörler; pistler, mekanik tesisler ve dağın kar durumudur diyebiliriz.

Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri Bursa, Erzurum, Kayseri ve Bolu illerinde olmasına rağmen, kayak sporuna ve kayak tatiline artan talep diğer ilerdeki kayak merkezlerini de top 10 listemize sağlam bir şekilde yerleştirdi. 4 büyük kayak merkezi dışında, bu kayak merkezleri kayak sezonu boyunca kayakçılar ve snowboardcular tarafından çokça ilgi gördü diyebiliriz.

Kayak tatili için en iyi merkezin seçiminde bir çok detayın göz önünde bulundurulması gerekir. Ancak biz Türkiye’nin en popüler 10 kayak merkezi yazımızda, pistlerin çeşitliliği ve zorluğu, kar koşulları ve mekanik tesisler gibi önemli başlıkları baz aldık.

Kayak merkezlerinde dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta;

  • Kayak merkezlerinin yer aldığı bu dağların çoğu, doğal olarak öngörülemeyen kar ve hava koşullarına sahiptir. Nitelikli ve iyi donanımlı bir rehberiniz yoksa pist dışındaki arazilerde kaymamanızı şiddetle öneririz.
  • Tatiliniz için ziyaret edeceğiniz kayak merkezini ister ziyaret amaçlı ya da kayak ve snowboard yapmak amacıyla planlıyor olun, pistlerin durumunu ve seyahat durumunu kayak merkezinin ilgili web sitesinden mutlaka kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Türkiye’nin en popüler 10 kayak merkezi listemizde sizin için en iyi olanı bulun!

Uludağ Kayak Merkezi, Bursa

Uludağ Kayak Merkezi Bursa ili şehir merkezine 36 km mesafededir ve Türkiye’nin önde gelen en popüler kayak merkezidir. Uludağ Kayak Merkezi, farklı türlerde 24 adet mekanik tesis, 31 adet kayak pisti ve 35 km toplam pist uzunluğu sunmaktadır. Merkezde pistleri birbirine bağlayan birçok mekanik tesis bulunmaktadır. Uludağ  lağanüstü doğal güzellikleriyle kayak ve snowboard severlerin favorisi konumunda diyebiliriz. Milli parklar bünyesinde bulunan Uludağ Kayak Merkezi’nde eşsiz manzaralarla her seviyede bolca pist seçeneği bulunuyor. Kayak Öğretmenleri Derneği merkezinin de yer aldığı kayak merkezinde, kayak yada snowboard eğitimi almanız için tecrübeli ve yetkin bir çok profesyonel kayak ve snowboard öğretmeni bulunuyor.

Uludağ Kayak Merkezi-Bursa Türkiye

Uludağ Kayak Merkezi’nin en büyük sorunu suni karlama ile kar üretimi yapılamıyor olmasıdır. Buraya ilk kar Ekim-Kasım aylarında düşmektedir, ancak pist yapımı için yeterli kar miktarına Aralık ayında ulaşılmaktadır. Uludağ Kayak Merkezi’nde kayak sezonu Aralık ayının 2. haftasından sonra açılmaktadır.

Uludağ kayak merkezi sadece kayak ve snowboard severlerin gözdesi değil. Kayak ve snowboard severlerin dışında bir çok insan, kayak sonrası organizasyonlar, gece eğlence aktiviteleri, festivaller ve konserler için kış aylarında Uludağ Kayak Merkezi’ne akın ediyor. Uludağ Kayak Merkezine bir çok çevre ilden ziyaretçi gelse de şehir dışı en fazla ziyaret İstanbul ilinden gerçekleşiyor. İstanbul ile Uludağ Kayak Merkezi arası yaklaşık 200 km mesafededir.

