Kayak Dersi – Online Temel Kayak Eğitimi

Kayak Dersi – Online Temel Kayak Eğitimi

Kayak Dersi – Online Temel Kayak Eğitimi, kayak öğrenmek için temel kayak tekniklerinin hangi aşamalarını nasıl yapacağınızı ve nasıl geliştirebileceğinizi basitçe açıklayan bir kılavuzdur.

Her ne kadar gerçek bir kayak pistinde kayak dersi alarak öğrenmek en doğrusu olsa da online kayak dersi yazımız ile de kayak öğrenmeniz mümkün. Online kayak dersi, kayak sporunun nasıl yapıldığını, en uygun ve basitçe gösterecek şekilde KayakSever tarafından hazırlandı. Online kayak dersi, kayak pistlerinde kayak öğrenme aşamalarınızda size büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Kayak Dersi – Online Temel Kayak Eğitimi, kayak tatiline çıkmadan önce kayak sporu hakkında bilgi almak veya kayak sonrası akşamları neleri gözden kaçırdığınızı kontrol etmek için idealdir.

Kayak dersi konusunda en çok merak edilip google arama motorunda araştırılan konu başlığı herhalde “Kayak nedir nerede ve nasıl yapılır” sorusudur. Ancak biz bu kılavuzda sadece temel kayak teknikleri üzerinden ilerleyeceğiz. Kayak Dersi ve Temel Kayak Eğitimi hakkında daha detaylı bilgi alıp bizzat özel veya grup dersi almak isterseniz sitemizde yer alan iletişim bilgilerimizle bize ulaşabilirsiniz. Artık Kayak Dersi – Online Temel Kayak Eğitimi kılavuzumuza başlayabiliriz.

Kayak Dersi Bölüm 1 – Kayak Ekipmanlarını Tanıma

Kayak Dersi kılavuzumuza ekipmanları tanıtarak başlayalım. Tam takım eksiksiz bir kayak ekipmanı; bağlama aparatları montajlı bir çift kayak, bir çift baton, kask, gözlük, eldiven, kayak montu, kayak pantolonu (salopet) ve kayak ayakkabısından oluşmaktadır.

Kayak Dersi - Online Temel Kayak eğitimi - Kayak malzemelerini tanıma

Kayak Dersi Bölüm 1.1 – Kayak Nasıl Taşınır?

Kayaklar zemin tarafları birbirine bakacak şekilde birleştirilir ve ön bağlama önünden omuza yerleştirilir.

Kayak nasıl taşınır

Kayak Dersi Bölüm 1.2 – Kayak Batonlarını Taşıma

Batonlar çift olarak tek elle, yada her ele bir adet olacak şekilde taşınabilir.

Kayak Batonları nasıl taşınır

Kayak Taşımanın Püf Noktası

Kayakları birleştirirken bağlamaların birbiri ile karşılıklı olmalarına dikkat ediniz. Karşılıklı olmaları kilit görevi görecektir. Biri önde diğeri arkada kalırsa kayaklar birbirinden ayrılabilir ve taşıması zorlaşır.

Kayak taşımanın püf noktası

Kayak Dersi Bölüm 2 – Kayakları Takma (Hazırlık)

Hangi ayağınızı ilk takacaksanız diğer ayağınızı iki kayağın ortasına gelecek şekilde yerleştiriniz.

Aşağıdaki resimde sol kayak takılacak, diğer ayak her iki kayağın arasında. Bu şekilde denge kaybı yaşamadan takmak istediğiniz kayağa yeterince yaklaşmış olursunuz.

kayak takma - kayaklar nasıl takılır

Kayak Ayakkabılarını Temizleme

Kayakları takmadan önce mutlaka ayakkabılarınızı kardan ve buzdan arındırınız. Bu temizlik ayakkabıların bağlamaya doğru bir şekilde oturmasını sağlayacaktır. Bu işlemi her kayak takışınızda tekrar ediniz.

Kayak ayakkabısı nasıl temizlenir

Kayak Ayakkabılarını Temizlemenin Püf Noktası

Ayakkabıların altını temizlerken batonunuzu kullanınız. Kardan ve buzdan arındırana kadar bu işleme devam ediniz. Temizlemek için batonunuzu sertçe vurmaktan çekinmeyin!

kayak ayakkabılarnı temizlemenin püf noktası

Kayak Takma (Ön Bağlama)

Topuğunuz havada ayakkabının ön tırnaklı çıkıntısını ön bağlamanın ortasından içine geçiriniz. İlk önce ayakkabının ön kısmında bulunan çıkıntı tırnak kısmı ön bağlamanın içine yerleştirilir.

