Kayak yaparken ellerimizi nasıl sıcak tutabiliriz?

Kayak yaparken ellerimizi nasıl sıcak tutabiliriz yazımızda elleri çok çabuk üşüyenler için bir dizi ipucu derledik.

Kayak yada snowboard eldiveni satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler ve tavsiyeler…

Ellerimizin çabucak üşüme potansiyelinde olması gerçekten çok kötü bir durum. Bu durum kayak eğlencenize limon sıkabilir, moralinizi bozabilir hatta kayak pistlerinde gününüzü erken sonlandırmanıza neden olabilir.

Ellerimiz dağda neden bu kadar kolay üşür?

Ellerin üşümesinin ana nedeni vücudunuzun ısınmak için çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç duymasıdır, bu da vücut çekirdeğinde (karın ve sırt bölgesi dahil vücudun tüm orta bölgesi) kan akışının arttığı, ellerinizde ve ayaklarınızda azaldığı anlamına gelir. Diğer taraftan kayak ve snowboard yaparken alt vücut kaslarınız sürekli çalışma eğilimindedir, bu nedenle kan dolaşımı ellerinizden önce bacaklarınıza gider.

Ellerinizi dağlarda sıcacık tutmanın birçok yolu vardır. İşte en iyi ipuçlarından bazıları;

Ellerinizi sıcak tutmak için ipuçları

İyi bir çift eldivene yatırım yapın. Eldivenlerinizin kalitesi çok önemlidir. Bu durum raftaki en pahalı eldiveni satın almakla ilgili olmasa da, ne kadar ekmek o kadar köfte misali ödediğinizin karşılığını genellikle alırsınız.  Ayrıca iyi bir çift eldiven birkaç yıl dayanır. Elleriniz çabuk soğuk olma eğilimindeyse bu yatırıma değer.

İyi bir çift eldivende olması gerekenler nelerdir?

  • Su geçirmez, rüzgar geçirmez, dikiş sızdırmaz ve yalıtımlı

Bunlar, herhangi bir çift kayak eldiveni için temel özelliklerdir. Eldiven satın alırken bu dört kriteri baz alırsanız sorun yaşamazsınız.

  • Nefes alabilir

Hapsolmuş ter, soğuk eller demektir, bu nedenle nemin buharlaşması için nefes alabilen eldivenler seçin.

  • Doğru malzeme

Sentetik kumaşlar dağda en iyi korumayı sağlayabilir düzeydedir. GORE-TEX® ve benzeri özellikli dış katmanlar ve sentetik izolasyonlar daha hafiftir. Nefes alabilirlik, su geçirmezlik ve sıcaklık için gelişmiş özelliklere sahiptir.

Elleriniz çabuk üşüme eğiliminde ise tek parmaklı eldivenler kullanmayı deneyebilirsiniz.

Tek parmaklı eldivenler sadece çocuklar için değildir. Parmaklarınızı topluca tutmak, ısıyı tek bir alanda paylaşmalarını sağlar, bu nedenle genellikle diğer eldivenlere göre ellerinizi daha sıcak tutar.

Kayak yaparken ellerimizi nasıl sıcak tutabiliriz

Tamamen deri ve yün eldivenlerden kaçının

Tamamen deriden yapılmış eldivenler nefes almaz, bu da ellerinizi nemlendirir ve çabuk üşümesine neden olur. Ayrıca yünden yapılmış eldivenlerden uzak durun. Yün eldivenler sizi dağda korumaz, kara dokunduğunuz anda ıslanırlar ve ellerinizin çabuk üşümesine neden olurlar.

Çekirdek bölgenizi sıcak tutun

Çekirdek bölgeden kastımız yukarıda belirttiğimiz gibi karın ve sırt bölgesi dahil vücudunuzun tüm orta bölgesi. Çekirdek bölgenizi ne kadar sıcak tutarsanız, ellerinize giden kan dolaşımı daha fazla olur ve daha fazla süre sıcak kalır. Birkaç ince katman giyin ve kaliteli bir kayak montu ile giyiminizi tamamlayın. Ayrıca başınızı sıcak tutacak bir bere takmayı unutmayın.

El ısıtıcıları edinin

Yurtdışında uzun zamandır kullanılan el ısıtıcıları nihayet ülkemizde de satılır hale geldi. Tek kullanımlık yada mümkünse yeniden kullanılabilir bir el ısıtıcısı size çare olabilir.

kayak eldiveni el ısıtıcısı

Dağda her yerde aktif olun

Aktif kaldığınızda kan akışı en iyi şekilde gerçekleşir. Özellikle teleski, telesiyej ve teleferik vb mekanik tesisleri kullanırken parmaklarınızı olabildiğince kıpır kıpır tutun. Vücudunuzun ısısını paylaşmak için ellerinizin üzerine oturabilir veya kollarınızın altına koyabilirsiniz. Ellerinizi hareket halinde tutacak eğlenceli aktiviteler ve oyunlar geliştirerek uzun süre hareketsiz durmaktan kaçının. Günlük kayak rotanızı dağ kafesinde sıcak bir içecek molası olacak şekilde planlayın.

Isıtmalı kayak eldiveni deneyin

Bu kadar ipucuna rağmen ellerinizi ısıtmada halen başarısız olursanız bir çift ısıtılmalı kayak eldiveni edinin ve bir düğmeye basarak kolayca ellerinizi ısıtın. Isıtmalı eldivenler, her bir eldivenin içinden geçen küçük tellere bağlı bir pille çalışırlar. Açıldıklarında elektrik akımı teller üzerinden geçerek ellerinizi ısıtır. Tıpkı elektrikli battaniye kullanmak gibi, bas düğmeye ısın! Isıtmalı eldivenler standart eldivenlere göre daha pahalıdır, ancak parmaklarınız gerçekten çabuk üşüyorsa ve kayak gününüzü mahvetmek istemiyorsanız verilen her kuruşa değer.

Kayak yaparken ellerimizi nasıl sıcak tutabiliriz

Kayak yaparken ellerimizi nasıl sıcak tutabiliriz yazımızı beğendiyseniz Kayak tatili güvenlik ipuçları yazımız ilginizi çekebilir.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!