Kayak Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Kayak Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Bu yazımızda kayak satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik.

Giriş

Kayak yapmaya karar verdiniz. Ya da mevcut ekipmanlarınız eskidi yenilemek istiyorsunuz. Ancak teknoloji sürekli güncelleniyor ve neye göre kayak satın alacağınızı, nelere dikkat etmeniz gerektiğini tam kestiremiyorsunuz. O vakit bu yazı tam size göre, kafanızdaki soru işaretlerini giderip dolu bilgiyle kayak mağazasına gitmeye hazır mısınız?

Kayak kaymanın inanılmaz keyfini sözcüklerle tarif etmek oldukça güç. Bunun yanında kayak herkesin hayatı boyunca kesinlikle denemesi gereken bir eğlencedir diyebiliriz. Pistten aşağı süzülürken yer çekimi kaybolur, yüzünüzde rüzgarı hisseder ve dilediğiniz yöne hafif, keyifli, ve teknik hareketlerle süzülürsünüz.

Kayak sporu günümüzde oldukça heyecanlı bir evrimin içerisinde. Yeni kayak şekilleri, carving ayakkabıları, ve yeni öğretme metodları yeni başlayanların öğrenme eğrisini kısaltırken, orta ve ileri düzey kayakçılara da performanslarını geliştirmeleri için şimdiye kadar hiç olmadığı kadar büyük fırsatlar tanıyor.

Kayak ekipmanı seçimi temelde zor bir işlem olmasa da özellikle yeni başlayanların veya kayağa bir süre ara vermiş olanların kafası karmaşık gibi görünen seçenekler ve kulağa garip gelen kelimelerden karışabiliyor. Aşağıda kayak ekipmanını tanımanızı ve size özel seçim yapmanızı kolaylaştıracak temel bilgileri bulacaksınız.

Hadi başlayalım…

Kayak seçiminizi kolaylaştırmak öncelikle aşağıdaki kategorileri inceleyerek kayak düzeyinizi belirlemelisiniz.

Yeni Başlayan (Tip I)

Yeni başlayanlar, düşük eğimli pistlerde yavaş kaymayı tercih edenler.

Orta Düzey (Tip II)

Temel kayak yeteneklerine sahip, ileri düzey (siyah) pistler dışında bir çok arazi ve kar koşullarında oldukça kontrollü olan ve tam kontrollü olma yolunda gelişmekte kayakçılar.

İleri düzey (Tip III)

Buzlu, dik, bol kar, parçalı ve benzeri her tür koşulda, ileri düzey (siyah) pistlerde, ve yüksek hızlarda kontrollü kayabilen kayakçılar ve yarışçılar.

Genel Kayak Kategorileri

Değişik kar koşulları, kullanıcı yeteneği ve kullanım amacına göre kayak çeşitleri bulunur. Kayaklar bu amaçlara cevap verebilecek şekilde kullanılan materyal, sertlik, uzunluk, ağırlık, kenar kesim (kayağın belinin kayağın burun ve kuyruk bölgesine göre olan genişliği) gibi özellikler açısından farklılık gösterirler. Kayak çeşitlerini temelde dört kategoride inceleyebiliriz:

İleri düzey/Yarış Kayakları

Bu kayaklar hızlı kaymaya uygun tasarlanmışlardır. Genellikle sert ve dar kayaklardır, yüksek hızlarda şokları emerler. Kenar kesimleri diğer kayaklara göre daha düzdür. Bu özelliklerinden dolayı bu kayakları döndürmek daha zordur ve iyi teknik gerektirir.

Temelde iki alt gruba ayrılırlar;

Büyük Slalom Kayakları

Küçük ve sık dönüşleri sevmezler. Büyük ve geniş dönüşlere uygun, yüksek hızlarda titreşimleri emici özelliklere sahiptirler.

Slalom Kayakları

Küçük, keskin dönüşlere uygun, buzda ve dik yamaçlarda yüksek kontrollü kayaklar.

Orta/İleri Düzey (Performans) Kayakları

Dağın her yerinde kaymalarına rağmen daha çok ezilmiş pistleri tercih eden orta ve ileri düzey kayakçıların tercih ettiği kayaklar. Yarış kayaklarına göre daha geniş ve yumuşaktırlar, bu sayede daha geniş kar koşullarında ve daha yavaş hızlar için tasarlanmışlardır.

