Snowboard montu satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Snowboard Montu Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Snowboard montu, kış mevsiminde ve soğuk hava şartlarında sizi sıcak ve kuru tutmalı, ayrıca şık ve harika görünmenizi sağlamalıdır. Snowboard gününüzün harika geçmesi için iyi bir snowboard montu satın almanız önemlidir. Diğer taraftan, tasarım ve yapım özellikleriyle ne tür bir snowboard montu satın alacağınızı bilmemek işleri biraz zorlaştırabilir. Snowboard sonrası partilerde ve şehirde harika görünmenizi sağlayacak, havalı ve şık tasarımlara sahip geniş bir snowboard montu yelpazesi kafanızı iyice karıştırabilir.

Son teknoloji gelişmiş trend tasarıma sahip bir snowboard montu sizi sadece sıcak tutmakla kalmayacak, kayak pistlerinde eğlenceli bir gün geçirdikten sonra bile havalı görünmeye devam edeceksiniz. Günümüzde artık son teknoloji montlar mükemmel ısı yalıtımı, nefes alabilirlik ve özgürce hareket etmenizi sağlayacak şekilde üretiliyor.

Bu kış soğuk ve karlı hava şartlarının sizi dondurmasına izin vermeyin. Doğru özelliklere sahip bir snowboard montu dondurucu soğuklar ve soğuk kış günleri için mükemmel bir kıyafettir. Snowboard gibi yoğun bir aktivite yapıyorsanız kesinlikle doğru ve uygun kıyafetlere ihtiyacınız var demektir.

Mükemmel bir snowboard montu seçmek, bir snowboardcuyu giydirmek söz konusu olduğunda en önemli faktördür. Bu yüzden kaliteli bir snowboard montu seçiminde göz önünde bulundurulması gereken çeşitli kriterler vardır.

Bu rehber yazımızın amacı, nefes alabilirlik, su geçirmezlik dereceleri, elektronik cihazlar için ekstra cepler ve ölçü tavsiyeleri dahil snowboard montu satın alırken dikkat etmeniz gereken bir çok özellik hakkında sizleri bilgilendirmektir.

Snowboard Montu Çeşitleri

Snowboard mont satın alırken iki farklı mont türü ile karşı karşıya kalacaksınız. Yalıtımlı (Insulated) mont ve dış katman (Shell) mont. Bu konuda en çok merak edilen “hangisini almalıyım” oluyor. Bu merakın basit bir cevabı maalesef yok. Buna etken, aslında her insanın farklı bir vücut ısısına sahip olmasıdır. Bazı insanlar çabucak ısınır, bu yüzden yalıtımlı bir monta sahip olmak onlara rahatsızlık verir. Çabuk üşüyen biri iseniz, sadece dış katman mont satın almanız da daha çok üşüyeceğiniz anlamına gelir. Bunu unutmayın. Sonuç olarak kendinize en uygun montu seçmenin ilk kriteri, doğanız gereği çabuk ısınan yada çabuk üşüyen bir insan olup olmadığınızı bilmekten geçiyor.

Yalıtımlı (Insulated) Snowboard Montu

Yalıtımlı bir montun yapı özellikleri, montun içine yerleştirilmiş bir yalıtım katmanı ile birlikte su ve rüzgar geçirmez bir dış katmanı içerir. İç katmanlar genellikle polar, primaloft sentetik kumaş veya kuştüyünden yapılmaktadır. Diğer taraftan birçok yalıtımlı mont çıkarılabilen ek bir yalıtkan kıyafet içerir. Buna benzer yalıtımlı montlar 3’ü 1 arada mont olarak adlandırılır.

Yalıtımlı montlarda yalıtım oranı yaygın olarak gram cinsinden ölçülmektedir. Gram ağırlığı ne kadar büyükse mont o kadar sıcak tutar. Yalıtım çeşitlerinde ölçü, 30 gram (düşük) ile 800 gram (yüksek) arasında olabilir. Doğası gereği çabuk üşüyen insanlar için yalıtımlı bir mont en uygun seçenek olacaktır.