Web sitesi: uludaginfo.com

Konaklama: Uludağ Kayak Merkezi Otelleri Güncel Liste (web siteleri, iletişim bilgileri)

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri

Erciyes Kayak Merkezi, kar ve kayak heyecanı arayan herkes için harika pistler sunuyor. Toplam pist uzunluğu ile Türkiye’deki kayak merkezleri arasında en uzun pistlere sahip kayak merkezidir. 18 adet mekanik tesis, 34 adet (13 adet kolay, 15 adet orta ve 6 adet zor) pist ve toplamda 102 km pist uzunluğu bulunmaktadır. Erciyes Kayak Merkezi’nde belirli pistler ışıklandırılmıştır, akşam saatlerinde açık olan bu pistlerde gece kayağı yapılabilmektedir.

Erciyes Kayak Merkezi-Kayseri Türkiye

Erciyes Kayak Merkezi’nde kar ezme araçları (snowtruck) ile hazırlanmış pistlerin zorluk oranları;

  • %36 Kolay (Mavi pistler)
  • %42 orta (Kırmızı pistler)
  • %22 Zor (Siyah pistler)

Mekanik tesisler günde 27.000 kişi taşıma kapasitelidir.  Erciyes Kayak Merkezi suni karlama sistemine sahiptir ve toplam 154 adet suni kar makinesi ile suni karlama konusunda Türkiye’nin en iyi kayak merkezidir. Erciyes Kayak Merkezi suni karlama imkanı ile ziyaretçilerine kar garantili kayak tatili fırsatı sunmaktadır. Doğal manzaralardan yoksun çıplak bir dağ olması en olumsuz yönüdür. Son yıllarda artan konaklama talebi ile kayak merkezine birçok harika otel inşa edilmiştir.

Erciyes Kayak Merkezi Covid-19 pandemi sürecini en iyi yöneten kayak merkezidir. Ayrıca pandemi sürecinde “güvenli kayak merkezi” başlığı ile tüm önlemleri ve dikkate edilmesi gerekenleri web sitesinde yayınlayan ve düzenli olarak güncelleyen tek kayak merkezidir. Bu yönüyle Erciyes Kayak Merkezi yönetimini tebrik ediyoruz.

Erciyes Kayak Merkezi Kayseri Havaalanı’na 25, şehir merkezine 20 dakika mesafededir.

Web sitesi: kayserierciyes.com.tr

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum

Türkiye’nin en güzel dağlarından birine sahip olmasa bile, Palandöken Kayak Merkezi kayak ve snowboard severler için her zaman hayali kurulan ve tercih edilen bir yer oldu. Türkiye’nin 3., Doğu Anadolu bölgesinin ise en büyük kayak merkezidir. Muhteşem Ejder Tepesi 3200 rakıma sahiptir ve Palandöken Dağlarının en yüksek noktasıdır. Ejder Tepesi Erzurum’un hemen hemen her yerinden görülebilir. Palandöken Kayak Merkezi’nde yaklaşık 6 km uzunluğunda pist ışıklandırması bulunmaktadır. Kayak ve snowboard severler gece kayağı keyfini doyasıya yaşayabilirler. Ancak dikkat edin, Erzurum’un gece soğuğu çok yamandır, gece kayağı için sıkı giyinmenizi tavsiye ederiz.

Palandöken Kayak Merkezi Erzurum -Palandoken Ski Resort Erzurum Turkey

Yaklaşık 5 ay karla kaplı olan kayak merkezinde 22 adet pist, 10 telesiyej, 2 teleski, 2 baby lift ve 1 adet gondol lift olmak üzere toplam 15 mekanik tesis bulunmaktadır. Çokça kar yağan bir yer olması sebebiyle kayak sezonu boyunca kayak yapabileceğiniz nadir kayak merkezlerindendir. Kayak merkezinde ayrıca suni karlama sistemi ve kar depolama sistemi bulunmaktadır. Türkiye’nin en uzun kayak pisti 12 km uzunlukla Palandöken Kayak Merkezi’ndedir. Doğu Anadolu bölgesinin en iyi kayak merkezi olan Palandöken Kayak Merkezi kayak ve snowboard severlerin her zaman uğrak noktası olmuştur.

