Kayak nedir, nerede ve nasıl yapılır?

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Kayak nedir?
 • Kayak donanımlarını nereden satın alabilirim?
 • Kayak yapmayı kimlerden öğrenebilirim?
 • Kayak öğretmeniyle kayak antrenörü arasındaki fark nedir?
 • Kayak eğitim türleri nelerdir ve bu eğitimlerde neler yapılır?
 • Kayak eğitim ücretleri ne kadardır?
 • Kaç saatlik eğitimle kayak yapmayı öğrenebilirim?
 • Kayak merkezlerinde bulunan mekanik tesislerin türleri nelerdir?
 • Pistlerde mekanik tesislerden faydalanmak için nereden bilet alabilirim?

Kayak nedir, nerede ve nasıl yapılır? Öğrenmek istediğiniz her şeyi her yönüyle detaylıca bu yazımızda işlemeye çalıştık.

Kış aylarında karlı dağ yamaçlarından kayak, kayak ayakkabısı, bağlama, baton vb ekipmanlarla kayarak ilerlemeye dayanan spor dalına kayak denir. Kayak nedir sorusunun en kısa ve basit cevabı bu olsa gerek…

Kayak sporu mutlaka hazırlık gerektirir.

Kayak öğrenmeye başlamadan önce hazırlanmanız çok önemli. Kayak ekipmanı kiralamak veya satın almak, ihtiyacınız olan giyim eşyalarını almak, bir kayak merkezi seçmek ve bir kayak tatili planlamak hakkında bilmeniz gereken her şey.

Kayak yapmak için ilk kez mi bir kayak merkezine gitmeyi planlıyorsunuz? Kayak pistlerine gitmeden önce buradaki hazırlık rehberi yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Kayak donanımlarını nereden satın alabilirim?

Öncelikle şunu söylemeliyim. Eğer ilk defa kayak yapmaya gidiyorsanız bir kayak takımı satın almak sizin için çok mantıklı olmayabilir. Pahalı olan bu ekipmanlar eğer kayak yapmayı sevmez iseniz elinizde kalabilir. Bunun yerine kayak merkezlerinde bulunan “kayak kiralama” hizmeti sunanlardan kayak kiralamanızı şiddetle tavsiye ederim. Her kayak merkezinde en az 1 tane kayak kiralama odası/kabini bulunur. Bu yerlerde kayak yapmak için eldivenden tutun gözlüğe ve kaska kadar her türlü donanım bulunur. Ancak yine de kayak merkezine gitmeden önce konaklayacağınız otel yada benzeri danışma yerlerinden kayak ve diğer donanımların kiralanmasıyla ilgili mutlaka ön bilgi alın.

Kayak kiralama yerleri genellikle saatlik kiralama hizmeti sunmaz. Günlük kiralama yöntemi her yerde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Bu nedenle sabah erken saatlerde yada öğleden sonra gitseniz de size aynı fiyatı söyleyeceklerdir. Öğleden sonraya kalmış iseniz yine de pazarlık yapmanızı tavsiye ederim.

Tüm bu açıklamalarıma rağmen yine de kayak donanımları satın alma kararında iseniz bir kaç tavsiye…

Kayak merkezi olan her şehirde kayak donanımları ve kıyafetleri satan bir mağaza bulunur. Ucuz yollu olsun derseniz Decathlon mağazalarını tavsiye ederim. Bunun yanı sıra hem ucuz hem de teknik bilgisi tam olan bir mağaza olsun derseniz Kar Spor mağazalarını önerebilirim. Erzurumlu sahipleri kayak sporunun çekirdeğinden yetişmiş profesyonel ve güler yüzlü kişilerdir. Her iki mağaza da online satış imkanı sunuyor. Ancak görüp dokunup almak her zaman en iyi alış veriş türüdür bence.

Kayak tatilinizi planladınız, kayak merkezini belirlediniz, ön bilgileri ve araştırmalarınızı tamamladınız. Yola çıkma zamanı. Kayak tatilinizi henüz planlamadıysanız ucuz kayak tatili yapabilmenin püf noktaları yazımıza da  bir göz atın derim.

