Telemark Hakkında Temel Bilgiler

Telemark, Alp ve Kuzey kayak dallarının birleşiminden oluşmuş bir kayma tekniğidir.

Kayak ayakkabılarının sadece ucunun kayağa sabitlendiği ve topuk bölgesinin serbest kaldığı, her türlü zeminde kaymaya uygun bir dönüş tekniktir.

Telemark kayak tarihinin en eskilerindendir diyebiliriz. İskandinav ülkelerinde 1800′ lü yıllarda ayakkabıların tahta kayağa ip yada kablo ile ucundan bağlanmasıyla ortaya çıktı.

Bu spor Amerika Birleşik Devletleri’nde 1971 yılında tekrar revize edildi. 1970 ve 80’li yıllarda popüler olmaya başladı. 1995 yılına kadar kendi adıyla anılan Uluslararası Telemark Federasyonu tarafından yönetilildi. Sonraki yıllarda Uluslararası kayak Federasyonu’na devredildi. İlk Telemark Dünya Şampiyonası Lillehammer’da (Norveç) düzenlenmiştir.

Günümüzde Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) branşları arasında yer almaktadır ve yarışma organizasyonları düzenlenmektedir. Telemark Türkiye Kayak Federasyonu branşları arasında yer almamaktadır.

Görsel ve estetik olarak müthiş keyifli bir spordur.

Telemark branşının 5 ayrı yarışma kategorisi bulunmaktadır;

  • Telemark büyük slalom
  • Telemark klasik
  • Telemark sprint
  • Telemark paralel slalom
  • Telemark paralel sprint
Telemark Video

 

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!