Kayak takma - ön bağlama

Kayak Takma (Arka Bağlama)

Kayak ayakkabılarının ön tırnak kısmını ön bağlamanın içine yerleştirdik. Şimdi sıra arka tarafta.  Arka topuk kısmını arka bağlamaya hizalayınız ve topuğunuzu sertçe bastırınız.

Kayak takma - arka bağlama

Kayak Takmanın Püf Noktası

Arka bağlamada duyacağınız tık sesi bağlamanın sorunsuz oturduğunu belirtir. Ancak yine de gözle kontrol yerinde olacaktır. Tık sesi duymuyorsanız ayakkabılarınızın altını kardan ve buzdan arındırıp tekrar deneyiniz.

Kayak Dersi Bölüm 3 – Kayakla Duruş Pozisyonu (Ayaklar)

Kayak dersi yapan eğitmenler genellikle kayak dersine başlamadan önce kayakla duruş pozisyonu hakkında bilgi verirler. Kayak ayakkabıları yapıları gereği boğaz kısmından öne doğru bir açıyla eğimlidir. Bu eğim ağırlığınızın kayakların merkezinde kalabilmesini sağlar. Kayaklara dikkatlice bakarsanız bağlamaların arkaya doğru bir yapıda monte edildiğini göreceksiniz. Bu da ağırlığınızı kayağın ortasına vermek için dizlerinizi bükmenizi ve öne hafif eğilmenizi gerekli kılıyor. Dizlerinizi öne bükerken kayak ayakkabısının bot kısmına ön kaval kemiklerinizi yaslayın. Dizleri bükmek ve bota kaval kemiklerini yaslamak, hareketlerinizi kayağa daha iyi iletir ve size güçlü bir duruş sağlar.

Dikkat; yeni başlayanlar için en yaygın hata arkaya doğru yaslanmaktır.

Arkaya yaslanmanın nedeni çok basittir, pist eğimi ve hız korkusu. Yeni başlayanların çoğunda arkaya yaslanmak eğim ve hıza verilen doğal tepkidir. Arkaya yaslanmak birçok soruna neden olur, kayakların ön tarafındaki baskı azalır ve size daha az kontrol sağlar.

Aşağıdaki resimde göreceğiniz üzere; dizlerin pozisyonu her zaman öne doğru, ön kaval kemikleri bot kısmına yaslanmalı. Bu duruşu her hareketinizde muhafaza etmeye çalışınız.

Kayakla duruş pozisyonu - ayaklar

Kayakla Duruş Pozisyonu (Kollar)

Kolların pozisyonu hafifçe önde ve yana doğru olmalı, dirsekler hafifçe bükülmelidir. Batonlar çapraz şekilde, uç kısımları kayakların arkasına doğru olmalıdır. Batonların uç kısımları zeminden yeterince yüksekte olmalı herhangi bir şekilde yere ve kayaklara sürtmemelidir.

Kayakla duruş pozisyonu - kollar

Kayak Dersi Bölüm 4- Karsabanı Tekniği

Kayak dersi kılavuzumuzun en önemli konu başlıklarından biri karsabanı tekniğidir. Karsabanı teknik kayak sporunda başlangıç tekniğidir. Karsabanı hareketinde kayaklar ters “V” şeklindedir. Bu teknikte kar, her iki kayağın iç kenarlarından kürünerek hız kontrolü sağlanır. Karsabanı tekniği aynı zamanda fren görevi gören çok kararlı bir tekniktir. Karsabanı tekniği kayak yapmayı öğrendikten sonra çok kullanılmasa da, kayak öğrenmeye başlamanın en kolay yoludur.

Amaç

Karsabanı tekniğinin tek bir amacı vardır, bu da kayakların hızının kontrol edilmesi ve durabilmesini sağlamaktır. Bu teknikte düz bir hat üzerinde hafif yada orta dereceli bir yokuştan dümdüz aşağı kayılması mümkündür. Bu teknikte sadece kayakların hızını kontrol edebiliriz, gittiğimiz yönü değil. Yön değiştirme konusuna daha sonra değineceğiz.

