Kayak montu satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Kayak montu satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Kayak Montu Nasıl Seçilir?

Kayak montu, kayak tatilinizi onsuz geçiremeyeceğiniz birkaç vazgeçilmez kıyafetinizden biridir. Kayak montu bir kayak tatilinde kıyafet listesinin her zaman en üstünde yer alır. Kayak montu ihtiyacınız için satın alma kararınız çok kolay olsa da, alışveriş ve satın alma zamanı geldiğinde karar vermeniz maalesef çok zorlaşır. Google arama motoruyla “Kayak Montu” aramalarınızda anında karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Karşınıza çıkan sonuçlarda çözmeniz gereken bir çok teknik detay ve teknoloji ile karşı karşıyasınız. Hüsrana uğramış bir şekilde gelişi güzel linklere tıkladığınızı ve tavana bakmaya başladığınızı görür gibiyiz. Gerçekten karar vermekte zorlanıyorsanız kayak montu için kumar oynamanıza gerek yok. Piyango bileti seçer gibi kayak montu seçmeyin. Hazırladığımız bu kılavuz yazı, seçimlerinizi basitleştirecek ve herhangi bir kararsızlık yada güçlük yaşamadan doğru kayak montunu seçmenize yardımcı olacaktır.

Kayak montu seçmek için en kolay yol, onu bir bütün olarak düşünmekten geçer. Kayak montunda karşılamasını beklediğiniz temel kriterler var ve bu kriterlerin toplamını içeren bir kayak montu sizin için en uygunu olacaktır. Bu yüzden öncelikle bir kayak montunda olmasını istediğiniz özelliklerin bir listesini yapın (örneğin; kulaklık cebi, powerbank koyabileceğiniz ekstra bir cep vb elektronik eşyalarınız olabilir). Hangi hava koşullarında kullanabileceğinizi ve hangi aktiviteleri yapabileceğinizi düşünün. Bu sıralamaların ardından hangi özellikler olmazsa olmazınız bunu belirleyin.

En temel özelliklere sahip bir kayak montu minimum düzeyde şu üç detayı karşılar; sıcak tutar, kuru tutar ve vücudun nefes almasını sağlar. Bu temel kriterleri sağlayan bir kayak montu sizi rahatsız etmez, vücudunuzun nemini ve terini cildinizde tutmaz. Her kayak montu türüne ve tasarımına göre bu üç önemli kriteri farklı farklı dengeleyip, farklı kullanıcılar ve uygulamalar için optimize eder.

Kayak montu satın alırken nelere dikkat edilmeli yazımızda sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz bir dizi ipucu ve tavsiye derledik. Sert hava koşullarına meydan okuyan ve süper şık bir kayak montu mu arıyorsunuz? Doğru seçilmiş bir kayak montu ile dağdaki soğuk havayı yenerek gününüzün tamamını kayak pistlerinde geçirebilirsiniz.

Kayak montu nedir?

Kayak montu; belirli – (eksi) derecelere kadar yalıtım sağlayan, nefes alabilir özelliği olan ve aynı zamanda hava koşullarına dayanıklı kayak yapmak için tasarlanmış montlardır.

Kayak montu özellikleri

Kayak montu su geçirmez ve sağlam bir dış katman kumaştan oluşur. İç kısmı genellikle ten üzerinde rahat bir his veren ve terlemenize izin vermeden sıcak tutan yumuşak malzemelerden veya polar malzemelerden yapılır.

Kayak montu satın almak isteyenler, ürün yelpazesinin çok büyük olması sebebiyle karar vermekte zorlanabilirler. Sizin için en iyi kayak montunu seçmek, aradığınız özelliklerle doğrudan ilişkilidir; ayarlanabilir manşetler, telefon, gözlük, skipass kartı ve kulaklık için birçok cep, kar ve su geçirmez, aynı zamanda havalandırma delikleri veya kulaklıklarınız ekstra bir çıkış.

Kayak montu modelleri genellikle sizi normal bir kışlık monttan daha sıcak tutar, ancak montun ne kadar sıcak olması gerektiği çok öznel bir durumdur ve tamamen dağdaki hava koşullarına bağlıdır.

Önce kayak montunda kullanılan malzemeler ve özelliklerinden bahsedelim, yorumlayalım ve sonrasında tavsiyelere geçelim.

Insulated özellikli bir mont mu yoksa Shell özelliklere sahip bir mont mu tercih edilmeli?

Kayak montu satın almadan önce ilk almanız gereken karar, inslulated yalıtımlı bir kayak montu ile fiyat aralığımın en üstüne çıkmalı mıyım, yoksa daha ucuz ancak ihtiyacımı karşılayabilecek waterproof su geçirmez Shell özellikli bir mont mu almalıyım?

