Kayak takımı tavsiyeleri, satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Kayak takımı tavsiyelerini ve satın alırken dikkat edilmesi gereken detayları sizler için derledik. Lafı çok uzatmadan, tamamen ihtiyacınız olan donelere odaklanarak hazırladığımız bu yazımız umarız işinize yarar.

Kayak takımı satın almaya karar verdikten sonra ilk aklımıza gelen google arama motoru üzerinden araştırma yapmak. Google ihtiyacınız olan bilgilerle birlikte sizi yanıltacak bir çok linki de karşınıza getirir. Bilinçsizce yapılan bir satın alma işleminden pişman olabilirsiniz.

İkinci elde aman dikkat!

Hangi seviye kayakçı olursanız olun sahibinden, letgo yada dolap gibi ikinci el sitelerine göz atın. Bu sitelerden güncel teknolojilere sahip bir kayak takımı satın alabileceğiniz gibi, istemeden ve bilmeden 20 yıllık eski teknoloji bir kayak takımı da satın alabilirsiniz. Aman dikkat. Piyasa üçkağıtçı dolu. 20 yıllık kayak takımına 2000-4000 TL fiyat verenler var. Hatta dediğim gibi bu eski teknoloji kayakları satın alıp pistlerde kullananlar var. Pistlerde bu eski tip kayaklarla kayak yapanları görünce uygun bir lisan-ı dille soruyorum. Şuradan yeni aldım cevabını duyunca şok oluyorum. Dediğim gibi, bilmeden güncel teknolojiye sahip bir kayak takımı fiyatına hatta bazen daha pahalıya 20 yıllık kayak takımı satın alan oluyor.

Eski teknolojiye sahip bir kayak nasıl anlaşılır?

Bunu anlamanız için verebileceğimiz bir çok done var, ancak kafa karışıklığı olmaması için en can alıcı doneyi sizlere verelim. Eski tip kayaklarda kayak boyu kafa hizanızdan sonra yaklaşık bir karış yukarıdaydı. Yani eskiden kayaklar insan boyundan çok uzundu. Daha basit ifade etmek gerekirse 2 metre üzerinde bir kayak boyundan bahsediyoruz. İkinci el almaya niyetlendiğiniz kayak boyu 2 metre ve üzerinde ise eski teknoloji bir kayaktır ve uzak durulması gerekir. Kadınlar içinde aynı durum geçerli, satın almaya niyetlendiğiniz kayak takımı eğer boyunuzdan çok çok uzunsa eski teknoloji bir kayaktır.

Eski tip bir kayak takımını anlayabileceğiniz diğer önemli detay kayağın yapısıdır. Kayağı karşınıza aldığınızda başından sonuna kadar kavissiz ve düz bir hatta sahipse eski teknolojiye sahiptir.

Eski teknoloji kayaklara Örnek (1980’ler)

1980 li yıllarda kayak takımı

Örnek (1990’lar)

Kayak takımı 1990 lar

Resimlerde gördüğünüz gibi kayak boyları gerçekten çok uzun.

80-90 model bir araba ile 2000 model üzeri arabaların teknolojisi, sürüş konforu ve güvenlik detayları aynı mı? Tabi ki hayır. Hiçbirimiz artık hidrolik direksiyonu olmayan, karbüratörlü, camları elle açılan bir arabayı tercih etmiyoruz. Kayaklar için de aynı durum geçerli. Neden eski tip kayaklardan uzak durmamız gerektiğini sanırım anladık. Sürüş konforu olsun, az efor sarf edeyim ama çok keyif alayım diyorsanız yeni teknolojiye sahip bir carving kayak araştırmaya başlamalısınız.

Kayak satın alırken ideal kayak boyu ne olmalı?

Erkek yada kadın farketmez, amatörce kayak sporu ile uğraşan biri iseniz ideal kayak boyunu şu şekilde belirleyebilirsiniz. Kayak ayakkabıları ayağınızda iken satın almaya niyetlendiğiniz kayak takımının boyu çenenizle burnunuz arasında ise sizin için ideal boyu buldunuz demektir.

Güncel teknoloji Carving kayaklar

Günümüz teknolojisine sahip her kayak parabolik bir şekle sahiptir. Yani kayağın uç kısmı ve arka kısmı geniş, orta kısmı dar bir şekildedir. Bu tip kayaklara carving kayak diyoruz. Bu kayaklar en basit anlatımla “az eforla daha keyifli ve keskin dönüşler” yapmanıza olanak sağlayan kayaklardır.

İdeal kayak takımı boyutunu nasıl basitçe buluruz detayına yukarıda yer vermiştik. Diğer önemli detay, kayak yaparken dönüş konforunuzu belirleyen radius ölçüsüdür.

Radius ölçüsü, genellikle metre cinsinden ifade edilir. Kayağın uç kısmı, ortası ve arka kuyruk kısmının genişliğine göre belirlenir. Kısa dönüş yarıçapına sahip bir kayak daha hızlı ve keskin dönüşler sağlarken, uzun dönüş yarıçapına sahip bir kayak daha yavaş döner ve tipik olarak yüksek hızlarda daha stabildir.

Radius ölçüsü 17m’den az kayaklar ile daha keskin dönüşler,

17-22m radius ölçüsüne sahip kayaklar pist dışı yada freestyle kayak yapanlar için idealdir.

Amatör bir kayakçı iseniz ve pistlerde kayak yapacaksanız radius ölçüsü 17m altı olan carving kayaklar sizin için idealdir.

Çok fazla çeşit var ve fiyat aralıkları dehşet, ne yapmalı?

Bunda haklısınız, ancak hangi amaçla kayak satın almak istediğinizi biliyorsanız buradan yola çıkabilirsiniz. Amatör bir kayakçı iseniz 2021 itibariyle 3000 TL altında bir kayak takımı size fazlasıyla yetecektir. Bununla birlikte bazı mağazalarda 7000-8000 TL civarında kayak takımları da görebilirsiniz. Bu kayaklar genellikle yarışçılar için dizayn edilmiş özel kayaklardır. Bir kayak yarışçısı değilseniz bu kadar para ödemenize gerek yok. 2021 yılındayız, ancak yıllar sonra bu yazım karşınıza çıktıysa google arama motorundan araştırma yapıp en düşük ve en yüksek fiyatlara bakın. Baktığınız fiyat aralıkları arasındaki ortalama ile bütçenize göre uygun bir kayak takımı seçin.

Unutmayın, kayak takımları kolay kolay yıpranmaz. Yıllık bakımlarını düzenli yaparsanız yıllarca (en az 5 yıl) sizinle birlikte olmaya devam eder.

Bu yazımızı beğendiyseniz Kayak Nedir, Nasıl Yapılır yazımız ilginizi çekebilir.

 

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!