Online Temel Kayak eğitimi - Karsabanı Tekniği

Karsabanı pozisyonu için kayak uçları yaklaşık 10 cm aralıklı olacak şekilde konumlandırılır. Kayakların arkası daha ayrı olacak şekilde ters “V” şekline getirilir. Kayak uçlarının birbirine değmeyecek kadar yakın olması kararlı bir kontrol sağlar. Kayak uçları ne kadar birbirinden uzak kalırsa ters “V” şekli bozulur ve kar küreme azalacağından kayaklar hızlanır ve kontrol zorlaşır.

Karsabanı pozisyonunda arka kayaklar birbirinden uzaklaştıkça yani arka kayaklar daha fazla açıldıkça kontrol artar ve bu geniş duruş dengenizi korumayı kolaylaştırır. Karsabanı pozisyonu çok doğal bir pozisyon gibi görünmese de kayak öğrenmeye başladığınızda size en fazla kontrol ve dengeyi sağlayacak pozisyondur.

Online Temel Kayak eğitimi - Karsabanı Tekniği 2

Karsabanı (Egzersiz)

Düz bir alanda kayaklar paralel konumdayken tek kayak arkası yavaşça kaldırılır ve ters “V” pozisyonuna geçilir.

Kayak Dersi - Online Temel Kayak eğitimi - Karsabanı Tekniği Egzersizleri 1

Ters “V” yapabilmek için kayak uçları kaldırılmadan sadece kayağın arka kısmı kaldırılıp yana doğru yeterince açılır.

Kayak Dersi - Online Temel Kayak eğitimi - Karsabanı Tekniği Egzersizleri 2

Karsabanı Egzersizlerinin Püf Noktası

Ters “V” yaparken vücudunuzun sabit kalmaması gerekir. Vücudunuzu kaldırdığınız kayağınızla birlikte yana hareket ettirerek “V” pozisyonunun tam ortasına kendinizi konumlandırınız.

Kaldırdığınız kayağınızı tekrar paralel konuma getirip aynı hareketi diğer kayak için tekrarlayınız. Her iki kayak içinde çokça tekrar yapınız.

Kayak Dersi - Online Temel Kayak eğitimi - Karsabanı Tekniği Egzersizleri - Püf Noktası

Karsabanı Tekniği Nasıl Çalışır?

Karsabanı tekniğinde dikkate alınması gereken 2 faktör vardır; gitmek istediğimiz yön (yokuştan aşağı doğru) ve her bir kayağın baktığı yön. Doğal olarak bir kayak aşağı doğru düz bırakıldığında sürekli kayma eğilimindedir. Buna sebep durduracak herhangi bir direncin olmamasıdır. Karsabanı tekniğinde her iki kayak aşağı doğru eğimi bir açıyla görecektir. Kayaklar aşağı hareket ederken her ikisi de farklı bir yönde olsa da eğim boyunca çapraz olarak ilerlemeye çalışacaklardır. Kayaklar çapraz olarak yana doğru hareket ettiğinde iki şey olur. İlk olarak kayaklarda düz konumdakinden daha fazla direnç oluşur, bu da bir frenleme etkisi yaratır ve ikinci olarak her bir kayak yana doğru bir kuvvet üretir.

Kayakların yana doğru ürettiği kuvvet için bacaklarımızı kullanmalıyız. Bacaklar oldukça sert bir şekilde karsabanı pozisyonunda, kayakların arka kısımlarının birbirine yaklaşmasına izin vermeden her iki yana doğru itilmelidir. Bu sayede sabit bir karsabanı pozisyonunda düz bir şekilde yokuş aşağı kayılabilir. Dikkat; kayarken çok fazla geriye veya öne eğilirseniz, karsabanının “V” şeklini korumak için kayakları doğru açıda tutmak çok zorlaşacaktır.

Online Temel Kayak eğitimi - Karsabanı Tekniği Nasıl Çalışır

Hız Kontolü

Karsabanı tekniği, hem hız kontrolü hem de frenleme/durma için kullanılır. Her iki kayak da çapraz olarak yanlamasına hareket ettiğinden düz konumdakinden daha fazla dirence sahiptir. Bu durum kayakların fren görevi görmelerini sağlar.

Kayaklar yanal yönde ne kadar çok hareket ederse (yani kar küreme için ters “V” pozisyonu ne kadar genişse), frenleme kuvveti o kadar büyük olur. Bu detaya göre daha dar bir ters “V” pozisyonu kayakların hızlanmasına, daha geniş bir ters “V kayakların yavaşlamasına hatta durmasını sağlar. Diğer taraftan doğru açıda bir ters “V” ile sabit hızda sürekli kayılabilir.

