Kayak ve Snowboard eldiveni satın alma rehberi

Kayak ve Snowboard Eldiveni Satın Alma Rehberi

Kayak ve snowboard eldiveni satın alma rehberi, satın almanız öncesinde nelere dikkat etmeniz gerektiğine ve nereden başlayacağınızı bilmenize yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Kayak ve snowboard eldiveni satın almak için mağazaya gidip denemek elbette en doğrusudur. Google araştırmalarınızla karşınıza çıkan bu yazımız umarız satın almanız öncesinde size bir fikir verir.

Donmuş eller ve uyuşmuş buz gibi parmaklar, harika bir kayak tatilini tamamen mahvedebilir. Kayak maceranızda hem güvenlik hem de ellerinizi sıcak tutmak için doğru eldiveni seçmeniz gerçekten çok önemli. Birçok tür ve marka kayak ve snowboard eldiveni kombinasyonu ile karşı karşıya olduğunuzu belirtelim. Bu nedenle elleriniz için konforlu ve en doğru kayak ve snowboard eldivenini bulmak ve karar vermek zor olabilir. Kayak ve snowboard eldiveni satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı detaylar vardır.

Teknik özellikler

Su geçirmezlik ve nefes alabilirlik

Kayak pistlerinde geçireceğiniz bir günde çok fazla olumsuz hava koşuluna maruz kalabileceğinizi unutmayın. Bu nedenle, su geçirmezlik ve nefes alabilirlik, kayak ve snowboard eldivenlerinde aranması gereken olmazsa olmaz iki temel özelliktir. Özellikle ıslak karlı havalarda su yalıtımı çok önemlidir. Kayak eldivenleriniz böyle bir hava koşulunda ıslandığında elleriniz çabucak soğuyacaktır. Eğlenceli bir kayak gününüzde bunun olmasını kesinlikle istemezsiniz. Ancak merak etmeyin, bu sorununa çözüm için günümüzde Gore-Tex, Omni-Tech ve Entrant gibi kayak ve snowboard eldivenlerinde kullanılan çok iyi su yalıtım kumaşları ve malzemeleri var. Çoğu kayak ve snowboard eldiveni su geçirmezlik ve nefes alabilirlik özelliklerine sahiptir. Bu kumaşlarla yapılmış eldivenler soğuğu iten ve rüzgarı dışarıda tutan sıkı dokumalara sahiptir. Kayak eldivenlerinde nefes alabilirlik aranması gereken diğer bir teknik özelliktir. Nefes alabilir özelliğe sahip kumaşlardan yapılmış kayak ve snowboard eldivenleri, eldivenlerinizin içinde oluşan ter ve nemin dışarı çıkmasına izin verir ve ellerinizin kuru kalması için ihtiyaç duyulan hava akışını sağlar.

Su geçirmez ve nefes alabilir goretex kayak eldiveni

Yalıtım

Kayak ve snowboard seviyenize ve aktivitenize uygun doğru yalıtımı içeren bir eldiven satın almak çok önemlidir. Elleri çabucak üşüyen yada soğuk hava koşullarda kayak yapmayı seven kayak ve snowboardcular için yalıtım malzemesi kalın olan bir eldiven seçmek yerinde olacaktır. Dikkat! Kalın yalıtıma sahip bir kayak eldiveni mutlaka ellerinizi sıcak tutacak anlamına gelmez.

İyi bir yalıtıma sahip kayak eldiveni, hem ellerinizi kuru tutmalı, hem sıcak tutmalı hem de eldivenin içerisindeki nemi dış kumaşa geçirmeli yani dışarı çıkmasını sağlamalıdır. Sentetik ürünler başta olmak üzere, yüksek teknolojiye sahip yalıtkan kumaşlar daha sık dokunur ve bu sık dokuma onların daha ince yapıya sahip olmalarını sağlar. Sık dokumaya sahip ince kumaşlar hem ellerinizi sıcak tutar hem de ellerinize maksimum düzeyde hareket özgürlüğü sağlar. Bu tip son teknolojiye sahip kayak ve snowboard eldivenleri diğerlerinden pahalı olacaktır. Kayak eğlencenizi bozmadan, size her yönden konfor sağlayacak bu eldivenler için ödeyeceğiniz ekstra paraya kesinlikle değecektir.