Yalıtımlı Insulated Snowboard Montu

Dış Katman (Shell) Snowboard Montu

Dış katman (shell) montlar, su geçirmez ve rüzgar geçirmez nefes alabilen montlardır. Dış katman montlarda iç yalıtım için katmanlar yoktur. Kim, neden iç yalıtımı olmayan bir montu satın alsın ki sorunuzu duyar gibiyiz. Dış katman mont seçmeniz için aslında birkaç neden var. Bunlardan birini az önce yukarıda tespit etmiştik zaten. Doğanız gereği çabuk ısınan sıcak biri olmanız. Diğer bir neden ise, iç katmanlardan oluşan yalıtımlı bir montta olmayan ek hareket özgürlüğünü seçmek diyebiliriz. Dış katman montlar çoğunlukla iç ve orta katmanın üzerine giyildiğinden daha az hacimlidir. Bu durum, vücut sıcaklığınızı iç ve orta katman kıyafetlerinizle koruyabileceğiniz ve daha fazla hareket özgürlüğüne sahip olacağınız anlamına gelir.

Dış katman montların en iyi tarafı, hava değişikliklerine göre iç ve orta katman kıyafetlerinizi dilediğiniz gibi değiştirebilmenizdir. Sıcak günlerde dış katman montu tek başına giyebilirsiniz veya daha soğuk günlerde taban ve orta katmanları kıyafetinize dahil edebilirsiniz. Ancak, aşırı soğuk havalarda çok uzun süre dışarıda zaman geçirirseniz dış katman mont en iyi seçenek olmayabilir. Tercih sizin!

Dış Katman Shell Snowboard Montu

Su Geçirmezlik Derecesi

Herhangi bir snowboard montu için en önemli ve can alıcı özellik su geçirmezlik derecesidir. Su geçirmezlik derecesi, montunuzun suya ne kadar çabuk doyacağını ve iç katmanların içine geçme oranını belirler. Snowboard montlarında su geçirmezlik derecesi milimetre (mm) olarak belirtilir. Bu ölçü, kumaş üzerine su ile doldurulmuş bir tüple belirlenir. Suyun kumaşın içine geçmeye başladığı seviye, su geçirmezlik derecesidir. Su geçirmezlik derecesinde rakam ne kadar yüksek olursa, mont o kadar su geçirmez olur ve yağmur ve kara o kadar uzun süre dayanır. Bir montun su geçirmez olarak kabul edilebilmesi için minimum 1.500 mm’lik bir dereceye sahip olması gerekir. Montlar 20.000 mm’ye kadar yüksek su geçirmezlik derecesine sahip olabilir. Snowboard montu için ortalama derece 5.000 – 10.000 mm arasındadır. Dikkat! Su geçirmezlik derecesi arttıkça montun fiyatınında katlanarak artacağını unutmayın.

Güncel durumda çok farklı su geçirmez kumaş türleri vardır. Bunlar arasında en iyileri Gore-Tex, Event ve Hyvent marka ve teknolojileridir. Bu malzemelerin çok aranmasının ve tercih edilmesinin nedeni, bir ter molekülünden daha büyük, ancak bir su molekülünden daha küçük gözeneğe sahip olmalarıdır. Bu, sadece su geçirmez değil, aynı zamanda çok nefes alabilir oldukları anlamına geliyor.

Su Geçirmez Mont

Nefes Alabilirlik Derecesi

Bir montun su geçirmezlik derecesinin suyu dışarıda tutmada ne kadar etkili olduğunun ölçütü olduğu gibi, nefes alabilirlik derecesi de bir montun içerideki nemi dışarıya aktarmada ne kadar başarılı olduğunu ölçer. Suyun montun iç katmanlarına girmesini önleyen aynı kumaş gözenekleri, ter moleküllerinin dışarı çıkmasını sağlar. Bu sayede sıcak kalmanız kolaylaşır.

Nefes alabilirlik derecesi gram (g) olarak belirtilir. Ölçme, Nem Buharı İletim Oranı bulunarak belirlenir. Bu oran, bir monttan 24 saat içinde 1 metrekarede kaç gram terin içine kaçabileceğini belirlemektedir. Bu rakam ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla nem dışarı atılır ve o kadar nefes alabilir. Bir snowboard montu için en düşük seviye 2000 – 3000 g aralığında nefes alabilirlik derecesidir. En yüksek seviye ise 25.000 g civarında bir nefes alabilirlik ölçüsü olacaktır. Su geçirmezlikte olduğu gibi, bir montta nefes alabilirlik ölçüsü arttıkça fiyatı da artacaktır.