Kayak Kenarlarını Kullanma

Yavaşlama ve frenleme etkisini artırmak için dizler daha fazla birbirine yaklaştırılabilir.

Karsabanı ile kayarken kayakların iç kenarlarının açısı direnç oluşturmak için kullanılır. Dizlerinizi birbirine yaklaştırırsanız, kayaklar daha fazla iç kenarlara baskı uygular, bu da kayakların kenarlarının kara daha fazla batmasını sağlar (kenar basıncı). Bu sayede ekstra kenar basıncı daha büyük bir frenleme etkisi oluşturur.

Karsabanı Tekniği-Hız Kontrolü-Kayak Kenarlarını Kullanma

Karsabanı Tekniği Püf Noktaları

Kayakları yavaşlatmak için tepki vermekte gecikmeyiniz. Hızlandığını hissettiğiniz an hemen kayakların arkasını daha fazla açınız. Ancak panikle sert tepki vermeyiniz. Ne kadar sert tepki verirseniz kayaklardan aynı tepkiyi alırsınız.

İlk başlayanlarda en yaygın hata, karsabanım oluyor mu acaba diyerek kayakların uçlarına bakarak kaymaya çalışmalarıdır. Bu durum daha panik olmanıza sebep verir. Kayakların ucuna bakmak yerine birkaç metre ileriye doğru bakınız.

Paniklemeyin. Paniklemek yapabileceğiniz en kötü şeydir. Çoğu insan paniğe kapıldığında, yapmak istemedikleri tüm hataları yapar. Bu durum kontrollerini daha da kaybetmelerine ve sorunların artmasına neden olur. Çok hızlı gitmeye başlarsanız, sakinliğinizi korumaya çalışın. Kayakların arkasını daha geniş açın, ağırlığınızı her iki kayakta da eşit tutun ve hafifçe öne eğildiğinizden emin olun.

Karsabanı Tekniği Önemli Faktörler

Karsabanı Tekniğinde Önemli Faktörler

Ağırlığınızı kayaklarınız arasında eşit olarak dağıtmak önemlidir, aksi takdirde daha fazla ağırlık verdiğiniz kayak diğerini etkiler ve yokuştan aşağı doğru sabit kayma planlandığı gibi çalışmaz. Uygulamada bir yokuştan aşağı karsabanı yaptığınızda, kayaklar kar tarafından itilir. Bu, kayakların uçlarının birbirine yakınlaşmasına yada birbirinden uzaklaşmasına sebep olur. Bu durumda her bir kayağın açısı sürekli değişecektir ve kayaklarda oluşan dalgalanma kontrol kaybına yol açacaktır.

Kayaklarınız her zaman mükemmel bir ters “V” şeklinde olmayabilir. Ancak bu bir sorun değil, ağırlığınızı her kayakta eşit olarak dağıttığınız ve bacaklarınızla direnç göstererek ters “V” şeklini koruduğunuz sürece dalgalanma kendiliğinden düzelecektir.

Ne kadar dirence ihtiyacınız olduğu, eğimin dikliğine ve kar koşullarına bağlı olacaktır. Çok hafif bir eğimde, küçük bir karsabanı yeterince direnç oluşturabilir ve kaymayı durdurabilirsiniz. Bu nedenle hız kontrolünüz için kayaklarınızın arkasını ne kadar açacağınızla ilgili varyasyonları denemeniz gerekecektir. Daha dik bir pistte, hızlanmanızı engellemek için daha büyük bir karsabanı yapmaya yani kayaklarınızı arkasını daha fazla açmaya ihtiyacınız olacaktır.

Karsabanı Tekniğinde Yaygın Hatalar

Panikleyerek sandalyeye oturur gibi arkaya yaslanmak. Çok fazla geriye yaslanırsanız ağırlık merkeziniz kayağın arka tarafında olacağından karsabanı için yeterince ters “V” yapmak çok zorlaşacak hatta mümkün olmayacaktır.

Pistteki tümsekler ve çukurlarda kayakları kaldırıp pozisyonu bozmak. Böyle durumlarda kendinizi toparlamak için kayakları kaldırmak ve düzeltmeye çalışmak sonuç vermeyecektir. Bunun yerine kayakları kaldırmadan ısrarla ağırlığınızı her iki kayakta eşit tutmak ve karsabanı pozisyonunuzu korumaya çalışmak kayakları otomatik olarak düzeltecektir.

