Moguls kayak; Fransa’da kendi imkanlarıyla yarışan Türk sporcular

Moguls kayak; Fransa’da kendi imkanlarıyla yarışan Türk sporcular

Moguls kayak branşında bir başarı hikayesi. Son yıllarda ülkemiz adına harika işler çıkaran birçok sporcumuzun başarı hikayelerini duyuyor ve okuyoruz. Okurken yada dinlerken beni en çok etkileyen hikayeler, imkansızlığı veya başarısızlığı ilham verici başarı hikayelerine dönüştüren sporcuların hikayeleridir. Bu tip hikayelerde spor adına gerçek tadı alırsınız.

Fransa’da Moguls branşında kendini yetiştiren iki genç Türk sporcumuz var. Sporcularımızdan ve onlarla aynı yolu yürüyen babalarından bahsedeceğimiz bu başarı hikayesi umarız ilginizi çeker. Hikayemize başlamadan önce Moguls kayak nedir tanımlamasını kısaca yapalım.

Moguls kayak, dik ve engebelerden oluşan bir pistte, kurallarla belirlenmiş teknik dönüşler ve havada manevralardan oluşan serbest stil kayak yarışmasıdır. Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) Freestyle ana yarışma kategorisinin alt branşıdır. Dünya Kupası ve Dünya Şampiyonası yarışmalarının yanı sıra Kış Olimpiyatlarında da yer alan bir yarışma türüdür.

Hikayemize dönecek olursak, Dr. Emin Burçak Paçacı 2014 yılından beri Fransa’da yaşıyor ve çocukları Deniz ve Deniz’i çok küçük yaşlarda kayak sporu ile tanıştırmış.

Dr. Emin Paçacı ve Deniz Paçacı

Deniz henüz 9 AylıkDeniz, 2007 yılında henüz 3 yaşındayken kayak hocası Yavuz Özbey’den kayak eğitimleri almaya başlamış.

Moguls kayak öncesi Deniz Paçacı

Deniz, 2014 yılına kadar kayak hocalarından özel dersler almaya devam etmiş.

Moguls Kayak öncesi Deniz

Deniz ve Derin’in Türkiye’deki kayak aşkı Fransa’ya yerleştikten sonra da devam etmiş. Fransa’da 2016 yılına kadar Alp Disiplini branşında yarışıp dereceler elde etmişler. Hem Deniz hem Derin Fransa’nın Alp Disiplini bölge yarışmalarında kendi yaş kategorilerinde 2. olmuşlar.

Derin Paçacı Fransa Alp Disiplini

Fransa’nın Alp Disiplini sistemine göre tüm yarışmaları başarıyla tamamlamışlar. Deniz ve Derin’in moguls kayak macerası ise 2016 yılında yapılan kulüp seçmeleri ile başlamış.

Deniz Paçacı Fransa Alp Disiplini Bölge 2. cisi oldu.

Deniz ve Derin Paçacı Megeve Kulübü seçmelerinde

2016 kış sezonunun sonunda yapılan Fransa Şampiyonasına (2016) katılmaya hak kazanmışlar. Bu yarışmalarda Deniz 49., Derin 70. olmuş. Bu yarışmaların ardından Fransa’nın köklü kayak kulüplerinden Club des Sports de Megève kabul edilmişler. Sporcularımızın moguls kayak macerası ilk freestyle kayaklarını aldıktan sonra başlamış.

Club des Sports de Megève

Fransız kulüp adına yarışan Derin ilk yarışmasında kulüplerarası moguls kayak yarışmasında 7. oluyor.

Derin Paçacı moguls 7.

Ancak moguls kayak maceralarında her şey dört dörtlük gitmiyor. Malzeme yetersizliği nedeniyle kötü yarışmalarda olmuyor değil. İnişli çıkışlı bu yolda herhangi bir kurumsal yapıdan maddi destek görmeden babalarının maddi kaynakları dahilinde ilerliyorlar.

Deniz’in bu düşüşünü görünce aklıma Michael Jordan’ın ilham veren meşhur sözleri geldi.

Kariyerimde 9000’den fazla şut kaçırdım, 300’e yakın maç kaybettim. 26 kez maçın kazanan atışını yapacağıma güvenildim ve kaçırdım. Hayatımda defalarca kez başarısız oldum. Ve bu yüzden başarılıyım. Jordan, lise takımından çok kısa olması nedeniyle atıldı ve basketbol yeteneklerinden yoksun olduğu kendisine söylendi. Çok popüler olan bu söz, katıksız bir kararlılıkla olumsuz nice durumu nasıl tersine çevirebileceğimizi bize anlatıyor. Derin ve Deniz, babalarının kısıtlı maddi desteği ile bir çok kez olumsuzluk yaşadı, ancak kesin bir kararlılıkla yılmadan çalışmalarına devam ettiler.