Kayak merkezine geldiniz, odanıza yerleştiniz, kayak satın almadıysanız kayak kiralama odasından kayak takımlarınızı aldınız. Buraya kadar kayak nedir konusunda bir fikir sahibi oldunuz, artık kayak öğrenme zamanı…

Kayak yapmayı kimlerden öğrenebilirim?

Kayak yapan birini izlemek gerçekten çok keyiflidir ve uzaktan her insana “ne var bunda bende rahatlıkla yapabilirim” dedirtir. Ancak işin aslı hiç de öğle değildir. Bu mantıkla kayak kiralayıp kayak merkezinin en tepesine çıkıp rezil rüsva olan ve sakatlanan insan sayısı oldukça fazladır. Eşinizin, dostunuzun ya da arkadaşınızın gazına gelip böyle bir şeyi sakın yapmayın.

Her spor dalının bir eğitim süreci olduğu gibi kayak öğrenmekte bir eğitim sürecini gerektirir. Bunu cebimize bir koyalım.

O halde gelelim kimlerden kayak öğrenebilirim detayına…

Her kayak merkezinde mutlaka kayak öğretmeni yada kayak antrenörü bulunur.

Kayak öğretmeniyle kayak antrenörü arasındaki fark nedir?

Kayak öğretmenliği yada kayak antrenörlüğü gerçekten çok zor mesleklerdir. Şuradan başlayalım, kayak öğretmeni olmanız için mutlaka Türkiye Kayak Federasyonu’nun eğitim kurslarına katılmanız gerekir. Bu kurslar ön eleme, taktik ve pratik eğitim olmak üzere 3 aşamada gerçekleşir. Ön elemeyi geçmek gerçekten çok zordur. Kayak öğretmeni olma niyetinde olan ve bunu meslek edinmek isteyen çok iyi sporcular dahi ön elemeleri geçemeyebilir. Kayak sporunda geçmişte lisanslı sporcu olarak yarışmadı iseniz bu kurslara katılmanız mümkün olsa da başarılı olmanız pek mümkün değil gibi…

Kayak öğretmeni bu işi meslek edinmiş kişidir ve sadece sezonluk kayak öğretmenliği yapar. Kayak antrenörlüğü de bir meslek türüdür. Kayak antrenörleri genellikle spor kulüplerinde yarışçı sporcular yetiştirir. Çalışmalarını hem sezon içinde hem de sezon sonrası yaz çalışmalarıyla 12 ay sürekli devam ettirir. Netice de kayak öğretmeni ya da kayak antrenörü lisanslı olan herkesten her seviyede kayak eğitimi alabilirsiniz.

Kayak öğrenmek isteyeceğiniz lisanslı eğitmeninizi seçerken yine de dikkat ediniz. Her eğitmenin üslubu, eğitimi ve yaklaşımı çok farklıdır. Bu nedenle tavsiyem kayak eğitmeninizle eğitim öncesinde mutlaka 5-10 dakika sohbet ediniz. Eğitimin neleri kapsadığı, nerede eğitim verileceği ve eğitim sonrasında neler olabileceği konularında konuşunuz. Bu sohbeti sabah kahvaltısında ya da akşam yemeğinde yakalayıp yapabilirsiniz. Bu kısa sohbet size ya da çocuklarınıza nasıl eğitim verileceği noktasında mutlaka önemli ipuçları verecektir.

Eğitim hizmeti veren kişilerin güler yüzlü ve sabırlı olmaları olmazsa olmazdır, ancak her eğitmen dediğim gibi size hitap etmeyebilir. Suratı asık ve sinirli bir eğitmen size ve çocuğunuza faydadan çok sıkıntı verebilir ve motivasyonunuzu ve tatilinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Tavsiyem, kendisine mahkum muşsunuz gibi davranan eğitmenlerden uzak durun.