Türkiye’nin hem şehir merkezine, hem otobüs terminaline ve havalimanına en yakın kayak merkezidir. 5 km mesafe de olan şehir merkezine taksi ile gidebilirsiniz. Erzurum Havalimanından Palandöken Kayak Merkezi’ne  15 dakikada gidebilirsiniz. Palandöken Kayak Merkezi kolay ulaşımı ile kayak ve snowboard severlerin sıkça tercih ettiği bir yer olmuştur.

Web sitesi: ejder3200.com

Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu

Türkiye’nin en büyük kayak merkezleri arasında yer alan Kartalkaya Merkezi, herhangi bir seviyedeki kayak ve snowboard sever için yeterince mekanik tesis ve pist imkanı sunmaktadır. Bolu Köroğlu dağlarında yer alan kayak merkezinde bakımlı tesisler, oteller, restoran ve kafeteryalar bulunmaktadır.

Kartalkaya Kayak Merkezleri Bolu Türkiye -Kartalkaya Ski Resort

Avrupa’nın en popüler kayak merkezleriyle eş değer derecede imkanlar sunan Kartalkaya Kayak Merkezi 2 farklı yerleşkeden oluşmaktadır. Bu iki farklı kayak yerleşkeleri birbirinden ayrıdır, yani kayak pistleri ile bağlı geçişleri yoktur. Kartalkaya Kayak Merkezi’nde 5 adet otel bulunmaktadır. Dağın bir yamacında Kartal ve Grand Kartal Otel, diğer yamacında Kaya Palazzo Ski&Mountain Resort, Dorukkaya Ski&Mountain Resort ve Golden Key otelleri bulunmaktadır.

Kartal ve Grand Kartal otelleri aynı mekanik tesisleri ve pistleri kullanmaktadır. Diğer taraftan Kaya Palazzo Ski&Mountain Resort, Dorukkaya Ski&Mountain Resort otelleri dağın diğer yamacındaki mekanik tesisleri ve kayak pistlerini kullanmaktadır. Golden Key Oteli konumu itibariyle  shuttle servis yöntemi ile dağın iki yamacındaki kayak pistlerine ulaşımı sağlamaktadır.

Kartalkaya Kayak Merkezi’nin en dikkat çeken özelliği otellerin kayak odasından çıkıp hemen kayakları takarak pistlerde kaymaya başlayabiliyor olmanızdır. Yürümeden kayak pistlerine kayarak ulaşmak kayak ve snowboard severler için gerçekten harika bir durum. Kartalkaya Kayak Merkezi suni karlama sistemi ile kar garantili kayak tatili imkanı sunmaktadır.

Kartal ve Grand Kartal otellerinin yer aldığı yerleşkede toplam 23 pist ve 7 mekanik tesis bulunmaktadır.

Kaya Palazzo Ski&Mountain Resort, Dorukkaya Ski&Mountain Resort otellerinin yer aldığı yerleşkede toplam 15 pist, ve 8 mekanik tesis bulunmaktadır. Dağın her iki yamacında da snowparklar bulunmaktadır. Bu snowparklar Türkiye’nin en büyükleridir.

Bolu şehir merkezi ile Kartalkaya 38 km mesafededir. Kartalkaya Kayak Merkezi’ne bir çok çevre ilden ziyaretçi gelse de, en çok Ankara ve İstanbul’lu kayak/snowboard severler tercih ediyor.

Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars

Türkiye’nin en popüler kayak merkezleri arasında yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi, Çamurlu Dağı’nı dört bir yandan çevreleyen kayak pistlerinden oluşur. Kaliteli kristal karı ile meşhur olan Sarıkamış Kayak Merkezi’nde her seviye kayakçı ve snowboardcular için toplam 12 km uzunluğunda 9 adet kayak pisti ve 2 adet mekanik tesis bulunmaktadır. Kayak merkezinin en uzun pisti 3,5 km’dir. Çok soğuk ve kuru bir iklime sahip olması sebebiyle kayak sezonu boyunca bozulmamış muhteşem kristal kar tanelerini rahatlıkla görebilirsiniz.