Düşük yalıtıma sahip bir kayak eldiveni kuru iklimlerde sizin için uygun bir tercih olacaktır. Orta karar düşük yalıtıma sahip bir kayak eldiveni satın aldıysanız o zaman kuru kalması için çok dikkat etmelisiniz. Çünkü bu tip eldivenler ıslandıklarında yalıtım özelliklerini kaybederler. Düşük yalıtıma sahip bir eldiven alma kararındaysanız en azından su geçirmez özelliğe sahip olduğundan emin olun.

Astar

Kayak eldiveni astarı, size konforlu ve rahat bir his vermesinin yanı sıra, ellerinizin sıcak tutmak ve yalıtımı korumak için eldivenin içine koyulan ekstra bir tabakadır. Bu astarlar ellerinizi kuru kalmasına yardımcı olacak nem emici özelliğe sahip sentetik malzemeden oluşur.

Kayak ve Snowboard eldiveni için doğru ölçü

Kayak eldivenleriniz elinize tam oturmuyorsa, sizi sıcak tutmazlar ve beklediğiniz konforu sağlayamazlar. Elinize göre çok büyük bir eldiven, içerisindeki hava boşluğunu ısıtmak için fazladan vücut enerjisini gerektirir ve batonları tutmanızı çok zorlaştırır. Elinize göre dar ve çok küçük kayak eldiveni ise hareket özgürlüğünüzü kısıtlar ve el bileklerinizin açıkta kalmasına neden olur. Tam elinizin ölçüsüne göre bir eldiven, elinizi yumruk yapacak kadar boşluğa sahip olmalıdır. Doğru ölçüye sahip bir kayak eldiveni, baton elciklerini tuttuğunuzda elinize rahatça oturmalıdır ve elinize sıcak tutmak için yeteri kadar hava boşluğuna sahip olmalıdır.

Online alışveriş sitelerinden kayak ve snowboard eldiveni satın alırken doğru bedeni seçtiğinizden emin olun. Bunun için aşağıdaki kayak ve snowboard eldiveni ölçü tablosunu inceleyiniz. Eldivenleri giydiğinizde avucunuzun tamamen eldivene oturması ve bileklerinizi kapatacak kadar uzun manşetlere sahip olması gerekir. Elinizi yumruk yaptığınızda, parmaklarınızı sıkmaya engel olacak kadar sıkı olmamalıdır.

Kayak ve Snowboard Eldiveni Ölçü Tablosu

Manşet uzunluğu

Kayak eldivenlerinde iki temel manşet uzunluğu söz konusudur; bileğinizde sona eren kısa uzunlukta bir manşet veya kayak montunuzun içine girecek kadar uzunluğa sahip manşet. Pist dışı arazilerde kaymayı seven biri iseniz uzun manşete sahip kayak eldivenleri sizin için daha fazla koruma sağlayacaktır.

Piyasada bulunan eldivenlerin çoğu kısa manşet uzunluğuna sahiptir. Kısa manşete sahip bir kayak eldiveni size daha fazla hareket kabiliyeti sunacaktır. Uzun manşetler kayak montunuzun üzerini kapatır, kısa manşetler ise kayak montunuzun içine girer. Tercih sizin!

Kısa ve Uzun Manşet Eldivenler

Stiller modeller

Çok farklı kayak ve snowboard eldiveni stili ve modeli var. En çok tercih edilen, sentetik kumaş dış yapıya sahip sıcak tutan astarlı modern kayak eldivenleridir. Bu eldivenler bir çok koşul için uygun olduğundan kayak ve snowboard severler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Oldukça dayanıklı ve elinizi sıcak tutan deri kayak eldivenleri de vardır. Ancak deri kayak eldivenleri su geçirmezlik için ekstra kimyasal bir işleme tabi tutulmamışsa sizin için büyük sorun teşkil edecektir. Her ekstra işlem ekstra maliyet demektir. Bu da daha pahalı kayak eldiveni anlamına gelir. Bu nedenle ucuz deri kayak ve snowboard eldiveni satın almamanızı öneririz. Pipe olarak adlandırılan kayak eldivenleri daha çok farklı parkurlara sahip özel park alanlarında kayanlar ve serbest stil kayakçıları için uygundur. Su geçirmez yapıya sahiptirler ve çoğunlukla avuç içleri ekstra kavrama için silikondan oluşur. Bu tip kayak eldivenleri el becerinizi artırır ancak yalıtımı yani sıcak tutması o kadar da iyi değildir. Ayrıca herhangi bir işlemden geçmemiş miflon ve yünlü kayak eldivenleri de bulunmaktadır. Bu tarz eldivenleri kayak ve snowboard için tavsiye etmiyoruz. Miflon ve yün yapıya sahip eldivenler sadece kayak sonrası eğlence aktiviteleriniz için uygun olabilir.