Her kayak branşında olduğu gibi moguls kayak branşında da kar üstü yaz çalışmaları çok önemli, ancak bir o kadarda masraflı. Baba Dr. Emin Burçak Paçacı imkanları dahilinde çocuklara yaz çalışması yaptırmaya çalışmış, ancak imkanlar kısıtlı olunca sporcularımızın çalışmalarına olumsuz yönde yansımış.

Deniz Derin Paçacı Kar ÜStü Yaz Çalışmaları

Moguls kayak yarışmalarında 2018 yılında katılmaya devam edip hatırı sayılır başarılar elde etmişler. Fransa Kayak Federasyonu moguls kayak yarışmalarında Deniz 8. Derin ise 17. olmuş.

Deniz Fransada moguls kayak 8. oldu

Bu kadar çalışma ve azim karşısında beklenen dereceler gelmeye başlamış. 2018 sezon sonu yapılan Fransa Moguls Şampiyonasında Deniz Paçacı 3. oluyor ve bronz madalyanın sahibi oluyor.

Fransa Moguls Kayak Şampiyonası

2018 sezonunda alınan başarılar yaz çalışmalarına da yansıyor. 2018 yılı yaz çalışmaları Deniz için çok zor şartlar altında 09:00-16:00 saatleri arasında ve 8 derece su sıcaklığında devam ediyor. Her yaz bu çalışmanın en az 15 gün yapılması gerek, ancak Deniz bunu maddi imkansızlıklar nedeniyle sadece bir kez yapabiliyor. Baba Dr. Emin Burçak Paçacı, çocukları için her türlü desteği vermeye çalıştığını, ancak artık ileri seviye antrenmanlara ve imkanlara ihtiyaç duyduklarını belirtiyor. Bu yüzden hem Türkiye Kayak Federasyonu’ndan hem de kurumsal firmalardan sponsor desteği görmeyi gerçekten çok arzu ediyor.

Deniz Paçacı Moguls Kayak Yaz Çalışması

Fransa Kayak Federasyonu Deniz ve Derin için “Yüksek başarı seviyelerine ulaşmak için potansiyel kayakçılar” açıklaması ile babalarına resmi bir yazı gönderiyor. Bu yazı, Deniz ve Derin için moguls kayak branşında uluslararası arenada söz sahibi olan Fransa Milli Takımı ile birlikte 4 yıl ileri seviye eğitim alabilecekleri anlamına geliyor. Ancak bunun bir maliyeti var ve bir ailenin karşılayabileceği tutarlar değil. Dr. Emin Burçak Paçacı, konu hakkında hem sözel hem de yazılı olarak Türkiye Kayak Federasyonu’nu bilgilendirse de beklediği desteği göremediğini söylüyor. Bu yüzden kurumsal sponsorluk anlaşması arayışı içerisindeler.

İlerleyen süreçte Derin trambolin antrenmanında sakatlanıyor araya covid-19 pandemisi de girince ara vermek zorunda kalıyor. Deniz ise Fransa Ümit Milli Takımı’nın özel sınıfına alınıyor.

Baba Dr. Ümit Paçacı, Deniz için Türkiye adına yarışmak istedikleri talebini Türkiye Kayak Federasyonu’na iletiyor. Ancak olumsuz cevap alıyorlar. Sonuç olarak Deniz, kulübü ve Fransa Ümit Milli Takımı ile çalışmalarına herhangi bir destek almadan sadece babalarının maddi imkanları ile ilerlemeye devam ediyor.

Yukarıdaki liste Fransa Ümit Milli Takım Listesi. Dünya Kupası ve Olimpiyat takımı dışında Fransa Milli Takım Listesi diyebiliriz. Deniz liste de 3. sırada yer alıyor. Bu listeye daha önce herhangi bir yabancı sporcu girmemiş, Deniz ilk.

Geçtiğimiz haftalarda Fransa A Milli Takımı ile birlikte yaptığı antrenmandan bir kesit aşağıda.

 

Deniz Paçacı Derin Paçacı Dr. Emin Burçak Paçacı

Sporcumuz Deniz Paçacı şu an moguls kayak branşında tek temsilcimiz. Deniz, yetişmiş ve geleceği parlak bir sporcu. Deniz ve babası Emin Bey kurumsal sponsorluk arayışı içerisindeler. Umarız bu yolda her şey gönüllerince olur. KayakSever olarak biz de bu yazımızla kendilerine destek olmaya çalıştık. Bu yazımızın sportif sponsorluklar arayışı içinde olan kurumsal firmalar tarafından okunması en büyük dileğimiz.

Yazımız beğendiyseniz kayak takımı satın almadan önce bilinmesi gerekenler yazımız ilginizi çekebilir.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!