Yeterince büyük ters “V” yapmamak. Bazı yokuşlarda hızınızı tam olarak kontrol edebilmek için gerçekten mümkün olan en geniş ters “V” şeklini yapabilmeniz gerekir.

Karsabanı pozisyonunuz istediğiniz frenleme etkisini göstermiyorsa, kendinize yeterince büyük bir karsabanı yapıp yapmadığınızı sorun.

Karsabanı Tekniği Yaygın Hatalar

Kayak Dersi Bölüm 5 – Karsabanı Dönüşler

kayak dersi kılavuzumuzun diğer önemli konusu karasabanı dönüşlerdir. Karsabanı dönüşleri adından da anlaşılacağı gibi kayaklar karsabanı pozisyonundayken yapılan dönüşlerdir. Bu dönüşün mekaniği gerçekten çok basittir, ancak çoğu yeni başlayanlar pratikte bu tekniği o kadar kolay bulmazlar.

Üzerinde en fazla ağırlık bulunan kayak, hareketiniz üzerinde en fazla kontrole sahip olacaktır. Karsabanı pozisyonunu bozmadan sağ kayağa daha fazla ağırlık verilmesi durumda daha fazla dirence sahip olduğundan kayaklar sol tarafa, sol kayağa daha fazla ağırlık verilmesi durumunda da sağ tarafa gitmek ister.

Her zaman daha fazla dirence sahip olan kayak daha az dirence olan kayağın olduğu yöne doğru kayma eğilimdedir.

Karsabanı Dönüşü Başlatmak

Bir dönüşe başlamak için yapılması gereken tek şey, ağırlığınızı iki kayak arasında eşit olarak dağıtmayı bırakıp, bir kayak üzerine diğerinden daha fazla ağırlık vermeye geçmektir. Bu, üzerinde daha fazla ağırlık bulunan kayağın hareketiniz üzerinde diğer kayaktan daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlar ve hareketinizi daha fazla ağırlık verdiğiniz kayağın gitmek istediği yöne (en az direnç yönüne ) çevirir.

Pratikte kayaklara daha fazla ağırlık vermek şu şekilde gerçekleşir; sola dönmek için sağ kayağa doğru yanal eğilmeniz ve sağa dönmek için sol kayağa doğru yanal eğilmeniz gerekir.

Karsabanı Tekniği Dönüşler

Karsabanı Dönüşü Püf Noktaları

Dönüşlerde sadece belden üst kısmınızla kayağa ağırlık veriniz. Belden aşağı kısım karsabanı pozisyonunu korumaya devam etmeli

Sol kayak daha fazla dirence sahip olup sağa doğru dönüş yapamaya çalışırken sağ kayağınız daha az direnç göstermeli.

Sol kayağın dönüşü gerçekleştirebilmesi için sağ kayağın buna izin vermesi gerekiyor. Bu da sağ kayağın iç kenarlarına basmayı terk edip kayağın biraz daha tabana doğru basılmasıyla mümkün olacaktır. Yani daha az dirence sahip kayağın iç kenarına daha az baskı uygulamak gerekiyor.

Daha az dirence sahip kayağınız hala iç kenara ısrarla baskı uygulamaya devam ederse dönüşünüz gerçekleşmeyecektir.

Ağırlığımı kayağa verdim ancak neden dönüşüm gerçekleşmiyor sorunuzun çözümü, diğer daha az dirence sahip kayağın iç kenarına daha az baskı uygulamaktan ve biraz daha o kayağın tabanına doğru yani hafifçe dışa doğru baskı uygulamaktan geçiyor.

Kayak Dersi - Online Temel Kayak eğitimi - Karsabanı Tekniği Dönüşler Püf Noktaları

Karsabanı Tekniği Dönüşler Püf Noktaları 2

Karsabanı Tekniği Dönüşler Püf Noktaları 3

Karsabanı Dönüş Tekniği Mekaniği Nasıl Çalışır?

Her iki kayağa eşit ağırlık vererek karsabanı pozisyonunda kaymaya başlayın. Biraz hız kazandıktan sonra sağa döneceğiz. Bunu yapmak için belden üst kısmınızı sol kayağa doğru eğin ve sol kayağa daha fazla ağırlık verin.

Ne kadar sert eğilirsek, yaptığımız dönüş o kadar sıkı olur. Unutmayın, eğildiğiniz yönün tersine döneceksiniz. Dönüş sonrası doğrulun ve her iki kayağa eşit miktarda ağırlık vererek dönüşünüzü tamamlayın. Sonrasında aynı mantıkla diğer tarafa dönüş gerçekleştirin. Yanlara doğru eğilerek kayaklara ağırlık vermenin sadece dönüşler için kullanıldığını unutmayın!