Başlangıç/Orta Düzey Carving Kayakları

Yeni başlayan ve orta düzey kayakçılar için tasarlanmışlardır. Yukarıdaki kayaklara benzerler fakat düşük hızlara daha duyarlı olabilmeleri için daha yumuşaktırlar. Burunları daha geniştir ve kuyruk bölümü dönüşlerin sonunda arkaya hatalı olarak fazla ağırlık verip kayağın kuyruğunu kaydıran kayakçıları daha fazla hoşgörebilecek şekilde inceltilmiştir.

Çok Yönlü Kayaklar (Mid-fat)

Her tür kar koşulunda ve dağın her yerinde kaymak isteyenler için tasarlanmışlardır. En popüler kayak çeşididir. Ezilmiş pist veya yarış kayaklarından daha geniş, gerçek toz kar kayaklarından daha dardırlar. Toz kar veya eski, parçalı karda ilerleyebilecek kadar geniştirler fakat bu genişlik ezilmiş veya sert karda sorun çıkartacak kadar fazla değildir. (Burun genişliği tipik olarak 100-109mm, bel genişliği 68mm üzerindedir)

Bayan ve Çocuk Kayakları Hakkında

Kayaklarda birçok erkek, bayan ve çocuk modeli bulunmaktadır. Bayan ve çocuk kayakları genellikle erkek kayaklarına göre daha hafif ve yumuşaktır. Bu sayede genellikle erkeklerden daha hafif ve güçsüz olan bayanların ve çocukların kayağı orta yerinden esnetebilmeleri ve kenarlar üzerinde dönüşü tamamlayabilmeleri kolaylaşır.

Bayan kayaklarında bağlamaların normalden bir santimetre kadar daha öne monte edildiği de görülür. Bu sayede bayanların erkeklere göre genellikle daha arkada olan ağırlık merkezleri öne ve kayak merkezine yaklaştırılarak dönüşler kolaylaştırılır ve denge artırılır.

Diğer Kayak Kategorileri

Temel kategoriler dışında kalan ve kullanımı sınırlı olan aşağıdaki kayak kategorilerini de sayabiliriz.

Toz Kar Kayağı

Bu kayaklar toz kar veya parçalı kar üzerinde rahatça yüzebilmeleri için kayak çeşitleri içerisinde en genişliği en yüksek olanıdır. Tipik olarak burun genişliği 110 mm üzerinde, kuyruk genişliği ise 100 mm’nin üzerindedir). Dezavantajı ise sert kar veya ezilmiş karda en iyi kayakçılar için bile dönüşlerinin zorluğudur. Toz kar nadir rastlanılan bir durum olduğundan çoğu kayakçıya önermeyeceğimiz bir kayak çeşididir.

Serbest Stil (Freestyle) Kayak

Kayaklar Snowboard’a benzer özel pistlerde atlayıp zıplamak, havada değişik hareketler denemek için uygundur. Bombelerde de kullanılabilir. Manevra kabiliyetleri yüksek, kısa (120-180 cm) kayaklardır. Bazı modellerde kayağın iki burnu vardır, havaya yükselen kayakçı hem ileri hem geri yönde yere iniş yapabilir.

Board Kayaklar

Uzunluğu genellikle 60-80 cm olan, kayak kategorileri arasında boyu en kısa olan, atlayıp zıplamak, çeşitli hareketler denemek, veya değişik bir tecrübe yaşamak için kullanılabilen kayaklardır. Boyu kısa olduğundan yeterli yüzey alanına sahip değildirler. Bu yüzden özellikle yüksek hızlarda oldukça kontrolsüzdürler. Kayak ayakkabıları ve normal kayak bağlamaları ile kullanılan modellerin yanında, snowboard botları ve düşüldüğünde kayak ile botun birbirinden ayrılmadığı bağlamalar ile kullanılan çeşitleri de mevcuttur.

İdeal Kayak Boyu Ne Olmalı?

Kayak satın alırken en sık sorulan ve nedense güvenilir bir cevabın zor alındığı konulardan biri de kayak boyudur.  En uygun kayak boyunun belirlenmesi, boy ve kilonuz, kayak düzeyiniz, ve amaçlanan performansa bağlıdır. Boy, kilo ve kayak yapabilme seviyeniz arttıkça önerilen kayak boyu da artar.  İdeal kayak boyu ne olmalı sorusunun en basit ve güvenilir cevabı “kayak ayakkabılarınız ayağınızda iken kayak boyu çenenizle burnunuz arasında olmalıdır” diyebiliriz.

Bu yazımızı beğendiyseniz “Kayak tatili hazırlık rehberi” yazımız ilginizi çekebilir.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!