Yıldız Dağı Kayak Merkezi

Yıldız Dağı Kayak Merkezi ile ilgili güncel bilgileri sizler için derledik.

Bu yıl kendiniz için bir değişiklik yapın ve kış kayak tatili için Sivas‘ı seçin. Sivas’da bulunan Yıldız dağı kayak merkezi her yıl birçok yerli ve yabancı turisti ağırlamakta.

Yıldız dağı kayak merkezi nerede?

Yıldız Dağı Kayak Merkezi, Sivas ilinin Yıldızeli ilçesine bağlı Yakupoğlan köyü içerisinde yer almakta. Yaklaşık 2552 metre yüksekliği olan Yıldız Dağı ile Sivas merkezi arasında 58 kilometrelik bir mesafe var.

2006 yılında ilk kez Türkiye’de en güzel ve en turistik kayak merkezi kurulması amacıyla Yıldız Dağı, kayak potansiyeli ve kış turizmi açısından incelenmeye başlanmış. 2010 yılında ise Yıldız dağı, kış sporları turizm merkezi olarak ilan edilmiş. Hemen ardından bölgede planlama ve çalışmalar başlatıldı.

Kayak merkezi inşa edilirken buranın ne kadar geniş ve gerçekten verimli bir turistik yer olacağı belliymiş. Çünkü kayak merkezinin imar planında teleksi, 2 telesiyej, 1 konaklama tesis alanı, 2 tane yeme-içme alanı, teknik alt yapı, park, spor, ticaret, kayak evi, yönetim merkezi, dini tesis, güvenlik, oto park alanları ve helikopter mevcut.

Hatta planlanırken sadece kış turizmi için değil, yazında değerlendirilebilecek bir alan inşa edilmesi hedeflenmiş. Bu kapsam dahilinde tesis içerisinde futbol, basketbol ve tenis sahaları gibi spor alanları yer almakta. Her şeyden öte kayak merkezi gerçekten de yılın tüm mevsimleri için hizmet vermekte. Buraya ne zaman gelirseniz gelin yapacak bir dolu şey bulabilirsiniz. Örneğin, dağ bisikletine binebilir ya da yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Su sporlarına ilgi duyanlar üzülmesin. Onlar için de her şey düşünülmüş. Sivas araç kiralama seçeneklerini inceleyerek kolay bir ulaşım sağlayarak buraya gelebilir ve Yıldız Gölet’inde su sporları imkanlarından da yararlanabilirsiniz.

Buranın açılışı hem bölge halkı hem de Türkiye için o kadar önemli bir olay ki biz ne kadar anlatırsak anlatalım, buranın 2013 yılında temeli atılırken nasıl bir coşku ile karşılandığını tahmin edemezsiniz. Hatta sloganı bile “Sivas’ın Rüyası Gerçekleşiyor”. Gerçekten büyük bir heves, istek, azim ve vizyonla burası herkesin her mevsim gidebileceği bir alan olarak inşa edilmiş. O kadar ince ve zarif bir şekilde düşünülmüş bir plan ki kayakçıların seviyelerine göre rahat ve zevkli bir şekilde kayıp, faydalanabileceği birbirinden farklı eğimli veya yüksek pistler ve kod farklı pistler üzerinde teker teker düşünülmüş. Kar kalitesi ve karın kalış süresine bakıldığında ise Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri arasında yerini almış. Ayrıca kayak pistleri, Uluslararası Kayak Federasyonu’nun kayak pistleri parametrelerine de tam anlamıyla uymakta.

Sivas kayak merkezi içerisinde Çermik kaplıcası da bulunmakta. Yani termal turizmi de burada mevcut. Aynı zamanda yazın geldiğinizde Yıldız gölünde dalış yapabilir veya balık da tutabilirsiniz. Ailecek gidiyorsanız çocuğunuzla uçurtma uçurarak ona inanılmaz keyifli bir anı bırakabilirsiniz. Yıldız dağı kamp olanaklarından da faydalanabilirsiniz. Sabah inanılmaz güzel bir manzara gözlerinizi açarak, doğanın kucağında rahat bir nefes alabilirsiniz. Açıkçası İstanbul gibi büyük şehirlerden kaçarak, buraya nefes almaya gelmek gerçekten harika bir fikir. Dikkat! Buraya kamp açarak, Yıldız dağı piknik hashtagi ile bu güzel ortamın fotoğrafını çekerek sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınızda takipçilerinizi kıskandırabilirsiniz. Bizden uyarması.

Kayak merkezi içerisinde 5 adet profesyonel pist, 3 adette acemi pist bulunmakta. Yıldız dağı kayak merkezi pist uzunluğu:

P1: 870 m
P2: 870 m
P3: 2160 m
P4: 1650 m
P4 / B: 1150 m
P5: 1600 m

Kızak Pisti ve Acemi Pisti: 356 metre

Yıldız dağı kayak merkezi otelleri

Yıldız dağı kayak merkezi içerisinde Yenihan oteli mevcut. Otel içerisinde 38 oda bulunmakta. Bu odalardan 36 tanesi standart oda, 2 tanesi de junior suite oda. Toplam da otel 110 yatak kapasiteli. Konaklama kapsamında sauna ve kablosuz internet imkanları da sunulmakta.

Yenihan oteli dışında bir yer de kalmak istiyorsanız, sizler için birkaç öneri hazırladık:

Sivas Otel Revag Palace – Pulur, Atatürk Caddesi Kepçeli Mevkii No:91, Sivas Merkez/Sivas
Sivas Sultan Otel – Sularbaşı, Eski Belediye Sokak No:18, Sivas Merkez/Sivas
Sivas Büyük Otel
Köşk Otel Sivas
Buruciye Otel

Yıldız dağı kayak merkezine nasıl gidilir?

İstanbul Sivas arası kaç km? O-4 ve E88 üzerinden iki şehir arası mesafe 885,6 kilometre olup, araba ile ulaşım sağlamak isteyenler 10 saat içerisinde Sivas’a varılabilir.

Ankara Sivas kaç kilometre? Ankara ve Sivas arasındaki mesafe 440,2 kilometre. Ankara’dan yola çıkanlar, D200/E88 üzerinden 5 saat 9 dakika içerisinde şehre ulaşabilirler.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!