Insulated

Insulated yalıtımlı kayak montları daha sıcak tutar ancak değişik hava koşulları için uygun olmayabilir, bu yüzden her havada kullanılabilecek çok yönlü bir mont değildir.

Insulated yalıtımlı montların İki türü vardır. Doğal veya sentetik dolgu katmanlı. Doğal dolgu katmanlı montlarda kuş tüyü kullanılır ve sentetik dolgu katmanlı montlara göre daha az hacimlidir. Ancak ıslandığında ısıl özelliklerini kaybederler. Sentetik dolgu katmanlar ıslakken daha iyi çalışır, ancak daha hacimlidirler. Paketlenmesi ve sıkıştırılması çok kolay değildir. Valizinizde yer tutacaktır.

Kayak montu satın alırken nelere dikkat edilmeli

Shell

Shell özellikli kayak montlarının da hardshell (sert) ve softshell (yumuşak) olmak üzere iki çeşidi vardır. Hardshell sert kayak montları suya ve rüzgara dayanıklıdır, katmanları yoktur ve az yer kaplarlar. Paketlemeleri kolaydır.

Softshell kayak montlarında çok hava alan malzemeler kullanır ve güzel havalar için mükemmeldir. Ancak sınırlı su geçirmezliğe sahiptirler, bu nedenle onları iyi bir termal giyimle tamamlamak yerinde olur. Hava şartlarında göre gerekirse hardshell bir kayak montu softshell mont üstüne giyilebilir.

Nedir bu su geçirmezlik ve nefes alabilirlik olayı?

Kayak yada snowboard montu satın alırken, kumaşın ne kadar su geçirmez ve nefes alabilir olduğuna ilişkin bir dizi rakamsal değerlerle karşı karşıya kalacaksınız.

Su geçirmezlik, bir metrekare kumaş üzerinde sızmadan önce oluşabilecek milimetre cinsinden su kabarcığı yüksekliği ile ölçülür.

Nefes alabilirlik, bir metrekarelik kumaştan 24 saatte kaç gram su buharının geçebileceği test edilir.

Kayak montunda genel kural, 5.000 mm düşük su geçirmezlik, 10.000 mm ve civarı orta düzey, 20.000 ve 30.000 mm yüksekliğe kadar olanlar profesyonel olarak değerlendirilir. Satıcı size 5000’lik yada 20 binlik mont dediğinde bunun ne anlama geldiği hakkında artık fikir sahibisiniz. Bu özellikleri kayak montu etiketinde büyük yazı puntolarıyla görebilirsiniz. Nefes alabilirliğe gelince, 5.000 g düşüktür ve 20.000 g ve üstü değerler çok daha fazla nefes alabilir. Bazı kayak montlarında bu değer yerine nefes alabilirlik için bir RET değeri (Resistance to Evaporating Heat Transfer) buharlaşan ısı transferi direnci değeri de görebilirsiniz.

Tam burada potansiyel olarak bir kafa karışıklığı ile karşı karşıya kalırsınız. Waterproof su yalıtımı bir kayak montu yağışlı günler için kullanışlı olsa da, hava daha iyi olduğunda montun nem ve ısının dışarı çıkmasına izin verme yeteneği sizin için yeterli olmayabilir. Gore-Tex vb özellikli üst düzey kumaşlara sahip kayak montları her koşulda çok daha verimli olmaları nedeniyle daha pahalıdır. Üst düzey teknik özelliklere sahip bir kayak montuna ne kadar çok öderseniz kayak eğlencenizde ödün vereceğiniz detaylar o kadar az olur.

kayak montu satın alırken nelere dikkat edilmeli

Kayak montunuzun fiyatlarını daha da arttıran diğer ekstra özellikler;

  • Mont parçaları arasındaki dikişlerin su geçirmezliğini arttırmak için bantlamak, mühürlemek,
  • Kumaşa suyu itebilme özelliği kazandıran DWR işlemi (Durable Water Repellent) uygulamaktır.

Nasıl bir kayak montu almalıyım?

Kayak montunuzu satın almaya karar verdiniz ve bir mağazaya gittiniz. Şaşırtıcı derecede pahalı ve şık görünümlü birçok seçenek ile karşı karşıyasınız. Farklı bir çok özelliği ortadan kaldırarak ve işin jargonunu açıklayarak, dağ maceralarınız için doğru kayak montunu bulmanıza yardımcı olacağız.

Kayak ve snowboard montları ve hatta pantolonları için minimum 5.000 mm (bazı montlarda binlik sayı k kısaltması ifade edilebilir, örneğin 5k) su geçirmezlik derecesi öneririz. Kayak pistinde bir iki tur attıktan sonra hemen otele dönüyorsanız yada aralarda kafelerde çay kahve molası veriyorsanız bu koruma seviyesi sizin için yeterli olabilir. Ancak çok kötü hava koşullarında ve bir fırtınada ıslanma ve üşüme ihtimaliniz çok yüksektir.