Dikkat!

Ağırlığınızı kayağa verip yana doğru eğildiğinizde hızlıca ve çabucak bir dönüş beklemeyin. Bir kayağa ağırlık verdiğinizde, anında yön değiştirmeniz mümkün olmaz. Dönüş başlayana kadar ağırlığınızı orada tutmak için yeterince sabrınız olması gerekir.

Karsabanı Dönüşlerde En Yaygın Hatalar

Dönüşe başlarken arkaya yaslanarak yana eğilmek. Arkaya doğru yaslanarak eğilmek yönünüzü değiştirmez ve aşağı doğru düz kaymaya devam edersiniz. Ağırlığınızı yana hatta hafifçe çapraz öne doğru eğilerek kayağa verin.

Yanlış kayağın üzerine eğilmek. Dönüşe başlamadan önce dönüş yapacağınız yönün tersindeki kayağa doğru eğildiğinizden emin olun. Çoğu insanın doğal içgüdüsü, dönüş yapılacak taraftaki kayağa eğilmektir.

Kayağın yan tarafına doğru eğilirken kalçaları da o yöne eğerek hareket ettirmek. Kalçaları hareket ettirmek yana doğru eğilme pozisyonunuzu iptal eder ve baskı şiddetini azaltır. Yana doğru eğilirken belden aşağı kısmınız karsabanı pozisyonunu bozmamalı, sadece belden üst kısım yana doğru eğilmeli.

Kayak Dersi - Online Temel Kayak eğitimi - Karsabanı Tekniği Dönüşler Yaygın Hatalar 1

Kayak Dersi - Online Temel Kayak eğitimi - Karsabanı Tekniği Dönüşler Yaygın Hatalar 2

Kayak Dersi - Online Temel Kayak eğitimi - Karsabanı Tekniği Dönüşler Yaygın Hatalar 3

Kayak Dersi Bölüm 6 – Karsabanı Dönüşten Temel Paralel Dönüşe Geçiş

Kayak dersi kılavuzumuzda karsabanı dönüşten temel paralel dönüşe nasıl geçiş yapılır sorusuna detaylıca değinelim. Karsabanı dönüşten temel paralel dönüşlere geçiş çalışmalarında dönüşler yine karsabanı dönüşler ile gerçekleşir ancak dönüş tamamlandığında kayaklar paralel pozisyona getirilir.

Karsabanı dönüşler esnasında ağırlık verip yana doğru eğildiğimiz kayak aşağı pozisyonda, diğer daha az dirence ve baskıya sahip kayak ise yukarı pozisyonda kalır. Bu durum fiziksel olarak ters bir durum oluşturur. Bir dönüşü tamamladığımızda en kontrollü konum, kayakları paralel hale getirmektir. Dönüş tamamlandığında her iki kayağı paralel hale getirdiğimiz zaman her iki kayakta yokuş aşağı doğru yan pozisyonda kalır. Bu şekilde kayaklar ters yönde çalışmayı bırakır ve fiziksel durumu düzeltir.

Dönüş tamamlandıktan sonra kayaklar paralel konumda olduğundan hızlanma eğiliminde olacaktır. Ancak diğer dönüş için yine bir kayağa doğru eğilip karsabanı pozisyonunda dönüş yapacağımızdan kayaklar tekrar yavaşlayacaktır. Bu, hızımız üzerinde her zaman kontrolümüz olduğu anlamına gelir ve karsabanı dönüşler iyi kullanıldığı sürece dik yokuşlardan sorunsuz bir şekilde aşağı inilebilir. Geçiş sürecinde çalışmalarınızı ne kadar uzun tutarsanız paralel dönüşlere geçişiniz o kadar rahat olacaktır.

Kayak Dersi - Online Temel Kayak eğitimi - Karsabanı Dönüşten Temel Paralel Dönüşe Geçiş

Paralel Dönüşe Geçişte Yaygın Hatalar

Dönüşler esnasında vücudu çevirmek. Dönüşler için sadace aşağıda kalan kayağa ağırlık vermeniz yeterlidir. Hızlı bir dönüş istiyorsanız vücudunuzu çevirerek dönmeye çalışmak yerine aşağıdaki kayağa daha fazla ağırlık veriniz.