Kayak nedir, nerede ve nasıl yapılır konumuzda eğitim türlerine ve seviyelerine de değinelim.

Kayak eğitim türleri nelerdir ve bu eğitimlerde neler yapılır?

Temel eğitim
Yürüme, düz kayma ve karsabanı kayma tekniği öğretilir.

Acemi eğitimi
Karsabanı dönüşler ve karsabanı slalom teknikleri öğretilir.

Orta seviye eğitim
Temel dönüşler, paralel dönüşler, ileri seviye paralel dönüşler öğretilir.

İleri düzey eğitim
Kısa pararlel teknik, bombe, bolkar tekniği ve carving teknikleri öğretilir.

Çocuklar için eğitim
Genellikle 5 yaşında başlar ve teknikten ziyade kar ve kayağı sevdirme amaçlı oyun içerikli eğitimdir.

Gruplar için eğitim
Maksimum 8 kursiyerin katılmasını tavsiye ettiğimiz sadece temel eğitimi içeren bir eğitim türüdür. Daha fazla sayıda kursiyer içeren gruplara dahil olmayınız. Kursiyer sayısı arttıkça eğitim kalitesi düşer. Ödediğiniz ücretin karşılığını alamayabilirsiniz.

Kayak eğitim ücretleri ne kadardır?

Fiyat konusu her kayak merkezinde farklılık gösterir. Tek kursiyerle yapılan özel dersler, eğitim kalitesinin en üst düzeyde olması nedeniyle en pahalı olanıdır. Fiyatlar yıllık bazda değişmektedir. Ayrıca 1 ders saati her kayak merkezinde 50 dakikadır. Grup derslerinde fiyat özel ders fiyatlarına nazaran daha uygundur.

Örneğin;
Gideceğiniz kayak merkezinde 1 kursiyerin 1 ders saati için ödeyeceği  özel ders ücreti 200 TL olsun.

Grup derslerinde bu tutar aşağıdaki gibi olacaktır.

 • 2 kursiyerli bir grup için 1 ders saati ücreti 360 TL (Kişi başı 180 TL)
 • 3 kursiyerli bir grup için 1 ders saati ücreti 480 TL (Kişi başı 160 TL)
 • 4 kursiyerli bir grup için 1 ders saati ücreti 560 TL (Kişi başı 140 TL)

Bu rakamlara bakınca çok pahalıymış diyebilirsiniz. Ancak kayak eğitmenliği diğer sporlara benzemez. Futbol, voleybol, basketbol vs spor dalları gibi yanda  durup kolları bağlayarak talimatlarla eğitim vermek kayak sporunda söz konusu değildir.

Her şeyden önce dağda eğitmenin sorumluluğu ve güvencesi altındasınız. Size kayak öğretebilmesi için emin olun sizden çok çok fazla efor sarf etmesi gerekir. Hele bir de grup dersi ise eğitmenin 1 ders saati sonrasındaki halini siz düşünün. Buradan ne kadar durumu anlatmaya çalışsak nafile. İlk kayak dersinizi tecrübe ettikten sonra bu yazımızı hatırlayıp hak vereceğinize eminin. Diğer taraftan kayak eğitmenleri sadece 3 aylık sezon süresince çalışırlar ve kayakla ilgili kış aylarının dışında bir faaliyet olmadığından kalan 9 ayda bu kazançları ile geçinirler.

Süper, bu konuda artık bir fikir sahibisiniz.

Gelelim kaç saatlik eğitimle kayak yapmayı öğrenebilirim konusuna…

Bu çok zor bir soru. Kişiden kişiye değişir diyebiliriz. Yani 1 ders saatinde temel detayları öğrenip belli bir seviyeye gelen yetenekli kursiyerler arasında, ya da 3 saatlik temel eğitimle bile eğitimi tamamlayamamış kursiyerler arasında olabilirsiniz. Bu tamamen denge yeteneğinize, kayak donanımlarıyla olan adaptasyonunuza, fiziksel durumunuza, savaşçı ruhunuza ve kayak yapmayı ne kadar çok istiyorsunuzla doğrudan alakalıdır diyebiliriz.

