Kayak tatili güvenlik ipuçları

Kayak’ta henüz sezonu açmamış kayak severlerin ve snowboardcuların kayak tatillerine başlamadan önce akıllarında bulundurması gereken birkaç önemli güvenlik ipucunu sizler için derledik.

  • Acil servise gitmekten kurtulmak için hazırlık aşamasına daha fazla zaman harcayın.
  • Formda kalın: Düzenli olarak spor yapın. Düzenli spor, kas katmanlarını güçlendirir, yaralanmaları önlemeye yardımcı olur ve dayanıklılığınızı geliştirir.
  • Ekipmanınızı kontrol edin: Kayak yada snowboard gezinizden önce bağlama kontrolü her zaman akıllı bir harekettir. Tüm yaralanmaların kabaca yarısı hatalı bağlama ayarlarından kaynaklanmaktadır.
  • Sınırlarınızı öğrenin: Seviyenize göre hareket edin. Yeni başlayanlar ileri düzey çalışmalardan kaçınmalıdır.
  • Isınma: Kayak ve snowboarda başlamadan önce önce soğuk kaslarınızı ısıtmak için basit egzersizler yapmayı unutmayın.
  • Sıvı kaybı: Kayak ve snowboard yaparken vücutta çok fazla sıvı kaybı meydana gelir. İşin heyecanı vs detaylar nedeniyle çoğunlukla sıvı almayı unuturuz. Bol miktarda sıvı gıda tüketmeyi ihmal etmeyin.  Çok fazla sıvı kaybı yorgunluğunuzun ana nedeni olabilir.
  • Tesisler kapanmadan “hadi son kez daha kayalım” sendromundan kaçının.  Çok yorgunsanız son inişi yapmamak sizin için en mantıklısı olabilir. Kaza ve yaralanmaların büyük bir çoğunluğu pistlerin kapanmaya yakın saatlerinde gerçekleşiyor.

Bu detaylar sadece bilgilendirme amaçlıdır.  Sorularınız veya endişeleriniz hakkında doktorunuzla veya sağlık hizmeti sağlayıcınızla görüşmenizi tavsiye ederiz .

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!