Kayak Dersi - Online Temel Kayak eğitimi - Karsabanı Dönüşten Temel Paralel Dönüşe Geçiş Yaygın Hatalar 1

Dönüş sonrası kayakları düzgün bir şekilde paralel hale getirmemek . Birçok insan, dönüş sonrası yukarıda kalan kayağa çok fazla ağırlık verir ve kayakları paralel hale getirmek için mücadele eder. Aşağıda kalan kayağa daha fazla yukarıda kalan kayağa daha az ağırlık vermeniz paralel pozisyona geçişinizi kolaylaştırır.

Kayak Dersi - Online Temel Kayak eğitimi - Karsabanı Dönüşten Temel Paralel Dönüşe Geçiş Yaygın Hatalar 2

Çok dik bir pistte dönüşleri yapmaya çalışmak. Çok dik bir pistte çalışmak paralel geçişlerde kayağınızı kontrol edebileceğinizden fazla hızlandıracak ve paniklemenize neden olacaktır. Bunun yerine karsabanı dönüşten paralel dönüşe geçiş çalışmalarınızı daha az eğimli bir pistte yapmanız yerinde olacaktır.

Kayak Dersi - Online Temel Kayak eğitimi - Karsabanı Dönüşten Temel Paralel Dönüşe Geçiş Yaygın Hatalar 3

Kayak Dersi Bölüm 7 – Paralel Dönüşler

Kayak dersi kılavuzumuzun son konusu pararlel dönüşler. Paralel dönüşler temel kayak eğitiminde ulaşabileceğiniz son temel kayak tekniğidir. Paralel dönüşler, kayakların her dönüş boyunca birbirine paralel kaldığı dönüşlerdir. Şimdiye kadar tüm dönüşler karsabanı teknik kullanılarak yapıldı.

Paralel dönüşlerin karsabanı dönüşlerle benzerlikleri vardır. Paralel bir dönüşe başlamak için yine dizlerinizi öne eğmeniz ve kaval kemiklerinizi bota yaslamanız gerekir.

Ancak paralel dönüşlerde hız kontrolü ekstra bir aşamadır. Kayak kenar değişimi esnasında ve dönüşün ortasında karsabanı pozisyonu kullanılmadığı için dönerken kayaklar hiç fren yapmaz ve çok fazla hız kazanabilirsiniz. Bu nedenle paralel dönüşlere hazır olmak için biraz daha hızlı gitmeye hazır olmalısınız.

Paralel dönüşlerde ayrıca, hız, yön ve eğimin dikliğinin dönüşler üzerinde büyük bir etkisi olduğu için dikkate alınması gereken çok daha fazla değişken vardır.

Kayak Dersi - Online Temel Kayak eğitimi - Paralel Dönüşler

Paralel Dönüşler İçin İpuçları

Dönüşü başlatmak için önce yukarı doğru uzanın ve biraz doğrulun. Bu, kayaklar üzerindeki ağırlığınızı kısmen boşaltır ve dönüş için yeterli ivmeyi kazanmış olursunuz.

Paralel Dönüşler İpuçları 1

Sonra öne doğru eğilin ve kalçanızı biraz eğerek yokuş aşağı kayakta buluşturun ve ağırlığınızı aktarın.

Paralel Dönüşler İpuçları 2

Dönüş tamamlandığında kayaklarınız kaydınız hat boyunca neredeyse dümdüz hareket edecekleri noktaya kadar düşmüş olmalı, ve ağırlığınızı kayaklar arasında eşit olarak aktaracak şekilde ayarlamış olmalısınız.

Paralel Dönüşler İpuçları 3

Paralel Dönüşlerde Önemli Faktörler

Paralel dönüşler yaparken hatırlanması gereken ana noktalar şunlardır:

Başlatma yani ilk hareket önemlidir. Dönüş hareketine başlamak için önce öne eğilmeli ve kayak kenarlarını kullanmaya başlamalısınız. Kayak kenarlarını ne kadar geç kullanmaya başlarsanız dönüşlerde geç gerçekleşir ve kayağınız gereğinden fazla hızlanır. Kayaklarınız omuz hizasında aralıklı olmalıdır. Daha açık kayak aralığı dönüşlerinizin geç gerçekleşmesine neden olur.

Kenarları kullanmaya başladıktan sonra, kayakları döndürmek için tüm ağırlığınızı dış kayak üzerine vermelisiniz. Omuzlarınızı eğimden biraz aşağı döndürmek önemlidir, bu size daha fazla denge sağlar ve vücudunuzda daha güçlü kaslar devreye girer.