Eğer yetenekli kursiyerler sınıfında iseniz tahminen 4-5 saatlik özel eğitimle orta seviye kayakçı olabilirsiniz. “Oooo iyiymiş, tek günde 5 saat ders alır bitiririm bu işi” diyenleri duyar gibiyim. Kayak sporu fiziksel aktivitesi üst seviyede çok yorucu bir spordur. Hele temel eğitim en yorucu bölümü oluşturur. Bu nedenle öngörüm ve tavsiyem toplam alacağınız ders saatini 2-3 güne yaymanız doğrultusundadır. En sağlıklısı ve doğru olanı budur.

Çoğu kursiyerlerin bu noktada yaptığı en büyük hata !!!

1 saatlik dersle temel karsabanı kayış tekniğini öğrendikten sonra “tamamdır bu iş” yaklaşımında olmalarıdır. Bu düşüncede olanlar genellikle 1 saatlik dersle temel eğitim pistini terk eder, pistlerin zorluk seviyelerine bakmadan dağın en tepesine çıkıp tatillerini berbat eder . Ve tecrübeyle sabittir ki “Hadddi canım, aşağıdan böyle görünmüyordu, çok dikmiş ya” diyerek mekanik liftlere binerek kayamadan kuzu gibi sağa sola baka baka tekrar aşağı inerler.

Bu nedenle tavsiyem, eğitim sürecinizi tamamlayacak şekilde bütçenizi planlayınız. 1 saatlik temel eğitimle kayak öğrenirim ütopik düşüncesinden uzak durunuz.

Kayak nedir, nerede ve nasıl yapılır konumuzun önemli başlıklarından biri de pistler. Pist zorluk seviyelerine ve bu pistlerde hangi seviye kayakçıların kayak yapabileceği detayına da değinelim.

Temel Eğitim Pisti

Temel eğitim düzeyinde eğitim alan kursiyerler içindir ve düz ya da çok az eğimlidir.

Yeşil Pist

Düz karsabanı kayabilen ve karsabanı dönüşlerini rahatlıkla yapabilen kayak severlere göredir.

Mavi Pist

Yeşil pistlerde kolaylıkla karsabanı dönüşler yapabilen, durabilen ve hatta karsabanı ile keskin dönüşler yapabilenler içindir. Dönüşleri geliştirme ve birbirine bağlama için en ideal pist türüdür.

Kırmızı Pist

Mavi pistlerde kolaylıkla karsabanı dönüşleri yapabilen ve dönüşleri birbirine bağlayabilen, paralel kaymaya başlamak için en ideal pistlerdir. Bu pistler yukarıdaki pistlere göre çok daha uzundur ve artık kaymanın zevkini çıkarabilirsiniz.

Siyah Pist

Tebrikler, nirvanaya ulaştınız 🙂 Kısa paralel tekniği çok seri şekilde yapabilen, bombe, bolkar ve carving tekniklerini rahatlıkla uygulayabilen ileri seviye kayakçılar içindir.

Not: Pist haritalarına her kayak merkezinde mekanik tesislerin hemen yanı başında yada konakladığınız otel içerisinde rahatlıkla erişebilirsiniz.

Kayak nedir, nerede ve nasıl yapılır konusunun diğer önemli unsuru mekanik tesisler…

Kayak merkezlerinde bulunan mekanik tesislerin türleri nelerdir?

Her kayak merkezinde en az 1 adet mekanik tesis bulunur. Mekanik tesisler diğer bir adıyla liftler ziyaretçileri kayak pistlerinin en üst noktasına ya da varsa ara istasyonlara çıkartmak ya da buralardan tekrar aşağıya indirmek için kullanılır.

3 ana türde mekanik tesis vardır. Bunlar;

 • Teleski
 • Telesiyej
 • Teleferik

Teleski nedir?

