Her zamankinden daha iyi ve daha hızlı kaymaya hazır mısınız?

Her zamankinden daha iyi ve daha hızlı kaymaya hazır mısınız? Uzatmadan hemen başlayalım o zaman.

Size gerçekten fayda sağlayacak alıştırmalar yapmak için erken sezonda yani Aralık ayının ilk haftası açık olan pistlerden yararlanın. Aşağıda verdiğimiz birkaç ipucu kayak tekniğinizi ilerletmeniz için size sağlam bir temel oluşturacaktır.

Carving teknik alıştırmaları

Çok uğraştığınız ancak bir türlü yapamadığınız carving dönüşlerde artık ustalaşmanın zamanı geldi.

Kayakçıların carving kaymaya çalışırken yaptıkları en yaygın hata dönüşe ilk önce başları ve omuzları ile girmektir. Bu da kayakçıyı yanal olarak dengeden çıkarır ve kayakları karı kürüyerek döndürmeye zorlar. Bunun yerine, ilk önce ayaklarınız ve bacaklarınızı dönmek istediğiniz yöne oval ve yanal bükerek kaymaya başlayın.

Her zamankinden daha iyi ve daha hızlı kaymaya hazır mısınız?

Bu hareketi yaparken kayaklarınızın kenarları üzerinde kayıyormuş gibi hissetmelisiniz. Kenarlardaki ağırlığınızı dengelediğinizde kayağın yapısı olan oval kesim dönüşlerinizi keskin ve net kavislere (carving) çevirecektir. Bu alıştırmayı uygulamak için az eğimli pist alanlarını kullanın.

Basınç kontrolü alıştırmaları

Düzenli olmayan ve sürekli değişen pist koşulları, ayaklarınız arasındaki basınç kontrolünü hızlı ve sorunsuz bir şekilde değiştirme yeteneğini gerektirir. Bu beceriyi geliştirmek için tek kayak üzerinde kaymayı deneyin. Çoğu kayakçı dönüş başladıktan sonra iç tarafta kalan kayağı zeminden kaldırır. Basınç kontrolüyle ilgili alıştırmanızı daha zor hale getirmek için, dönüşe başlamadan önce dışarıdaki kayağı kaldırın. Ardından, aynı dönüşte her kayağı sırasıyla zeminden birkaç kez kaldırmayı deneyin.

Her zamankinden daha iyi, daha teknik ve daha hızlı kaymaya hazır mısınız? 3

Tek yönlü dönüş alıştırmaları

Carving dönüş alıştırmalarınızı önce tek bir yöne doğru ve sürekli tekrarlarla yapın. Örneğin önce sadece sağ dönüşlerle başlayın, bu dönüşlerinizi önce geniş, ilerledikçe daha kısa kavisli dönüşlere çevirin. Sonra bu işlemi sol dönüşler için tekrarlayın. En sonunda dönüşlerinizi sağ ve sol dönüşler olacak şekilde birleştirin.

Her zamankinden daha iyi, daha teknik ve daha hızlı kaymaya hazır mısınız? 4

Kayak tekniğinizi geliştirmek için daha fazla ipucu ve taktik arıyorsanız bir kayak öğretmeni yada kayak antrenöründen destek alabilirsiniz. İyi bir kayak tekniğinin temellerinden her türlü arazi ve koşulda iyileştirmeye yönelik tatbikatlara kadar her şeyi size sunacaklardır.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!