Özellikle dönüşün sonuna doğru kayakların yana doğru kaymasına izin vermeyi unutmamalısınız. Bu, daha kolay dönüş yapmanıza yardımcı olur ve dönüş boyunca aşırı hızlanmanızı engeller. Dönüşünüzü başladığınız hızda bitirmelisiniz, aksi takdirde yaptığınız her dönüşte kayağınız hızlanacaktır.

Paralel Dönüşler Önemli Faktörler 1

Eğimin dikliği, dikkate alınması gereken değişkenlerden biridir. Ağırlık değişimlerinizin ne kadar etkili olacağını ve dönüşlerinizde ne kadar hızlanacağınızı büyük ölçüde belirler. Eğim ne kadar dik olursa, kayaklar o kadar hızlı döner ve dönüş hızınız artar.

Paralel dönüşlerde hız çoğu zaman yardımcı bir etkendir. Çok düşük bir hızla dönüşe başladığınız zaman ağırlık değişimlerinden gelen tepkiler geç başlayacağından dönüşler zorlaşır. Paralel dönüşler için biraz hız kazanmak iyi bir tercih olacaktır. Bu, dengenizi korumanıza yardımcı olacak ve size yeterli hareket ivmesi kazandıracaktır. Dik pistlerde, kayaklar hareketlerinize daha hızlı cevap vereceği için avantajlısınız. Ancak hızınız konusunda her zaman dikkatli olmalısınız.

Paralel dönüşlerde değindiğimiz detaylar temel paralel dönüşler içindir, daha detaylı birçok gelişmiş teknik bulunmaktadır.

Paralel Dönüşler Önemli Faktörler 2

Paralel Dönüşlerde Yaygın Hatalar

Arkaya yaslanma. Dönüşler esnasında arkaya yaslandığınızda, kayakların arkası kayakların önünü geçme eğiliminde olur ve sizi dengesiz hale getirir. Ağırlık merkeziniz asla ayaklarınızın ortasından daha geriye gelmemelidir.

Kenarları değiştirirken çok uzun süre tereddüt etme. Dönüşlerde kayak kenarını değiştirmeniz ve dönüşü tamamlamanız ne kadar uzun sürerse o kadar hızlanırsınız.

Dönüşü başlatmak için yeterince öne eğilmemek. Dönüşü başlatmak için ne kadar öne eğilirseniz dönüşün ilk aşaması o kadar hızlı olur. Yokuş aşağı eğilmek korkutucu olsa da yeterince öne eğilmezseniz, istediğinizden daha fazla hız kazanırsınız, bu da sizi gerçekten dönüş yapmaktan alıkoyar ve panikletir.

Kayakların birbirinden çok uzak olması. Kayaklar birbirinden çok uzaktaysa dönüş için daha büyük ve daha geniş bir hareket yapmanız gerekir, bu da dönüşü zorlaştırabilir ve dönüşünüz daha uzun sürebilir. Kayaklar birbirinden gereğinden fazla uzaksa yukarıdaki kayağınız karı keserek takılır. Bu durum denge ve kontrol kaybı sorunlarına yol açar.

Dönüşün sonunda aşağıda kalan dış kayağı yeterince itmemek. Dönüşün sonunda dış kayağı ne kadar çok iterseniz, yana doğru o kadar hızlı dönersiniz. Bu nedenle, dönüşü hızlı bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, gerçekten dışarıdaki kayağı zorlamanız önemlidir.

Kayakların yana kaymasına izin vermemek. Dönüşlerde yokuş aşağı eğilmek korkutucu olabilir, ancak bunu yapmazsanız kayaklar düzgün bir şekilde kayamaz. Bu da onları kolayca dönemez hale getirir ve kontrol edilmesi zorlaşır. Hızınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanız ve dönüşlerin daha hızlı ve daha küçük olması için kayakların yana doğru kayması gerekir.

Nereye gittiğinize bakmamak. Pistte kaymayı hedeflediğiniz hatta bakmak, her türlü tümsekleri veya engelleri zamanında görmenizi sağlar ve vücudunuzu dönüşü yapmak için ihtiyaç duyduğu yönde hareket etmeye teşvik eder.

Önemli Not

Bu kılavuz yazının izinsiz kopyalanarak başka bir web sitesinde yayınlanması veya basılı materyal haline getirilmesi yasaktır. Bu kılavuz, tamamen bilgi birikimi ve tecrübelerden yola çıkarak hazırlanmış özgün bir yazıdır.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!