Teleski diğer bir adıyla T bar kayakçıları kayarak pistin yukarısına doğru çıkaran bir tesis türüdür. T barın şekli adından da anlaşılacağı üzere şekli T şeklindedir. Basit bir anlatımla T yi ters çevirelim. _l_ aşağıdaki sağa ve sola doğru olan uzantıların sağına bir kayakçı soluna bir kayakçı kalçalarını oturmadan dayar. Dik gelen uzantı ise bir iple yukarı doğru giden bir çelik halata bağlıdır. Yukarı doğru hareket eden çelik halat T barı bağlı olduğu iple dağın yukarısına doğru çeker. 2 kayakçı da oturmadan kalçaları dayanık vaziyette kayarak yukarı doğru çıkar.

Telesiyej nedir?

Telesiyej T barın aksine havada giden bir mekanizmadır. 1,2,3 ve 4 kişinin oturarak, kayaklar ayaklarında bağlı bir şekilde yukarı doğru çıkabileceği bir tesistir. Tesisin başında ve sonunda binmek ve inmek için mutlaka destek personeli olur. Üstü açık, yarım açık, ya da hareketli bir mekanizma ile tam kapalı (Bubble sistem) türleri de vardır. Hatta gelişen teknoloji sayesinde ısıtmalı koltuklu olanları da yapılmıştır.

Teleferik nedir?

Teleferikler daha uzun süre havada kalacağınız, uzun çıkış mesafesi/süresi olan kayak merkezlerinde kullanılır. Her tarafı kapalıdır ve kayağınız ayağınıza bağlı şekilde binemezsiniz. Kayak donanımlarınızı koyabilmeniz için dış bagaj sistemleri vardır ve daha fazla kişi taşır.

Pistlerde mekanik tesislerden faydalanmak için nereden bilet alabilirim?

Her kayak merkezi mekanik tesislerini kullandırmak için mutlaka belli bir ücret alır. Bu kullanım ücreti 1,3,5 çıkışlık olabileceği gibi tüm günlük biletler şekilde de olabilir. Bilet gişeleri genellikle mekanik tesislerin alt istasyonlarının hemen yanı başında ya da yakınında yer alır. Bilet satın almak için çoğu kayak merkezinde kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Ancak olası POS cihazı sorunlarında tatilinizi rezil etmemek için bir miktar nakit para da yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim.

Her kayak merkezinde mutlaka pist uzunluklarını ve zorluk seviyelerini belirten pist haritası bulunur. Bilet almadan önce pist haritasını dikkatlice inceleyin. Kayak kayma seviyenize göre belirlediğiniz pistlerin yaklaşık çıkış/iniş toplam süresini ve pistlerin kapanış saatlerini gişe yetkilisine sorabilirsiniz. Alacağınız bilgi size kaç binişlik bilet almanız gerektiği noktasında bir fikir verecektir. Günlük bilet alıyorsanız sorun yok. Ancak öğleden sonra da günlük bilet alma niyetindeyseniz bu detayları mutlaka sorgulayın derim. Belki 3 çıkış sizin yeterli olacak ve bir miktar paranızda cebinizde kalacak. Bu arada, Uludağ Kayak Merkezi, Kartalkaya Kayak Merkezi ve Erciyes Kayak Merkezi mekanik tesis kullanım ücretlerinin diğer kayak merkezlerine göre çok daha fazla pahalı olduğunu belirtmek isterim.

Ülkemizde kayak sporunun yönetim teşkilatı Türkiye Kayak Federasyonu’dur ve merkezi Ankara’da bulunmaktadır. Ayrıca Kastamonu Ilgaz Kayak Merkezi ve Erzurum Palandöken Kayak Merkezlerinde işletmeleri, İstanbul’da KAyak Akademisi bulunmaktadır.

Kayak nedir, nerede ve nasıl yapılır yazımızı beğendiyseniz “Alp disiplini nedir, yarışma türleri nelerdir” yazımız ilginizi çekebilir.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!