Elmadağ Kayak Merkezi

Ankara sınırları içerisinde bulunan Elmadağ Kayak Merkezi, kış mevsiminde sürekli kar yağışı alan ve kar kalınlığının 60 cm. ye kadar ulaştığı, karasal iklimin hüküm sürdüğü bir yerdir.

Elmadağ Kayak Merkezi Ankara ODTÜ, Hacettepe Üniversiteleri ve Gençlik ve Spor Müdürlüğüne ait üyeler tarafından kullanılmakla birlikte sporculara açık vaziyettedir.

Kompleks içerisinde, Hava Kuvvetlerine ait bir adet teleski tesisi ile kafeterya ve kar üstü aracı bulunmaktadır.  Denizden yükseklik seviyesi, 1850 metre civarındadır. Kayak merkezi ülkemizin kış turizm açısından önemli bir yer tutmaktadır. Gerek yerli, gerek ise yabancı turistler tarafından yoğun ilgi ile karşılaşan Elmadağ Kayak Merkezi, en fazla ziyaretçi çeken kış turizmi bölgeleri arasında yer almaktadır.

Elmadağ Kayak Merkezine Ne Zaman Gidilir?

Doğa yürüyüşleri için gidilecekse, ziyaret zamanı olarak bahar ve yaz ayları tercih edilmelidir. Tesisler içerisinde bulunan kompleksler bahar ve yaz aylarında da ziyaretçilere hizmet vermektedir. Kayak sporu ile ilgilenenler için Elmadağ kayak Merkezine gitme zamanı ise, kayak sezonu olarak da ifade edilen, Ocak ile Mart ayları arası olmalıdır.

Kar yağışının hüküm sürdüğü bu zamanlarda sportif faaliyetlerde bulunmak, en uygun dönemler olarak görülmektedir. Elmadağ Kayak Merkezi Pistleri Elmadağ Kayak Merkezinde, kuzey yamaç bölgesinde, 1500 ile 1850 metre yükseklikleri arasında kayak pistleri bulunmaktadır.

Pistler yazı yeşil çayırlar ile kaplıdır. Ayrıca kullanılmakta olan pistlerin bir tanesi askeri pist olarak faaliyet göstermekte, diğeri ise ziyarette bulunan herkesin kullanabileceği tipte bir pisttir. Pistlerin ağaçsız bir halde bulunması, Elmadağ Kayak Merkezinin tercih edilmesinde önemli bir etkendir. Zorluk derecesinden değerlendirilecek olur ise, pistler orta ve kolay zorluk derecelerinde yer almaktadır.

Elmadağ kayak Merkezinde Konaklama (Oteller)

Elmadağ Kayak Merkezine gidenlerin konaklama ihtiyaçları, Ankara ODTÜ, Hacettepe Üniversiteleri ve Gençlik ve Spor Müdürlüğüne ait olan kayak evinde karşılanmaktadır. Ayrıca Turizm Bakanlığı’na ait olan Turban Otel ve özel şahıslara ait iki adette restoran yer almaktadır.

Nerede?

Elmadağ Kayak Merkezi, Ankara sınırları içerisinde bulunan Elmadağ’ın kuzey yamaç kesiminde yer almaktadır.

Nasıl Gidilir?

Ankara iline 18 km. uzaklıkta bulunan kayak merkezine, şehir merkezinden kalkan özel araçlar ya da üniversite araçları ile ulaşmak mümkündür. Ayrıca Yakup Abdal Köyüne giden şehir içi otobüsler ve minibüsler de bulunmaktadır. Yakup Abdal Köyü kayak merkezine yaklaşık 5 km mesafededir. Köy içerisinde de araç bulmak mümkündür.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!