Kış Olimpiyatları Kotası; Ülke kotaları nedir ve nasıl belirlenir?

Kış Olimpiyatları Kotası; Ülke kotaları nedir ve nasıl belirlenir?

Yaklaşan Pekin 2022 Kış Olimpiyatları öncesi, Kış Olimpiyatları kotası hakkında detaylı bir yazı hazırlamak istedik. Alp Disiplini, Kayaklı Koşu ve Snowboard spor dalları için ülke kotaları nedir ve nasıl belirlenir konusuna değindik. Aşağıda verdiğimiz detaylı bilgi Pekin 2022 Kış Olimpiyatları için geçerli. Diğer taraftan 4 yılda bir yapılan Kış Olimpiyatları kotası kuralları çok değişmiyor. Sadece toplam sporcu sayılarında değişiklik olabiliyor.

Alp Disiplini Kış Olimpiyatları Kotası Yeterlilik Kuralları

Kış Olimpiyatları Kotası Alp Disiplini

Kotalar

Olimpiyat Oyunlarında en fazla 306 sporcunun yarışmasına izin verilir. Her ülkeden maksimum 22 sporcunun, 11 erkek veya 11 kadın ile yarışmasına izin verilir. Bir ülke, herhangi bir yarışmaya dörtten fazla sporcu ile katılamaz. Her ülke ayrıca Karma Takım Paralel (Mixed Team Parallel) yarışmasına en fazla bir takımla katılabilir.

Bir ülkenin kalifiye olabilmesi için yaş, tıbbi uygunluk gibi temel uygunluk gereksinimlerini karşılayan en az bir sporcunun olması ve yaklaşık son 3 yıl içerisindeki sonuçları dikkate alan FIS puanları listesinde belirtilen maksimum puanların altında olması gerekir. Puan listesi, giant slalom ve slalom yarışmaları için en iyi beş yarışma sonucunun ve downhill, super G ve super combined yarışmaları için en iyi iki sonucun ortalaması alınarak hesaplanır.

Giant slalomda veya slalomda yarışmak için bir sporcunun bu disiplinlerde 160’ın altında bir puan ortalamasına sahip olması gerekir. Downhill veya super G’de yarışmak için bir sporcunun toplam puanı 80’den az olmalıdır. Super combined yarışmaları için bir sporcunun 160’ın altında bir puan ortalamasına sahip olması, ancak downhill puan ortalamasının 80’in altında olması gerekir.

Kotaların Tahsisi

Temel Kota

Her ülkenin Ulusal Olimpiyat Komitesine minimum temel standartları karşılayan bir erkek ve bir kadın kota tahsis edilir.

Ev Sahibi Ülke Kotası

Ev sahibi ülkeye cinsiyet başına ek bir kota verilir ve tüm sporcuların yukarıdaki standardı karşılaması gerekir.

Puan Listesinde İlk 30 Kotası

Herhangi bir yarışma türünün ilk 30’unda en az bir erkek ve/veya kadın bulunan her Ulusal Olimpiyat Komitesine, temel kotaya ek olarak bir ek erkek ve/veya kadın kotası tahsis edilir. Bir sporcu birden fazla yarışma türünde ilk 30’da yer alırsa, o cinsiyet için ikinci bir ek kota verilir.

Boşta Kalan Kotalar

Boş kontenjanlar, Olimpik Kota tahsis listesi kullanılarak tahsis edilir. Kontenjanlar, yukarıdakiler dahil maksimum 306 kotaya ulaşılana kadar tahsis edilir. Kotalar cinsiyete özeldir ve maksimum 153 erkek ve 153 kadın yarışmacı oluşturmak için kullanılır.

Bir sporcu yukarıdaki kriterler için sadece bir kez sayılabilir. Örneğin, bir ülkede üç kriterin hepsini karşılayan tek bir sporcu varsa, o zaman sadece bir kota (3 değil) verilir.

Kayaklı Koşu Kış Olimpiyatları Kotası Yeterlilik Kuralları

Kış Olimpiyatları Kotası Kayaklı Koşu

Temel Kota

Kayaklı Koşuda 148 erkek ve 148 kadın olmak üzere toplam 296 sporcunun yarışmasına izin verilir. Herhangi bir Ulusal Olimpiyat Komitenin en az bir erkek veya bir kadın yarışmacı göndermesi için, 2021 Dünya Şampiyonasında veya 23 Yaş Altı Dünya Şampiyonasında herhangi bir bireysel yarışmada bir sporcunun 300 FIS puanının altında olması gerekir.

‘A’ Standardı

FIS Ocak ayı listesinde 100’den az FIS puanı olan bir sporcu herhangi bir yarışmaya katılabilir.

‘B’ Standardı

‘A’ standardını karşılamayan ancak 300 FIS puanının altında olan bir sporcu, takım bayrak yarışının yanı sıra 15km erkekler veya 10km bayanlar yarışına katılabilir. Benzer şekilde, 300’den az FIS Sprint puanına sahip sporcular sprint veya takım sprint yarışmasına katılabilir.

Ek Uygunluk

Nordic Combined veya Biatlon sporcuları bayrak yarışlarında kullanılabilir. Ancak geçerli bir FIS koduna sahip olmaları ve uygunluk olarak ‘B’ standardını karşılamaları gerekir.

Kotaların Tahsisi

Ulusal Olimpiyat Komitesi Kotası

İlk 5 ülkeye 4 ek kota, 6-10 arasındaki ülkelere üç ek kota, 11-20 arasındaki ülkelere 2 ek kota, 21-30 arasındaki ülkelere 1 ek kota verilir.

Boşta Kalan Kotalar

Her cinsiyette, boşta kalan kotalar, en yüksek sıradaki ülkeden aşağıya doğru Ülke Sıralaması kullanılarak 4 turda dağıtılır. 1’den 5’e kadar olan ülkelere 1. turda ek 1 kota verilir. 1’den 10’a kadar olan ülkelere 2. turda ek 1 kota verilir. 1’den 20’ye kadar olan ülkelere 3. turda ek 1 kota verilir. Kalan tüm kotalar 4. turda dağıtılır.

Snowboard Kış Olimpiyatları Kotası Yeterlilik Kuralları

Kış Olimpiyatları Kotası Snowboard

Yaklaşık 250 sporcunun snowboard yarışmalarına katılmaya hak kazanması planlanır. Bir ülke, cinsiyet başına maksimum 14 olmak üzere tüm yarışma türlerinde maksimum 26 sporcu ile katılabilir. Ev sahibi ülke, ilgili etkinlikte kalifiye olmazsa, toplam sekiz kota (etkinlik başına bir) ayrılır. Her yarışma türünde ayrıca, yeterlilik döneminde ilk 30’da yer alma zorunluluğunun yanı sıra, sporcu başına alınması gereken minimum FIS puanı vardır. Yarışma başına sporcu kotası aşağıda listelenmiştir.

Kış Olimpiyatları Snowboard Kota FIS Puan Listesi

Kotaların Tahsisi

Eleme döneminin sonunda, Olimpik Kota Tahsis Listesi kullanılarak kotalar verilir.

Snowboard Cross Yarışması Karma Takım Kota Tahsisi

Halihazırda kalifiye olan sporcular için ek katılım

 

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!