5.000 mm (5k) ile 10.000 mm (10k) arasında olan kayak montları, her türlü hava koşulunda uzun süre kayak veya snowboard yapanlar için iyi bir seçimdir.

Dışarıda ve pistlerde uzun süre kalmakta aşırı istekli olanlar ve bu sporların müptelası kayakçılar ve snowboardcular, 10.000 mm (10k) ila 20.000 mm (20k) aralığında veya daha yüksek su geçirmezlik derecelerini aramalıdır.

Ben kayak merkezinin doğasına hastayım, uzun yürüyüşler yapacağım, dağlara tırmanacağım, ineceğim kamp ateşi yakacağım, tüm günümü dışarda geçireceğim diyenlerdenseniz nefes alabilirlik özellikli bir mont su geçirmezlik özellikli bir mont kadar eşit derecede önemli hale gelir. o zaman size tavsiyemiz 20.000 mm üstü hem su geçirmezlik hem de nefes alabilirliğe sahip bir mont arayın.

Sonuç olarak tahmin edebileceğiniz gibi, su geçirmezlik ve nefes alabilirlik kategorilerinde daha yüksek değerler genellikle daha yüksek fiyatlar anlamına gelecektir.

Fit kesim mi yoksa bol kesim bir kayak montu mu almalıyım?

Burada kararınız, ne tür bir kayak stilinden hoşlandığınıza ve nerede kaymak istediğinize bağlıdır.

Dar kesim fit bir kayak montu kayak pistlerinde gezinmekten mutlu olanlar için uygun olabilirken, daha geniş bol kesimli montlar pist dışı yamaçlarda atlama ve akrobatik hareketler yapma gibi serbest hareketli aktiviteler için daha uygundur.

Havalandırma ve cepler gibi ekstra özellikler arayın

Kayak montunuzun fermuarını açmak zorunda kalmadan sıcak havanın dışarı çıkmasına ve soğuk havanın içeri girmesine izin veren koltuk altı havalandırma delikleri, temiz hava sirkülasyonu sağlamak için kollarda, arkada ve önde havalandırma delikleri olan bir kayak montu tercih edin. Bu tercihinizi kayak pantolonu alırken de sorgulayın.

kayak satın alırken nelere dikkat edilmeli

Ekstra ekstra özellikler varsa daha iyi

Günlük hayatımızın parçası her daim yanımızda taşıdığımız akıllı aygıt ve aksesuarların listesi gittikçe büyüyor. Buna paralel olarak ekstra mont cepleri de her sezon daha akıllı hale geliyor. Genellikle içinde gözlükler için büyük bir iç ağ cebi, skipass geçiş kartı için sol ön kolunuzda küçük fermuarlı bir cep yada bağlama aparatı, göğüs hizasında küçük bir kulaklık cebi vb birçok ekstra cebe sahip bir kayak montu fena olmaz. Kayak montunuzda sisli ve karanlık havalarda görünürlüğünüzü arttırmak için ince şık görünümlü şerit reflektörler varsa süper.

Kayak montlarında kapşon ve yakalar

Kayak montlarında kapşonlar genellikle sabittir, ancak bazı montlarda fermuarla çıkarılabilir. Çıkardığınızda kaybolma durumlarına çok sık rastlanıldığından bu tarz çıkarılabilir kapşonlu montları tavsiye etmiyoruz. Kayak montunun yakasına doğru yuvarlanan kapşonlar çok kullanışlıdır, fırtına ve yağışlı havalarda yüksek koruma sağlarlar. Kapşonda elastik iplerle ayarlanabilir özelliği arayın. Bayanlar yakaya doğru stil katan suni kürk görünümlü bir kapşon tercih edebilir.

Son olarak olası çığ altında kalma durumlarında Recco özellikli bir montun çok faydasını görürsünüz. Recco özelliği çığ altında bulunmanıza yardımcı olacak kayak montuna dikilen ek bir parçadır ve güvenlik ekiplerinin dedektörleri ile birebir uyumludur. Bu özelliğin sadece çığ altında kalındığında işe yaradığını, kaybolma durumlarında bir faydası olmadığını unutmayın. Recco nedir daha detaylı bilgi almak isterseniz marka sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

kayak montu satın alırken nelere dikkat edilmeli

Bu yazımızı beğendiyseniz kayak eldiveni seçiminize yardımcı olacak “kayak yaparken ellerimizi nasıl sıcak tutabiliriz” yazımız ilginizi çekebilir.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!