Ekstra özellikler

Kayak ve snowboard eldiveni, konforunuz ve rahatınız için ekstra özelliklere sahip olabilir. Bazı kayak eldivenleri tek kullanımlık el ısıtıcıları için fermuarlı ceplere sahiptir. Kayak ve snowboard eldivenleri genellikle avuç ve parmaklarınız iç kısımları için ekstra tutuş sağlayacak takviye katmanlara sahiptir. Bazı kayak eldivenleri son teknoloji batonların elcik kısımları için ekstra kulplara sahiptir. Bu tip eldivenlerdeki kulplar batonu daha iyi kavrayabilmenizi sağlar. Bu özelliği genellikle kayak yarışçıları kullanır.

Baton kulplu kayak eldivenleri

Sakal ve bıyık bölgenizde biriken su zerrecikleri varsa veya kayak gününüzde damlayan bir buruna sahipseniz sizin için harika bir kayak eldiveni modelimiz var. Çoğunlukla başparmak alanı yumuşak kumaş ile kaplanmış mini silecekli eldivenler tam size göre. Bu eldivenler ile rahatlıkla ağız ve burun bölgenizdeki suyu silebilirsiniz. Dilerseniz yumuşak kumaş ile kaplanmış bu alanda kayak gözlüğünüzü bile temizleyebilirsiniz.

Ekstra özellikli kayak eldivenleri

Bazı kayak eldivenlerinin manşet kısmında bulunan ekstra bilek halkası bir başka yararlı özelliktir. Bu tip eldivenleri bir yerde unutmanız imkansız. Çocuklarınızın mont fermuarını yada kendi fermuarınızı çekmek için eldivenleri bacak aranıza koymanız gerekmiyor. Eldivenlerinizi çıkartın, bileklerinizde sallanmasına izin verin ve işinizi görün:)

Bileklik ipli aparatlı kayak eldivenleri

 

Kayak ve snowboard eldiveni çeşitleri

Parmaksız eldivenler

Parmaksız kaliteli bir kayak ve snowboard eldiveni sizin için iyi bir alternatif olabilir. Bu tip eldivenlerde parmaklarınız eldiven içinde aynı bölgeyi paylaşır ve parmaklı eldivenlere nazaran daha fazla sıcaklık sağlarlar. Diğer taraftan bu tip eldivenler daha az hareket kabiliyeti demektir. Parmaklarınızı kullanarak yapabileceğiniz baton, kask veya gözlük kayışı ayarlamalarınız için eldivenleri çıkartmanız gerekir.

Parmaksız kayak ve snowboard eldiveni

İç katman ince eldivenler

Ekstra sıcaklık sağlaması amacıyla kayak ve snowboard eldivenleri içine giyilebilen ince eldivenlerdir. Bu tip eldivenler elinize tam oturmalıdır. Soğuk hava koşullarında eldivenlerinizin içine giyerek ekstra sıcaklık sağlayabilir, dilerseniz daha sıcak havalarda çıkartabilirsiniz.  Bu eldivenler ince yün, ipek veya sentetik kumaşlardan üretilebilir. İç katman eldivenlerin en olumsuz yönü, eliniz ısındıktan sonra nemi emer ve dış katmandan çıkmasını engeller. Bu durum ellerinizin çabucak üşümesine neden olur. İç katman eldivenler kayak sonrası kullanım için de idealdir. Kayak sonrası hantal eldivenlerinizi çıkarıp, eve dönerken veya araba kullanırken iç katman eldivenle konforu sağlayabilirsiniz.

İç katman ince polar yüm polyester kayak ve snowboard eldiveni

Bu yazımızı beğendiyseniz kayak yaparken ellerimizi nasıl sıcak tutabiliriz yazımız ilginizi çekebilir.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!