Ucuz kayak tatili için püf noktaları

Ucuz kayak tatili için hangi parametreler önemli? Bu detaylarla başlayalım. Öncelikle kayak tatiliniz için harcadığınız toplam paranın hangi ana kalemleri içerdiğini ele alalım. Kayak tatiliniz için konaklama, pist ulaşımı (skipass) ve ulaşım kalemleri en önde gelen ve maliyeti en çok tutan kalemlerdir diyebiliriz.

Seçtiğiniz kayak merkezi destinasyonu, kayak sezonun hangi ayı için plan yaptığınız, erken ulaşım planı ve erken konaklama planı yine kayak tatilinizin ne kadar çok masraflı yada ucuza geleceği ile direkt ilgilidir.

Yıllardır edindiğimiz tecrübeden yola çıkarak ucuz kayak tatili için önemli püf noktalarını sizin için derledik. Bu kısa girişten sonra, ucuz kayak tatili için neler yapılmalı konumuzu detaylandıralım.

Kayak merkezi destinasyonu seçimi

Uludağ, Kartalkaya ve Palandöken gibi pahalı kayak merkezlerinin yerine Sarıkamış, Sivas Yıldız Dağı, Davraz ve Ergan Dağı gibi yeni gelişen yada gelişmekte olan kayak merkezilerini tercih edebilirsiniz. Daha da uygun fiyatlı bir kayak tatili olsun derseniz, butik kayak merkezleri olarak adlandırabileceğimiz Ilgaz (Kastamonu), Yıldıztepe (Çankırı), Kartepe (İzmit), Saklıkent (Antalya), Çambaşı (Ordu) kayak merkezlerini tercih edebilirsiniz.

Tarih seçimi

Ucuz kayak tatili için en önemli ve etkili püf noktası Kasım, Aralık aylarında yada Mart sonuna doğru planlama yapmaktır diyebiliriz. Bu aylarda yılbaşı ve sömestre dönemlerine göre üçte bir fiyatlara tatil yapabilirsiniz.

Kayak tatilinizle ilgili rezervasyon planınızı henüz kar düşmeden yapın

Tatil planınızda erken rezervasyon gerçekten çok önemli. Şehirlere yada kayak merkezlerine kar düştüğünde insanların aklına kayak yapmak geldiğinden aşırı talep artışı yaşanıyor. Bu durum direkt otellerin fiyatlarına yansıyor. Bu nedenle henüz kar düşmeden kayak tatili rezervasyonu yapmak akıllıca olacaktır.

Konaklama ve otel tercihinizi belirlemeden önce internetten araştırın ve online satın alın

Konaklama yapacağınız yere direkt gittiğinizde size verilen kapı fiyatlarıyla internet fiyatları arasında ciddi farklılıklar olur. Bu nedenle gideceğiniz kayak merkeziyle ilgili konaklama fiyatlarını mutlaka internetten araştırıp mümkünse online satın alın. Online oda satın alma size varsa kampanyalardan ve indirimlerden yararlanma fırsatı sunar.

İnternet üzerinden araştırma yaparken yabancı siteleri de kontrol edin

Çağımız sanal aleminde yabancı yerli kavramı artık kalmadı, hepsine rahatlıkla erişebilir durumdayız. Bazı yabancı tatil siteleri rekabet çerçevesinde hiç ummadığınız yerel lokasyonlarda size yerli sitelerden çok daha cazip fiyatlar verebilir.

Fırsatları takip edin, son dakika kampanyası size çıkabilir

Konaklama planınızda erken rezervasyon fırsatını kaçırdıysanız tatil sitelerinin son dakika kampanyalarını yakalamanız mümkün olabilir. Tam sezon başında yada ortasında hiç ummadığınız fiyatlar size sunulabilir.

Ulaşım dahil seçenekleri tercih edilmeli

Ulaşım için mümkün mertebe seyahat acentalarının ulaşım dahil seçeneklerini tercih edin. Özellikle planınız son dakikaya kaldıysa ve hava ulaşımıyla gitmek durumunda kaldıysanız, ulaşım dahil seçenekleri göz ardı etmeyin.

Yurt dışı seçeneğini değerlendirmek

Türkiye ucuz, yurt dışı pahalı gibi yanlış algıya sakın düşmeyin. Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, Rusya, Makedonya, Slovenya ve Bosna Hersek gibi sınıra ülkelerde Türkiye’den çok daha ucuza kayak tatili yapabileceğiniz kayak merkezleri var. Sezon öncesinde hızlı hareket ederseniz uygun uçak ve otobüs bileti de temin edebilirsiniz.

Yılbaşı ve sömestr tatillerinden uzak durun

Ne yaparsanız yapın erken rezervasyon bile yaptırsanız yılbaşı ve sömestre fiyatları her yerde her daim çok yüksektir. Aralık son hafta, Ocak ve Şubat ayları pahalı dönemlerdir. Aralık başı ya da Mart ayını tercih ederseniz neredeyse üçte bir fiyata kayak tatili yapabilirsiniz.

Kayak pistinin hemen bitişiğinde bir otelde kalmasanız bir şey kaybetmezsiniz

Ucuz kayak tatili için bilinmesi gereken diğer detay; konaklama yeri kayak pistinden uzaklaştıkça konaklama gideri düşer. Mümkünse kayak merkezi yerine şehirde bir otelde kalarak, günü birlik kayak merkezine gitmek kayak tatili giderinizi minimuma düşürebilir. Tabi burada kayak merkezinin şehir merkezine olan uzaklığını da iyi hesaplamak lazım. Şehir merkezi 20-30 km’nin üstünde ise bu yöntemi tercih etmemek yerinde olur.

Kayak ekipmanlarınızı kiralayarak ihtiyacınızı giderebilirsiniz

Kayak kaymaya yılda bir gidiyorsanız kayak ekipmanlarınızı satın almak yerine kiralama yöntemi size ekonomik yönden fayda sağlayacaktır. Tabi burada kayak kiralarını iyi tespit etmek, araştırmak lazım. Kayak merkezlerinde astronomik fiyatlar sizi şok edebilir. Satın alma ve kiralama yöntemlerinin muhasebesini iyi yapın.

Bu yazımızı beğendiyseniz Türkiye’deki en popüler 10 kayak merkezi yazımız ilginizi çekebilir.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!