Sarıkamış Kayak Kars - Sarikamis Ski Resort Turkey

Kars şehir merkezi ile Sarıkamış Kayak Merkezi 58 km mesafededir. Şehir merkezinden yaklaşık 50 dakikalık bir yolculuk ile kayak merkezine ulaşılabilir.

Web sitesi: sarikamisdagas.com.tr

Ergan Dağı Kayak Merkezi, Erzincan

Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Ergan Dağı kayak Merkezi, bölgenin en büyük ikinci kayak merkezidir ve o bölgedeki en iyi kayak merkezlerinden biridir.

Ergan - Ergan Ski Resort Turkey

Uzman veya yeni başlayan bir kayakçı iseniz, 17 km’lik toplam uzunluğa sahip 6 pisti ile bu yer tam size göre. Pistlerin birbirine bağlantılı olması size kesintisiz kayak keyfi sunar. Ergan Dağı Kayak Merkezi’nde 2 adet mekanik tesis bulunmaktadır. Mega uzunlukta doğal pistleri, pist dışı alanlarda olmayı seven adrenalin müptelası kayakçıları ve snowboardcuları tatmin edecek düzeydedir.

Şehir merkezine 12 km mesafede olan Ergan Dağı Kayak Merkezi’nin belki en can sıkıcı kısmı konaklama tesislerinin olmayışı. Her sabah ve her akşam kayak keyfiniz için şehir merkezinden kayak merkezine giden yolu aşmak zorundasınız. Bu mesafe kısa olsa da, herhangi bir araçla yol kat etmeden veya hiç yürümeden otelin kayak odasından çıkıp kayak yapmaya başlamanın keyfi ve konforu bambaşkadır. Aralık ve Mart ayları arasında yeterli miktarda kar yağışı alan kayak merkezinde ayrıca suni karlama sistemi de bulunmaktadır.

Web sitesi: ergankayak.com

Yıldız Dağı Kayak Merkezi, Sivas

Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde yer alan Yıldız Dağı Kayak Merkezi iyi hazırlanmış bir kurulumla sansasyonel bir çıkış yaptı ve “Türkiye’nin En Popüler 10 Kayak Merkezi” listesinde yerini aldı. İç Anadolu Bölgesinin şüphesiz en iyi kayak merkezi olarak nitelendirebileceğimiz merkezde, 2 adet mekanik tesis ve toplam pist uzunluğu 13 km olan 5 adet kayak pisti bulunuyor.

Yıldız Kayak Merkezi Sivas- Yildiz Ski Resort Turkey

Yerli ve yabancı turistler için Yıldız Dağı Kayak Merkezi’nde kayak yapmak, Türkiye’de yapılacak en iyi şeylerden biridir. Pistler sadece ileri seviye kayakçılar için değil. Her seviyedeki kayakçılar ve snowboardcular Yıldız Dağı Kayak Merkezi’nde Avrupa standartlarında kaliteli ve güvenli pistler bulabilir. Kayak merkezinde suni karlama sistemi için alt yapı hazırlığı tamamlanmıştır ancak sistem henüz kurulmamıştır.

Yıldız Kayak Merkezi’nde 38 odalı ve 110 yatak kapasiteli bir otel de bulunuyor. Yıldız Dağı Kayak Merkezi, Sivas şehir merkezine 60 km, Ankara’ya 480 km ve İstanbul’a 938 km mesafededir.

Web sitesi: yildizdagikayakmerkezi.com

Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu

Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda yer alan Ilgaz Kayak Merkezi, muhteşem doğal güzellikleri ve manzarası ile Türkiye’nin tanınmış en popüler kayak merkezlerinden biridir.

Ilgaz Kayak Merkezi dağın iki yamacına kurulmuş iki farklı alandan oluşuyor.  Dağ yamacının zirvesi aynı zamanda Kastamonu ile Çankırı il sınırını belirliyor. Hepimizin bildiği ve yaygın olarak ziyaret edilen merkez Kastamonu ili sınırları içerisinde kalıyor. Kastamonu ili sınırlarında kalan alanı butik bir kayak merkezi olarak sınıflandırabiliriz. Kastamonu Ilgaz Kayak Merkezi’nde 4,6 km toplam uzunluğa sahip 5 adet kayak pisti, 1 adet telesiyej (4 kişilik) ve 1 adet teleski mekanik tesisi bulunuyor. Çankırı tarafından ise 1 mekanik tesis ve kayak pistleri bulunuyor. Kastamonu tarafına göre küçük bir kayak alanı diyebiliriz.

