Freestyle: Serbest Stil Kayak

Serbest stil kayak Aerial ve Mogul olarak iki ana dala ayrılır. Diğer bir dal ise çok revaçta olmayan ciddi jimnastik ve dans becerisi isteyen Acro’dur.

Mogul

Çıkıntı ve tümseklerle dolu bir pistten aşağıda doğru kayma tekniğidir. Mogul pistinde bu çıkıntı ve tümseklerin yanı sıra iki adet atlama rampası da bulunur. Yarışmacılar hem çıkıntıları ve tümsekleri geçmek hem de atlama rampalarından atlayarak görsel akrobatik hareketler sergilemek zorundadır.

Video

Aerial

Rampa atlayışıyla birlikte akrobatik hareketler içerir. Rampadan atlayan kayakçı havada kalış ve iniş süresince çeşitli akrobatik hareketler, dönüşler ve spinler yapmaktadır.

Video


Acro

Belirli bir eğimde hazırlanmış pistte iniş sırasında yapılan jimnastik ve dans hareketlerini içerir. Acro bir olimpiyat sporu değildir.

Video


Serbest kayak ilk olarak 1960’lı yıllarda ün kazanmaya başlamıştır. O yıllarda Hot-Dogging olarak anılan bu spor dalının ilk sporcusu Bob Burns’ dür.

İlk uluslararası yarışma 1981 yılında yapıldı. 4 yıl aradan sonra ilk Dünya Şampiyonası gerçekleşti. Aerial dalı 1994 yılında Olimpiyatlara dahil edildi. Acro ise 1988 ve 1992 olimpiyatlarında gösteri sporu olarak boy gösterse de halen Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından onaylanmadı.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!