Ayrıca kurulumu 2020 yılından tamamlanan Yurduntepe Kayak Merkezi de Kastamonu ili sınırları içerisinde yer alıyor. 5,6 km toplam uzunluğa sahip 2 kayak pisti olan merkez henüz çok yeni olması sebebiyle çok bilinir değil.

Ilgaz Kastamonu

Kayak pistlerinin kısa olmasına rağmen Ankara ili başta olmak üzere diğer çevre illerden çokça yerli turist kayak merkezini ziyaret ediyor. Özellikle Ankara’lı kayakçıların mudavimi olduğu kayak merkezi Kastamonu şehir merkezine 45 km ve Ankara’ya 220 km mesafede.

Pist dışı alanlarda kaymayı seven snowboarculara özellikle tavsiye edeceğimiz bu yer, çam ağaçlarıyla çevrili muhteşem arazilere sahip. Bir uyarı! Pist dışı araziler her zaman tehlikelidir. Mümkünse bölgeyi tanıyan bir snowboardcunun rehberliği ile pist dışı arazilerde kaymanızı tavsiye ederiz.

Ilgaz Kayak Merkezi’nde mekanik tesisler ve pistler Türkiye Kayak Federasyonu tarafından işletiliyor. Kayak merkezinde Türkiye Kayak Federasyonu tarafından işletilen birde 40 odalı bir otel bulunuyor.

Ilgaz Kayak Merkezi’nde yaşanan en büyük sorun, mekanik tesislerin yetersizliği ve günü birlik yaya ziyaretçilerin çok fazla olması. Yaya ziyaretçiler kayak merkezine turlarla geliyor ve doğal olarak dağın muhteşem manzarasını izlemek için mekanik tesisleri kullanıyor. İlk defa bir mekanik tesise binecek yaya ziyaretçiler birçok bilinmezden dolayı korku ve heyecana kapılıyor. Bu durum tesisin sorunsuz işlemesine engel oluyor ve tesis personeli gerçekten ekstra çaba sarf ediyor. Sonuç olarak bu durum, kayak ve snowboard severlerin mekanik tesislere binmek için çok fazla beklemelerine neden oluyor ve can sıkıcı bir kuyruk oluşturuyor. İşletme yöneticileri bu sorun için henüz bir çözüm bulabilmiş değil.

Davraz Kayak Merkezi, Isparta

Isparta ili sınırları içerisinde yer alan Davraz Kayak Merkezi Akdeniz bölgesinin en popüler kayak merkezidir. Isparta ve Antalya’dan kayak ver snowboardcuların sıklıkta tercih ettiği bir merkezidir. Isparta şehir merkezine 26 km ve Antalya şehir merkezine 140 km mesafede olan Davraz Kayak Merkezi’nde toplam 23 km uzunluğunda 12 kayak pisti ve 6 adet mekanik tesis bulunmaktadır.

Davraz Isparta

Davraz Kayak Merkezi’nde eşsiz doğal güzellikler ve harika bir manzara sizleri bekliyor. Sis olmadığı zamanlarda Eğirdir Gölünü görebilirsiniz. Her seviye kayak ve snowboard sever için uygun kayak pistleri bulunuyor.

Davraz Kayak Merkezi ile ilgili çözülmesi gereken en büyük sorunlar;

  • Mekanik tesislerin yetersizliği
  • Personel yetersizliği
  • Skipass ücretlerinin çok pahalı olması

Web sitesi: davrazkayakmerkezi.org

Bu yazımızı beğendiyseniz Ucuz Kayak Tatili İçin Püf Noktaları yazımız ilginizi çekebilir.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!