Nefes Alabilir Snowboard Montu Ölçü Skalası

Kumaş Dayanıklılığı

Bilinenlerin aksine, snowboard montları kışın giydiğiniz günlük montlardan farklıdır. Snowboard montu günlük olarak giyilebilir, ancak günlük kullanım için aldığınız montunuz snowboard için uygun değildir. Bu durumun birkaç nedeni var. En önemli farklardan biri snowboard montunun günlük kullanım montuna nazaran çok daha dayanıklı olmasıdır. Bir snowboard montu, sık dokunmuş polyester kumaştan yapılır. Kış koşullarında yüksek performanslı kullanıma uygun malzemelerle tasarlanır. Aşırı rüzgarlara ve ıslanmaya uzun süre dayanmak, snowboard montunu günlük monttan ayıran detaylardır. Bu yüzden, bir mağazadan satın alacağınız snowboard montu günlük monta nazaran çok daha pahalıdır.

Dikişler

Tamamen Bantlanmış Dikişler

Bazı montlarda tüm dikişler sıcak pres yöntemi ile bantlanarak su geçirmezlik sağlanır. Bantlama işlemi, dikiş yerlerinin iç ve dış kısımlarına su geçirmez bir bantla yapılır. Neme eğilimli bu bölgelerde su geçirmez özellik istiyorsanız, tamamen bantlanmış dikişlere sahip bir snowboard montu en iyi seçenek olacaktır.  Dikiş bölgeleri bantlanmış bir montun daha pahalıya mal olacağını belirtmeliyiz. Ek detay; çok üst düzey montlar, dikiş bölgelerine neme karşı korumada daha etkili olan kaynaklı dikişlere sahiptir.

Dikiş Yeri Bantlı Mont

Sadece Kritik Dikiş Bölgelerinin Bantlanması

Sadece kritik dikiş bölgelerinin bantlanması, kaynaklı ve tamamen bantlanmış dikişlerden daha ucuz bir seçenek olacaktır. Kritik dikiş bölgelerinin bantlanması, yalnızca belli dikiş kısımlarının bantlandığı ve nem girişine karşı korunduğu anlamına gelir. Kısmen bantlama bir mont için olumsuz bir şey değildir. Bu yüzden dikişlerin tamamen  bantlanmamış olması sizi ürkütmesin. Yağışlı havalarda çok uzun süre dışarıda kalmadığınız yada pistlerde sürekli düşmediğiniz sürece, kritik bölgelerin bantlanması sizin için yeterince koruma sağlayacaktır.

Beden Seçimi

Bir snowboard montunun size yakışması ve vücut tipinize uyum sağlaması tamamen montun şekline ve tasarımına bağlıdır. Slim Fit (İnce), Regular (Normal) yada Relax-Loose (Rahat) kesime sahip bir snowboard montu seçimi, tercih ettiğiniz tarz ve stil ile bağlantılıdır.

Slim Fit Snowboard Montu

Vücudunuza oturur, omuz ve belinize göre tasarlanmıştır. Bu kesime sahip montlar vücuda otuduğundan daha aktif bir görüntü sunar.

Regular (Normal) Snowboard Montu

Regular snowboard montları belin hemen altında biten bir kesime sahiptir. Bu tip montlar çok sıkı veya çok bol değildir, tam bedeninize göredir ve vücudunuza uyum sağlar.

Relax-Loose (Rahat) Snowboard Montu

Bu tarz montlar omuzlarda ve göğüste daha fazla alana sahiptir. Terzilik işçiliği hiç yoktur veya çok azdır. Bu montlar gayet konforludur ve iç ve orta katman kıyafetleri için yeterince boş alan bulunur.

Slim Fit-Regular-Rahat-Relax-Loose Snowboard Montu

Ekstra Özellikler

Ön Fermuar Kapağı

Ön fermuar kapağı bir snowboard montunda olması gereken bir özellik olarak kabul edilir. Bu özelliğin amacı, ceketinizin ön fermuarını kapatan bir kumaş alanı ile nem ve rüzgarın içeriye girmesini engellemektir.

Bel Kısmında Elastik Bant

Elastik bant montun bel kısmında bulunur ve çıtçıtla kapatılır veya açılır. Amacı, karın montunuzun içine girmesini engellemektir. Bu bant ek olarak vücut ısınızı korumaya da yardımcı olur. Aynı zamanda çok ısınmış iseniz bu bant alanını açarak vücudunuzun hava alması sağlayabilirsiniz. Bir çok snowboardcu tarafından sıklıkla tercih edilir ve konfor için tavsiye edilir.

Kapüşon

Her snowboard montunda kapüşon bulunmayabilir. Bu özelliğin, sabit çıkarılamaz veya çıkarılabilir (cırtlı-fermuarlı) seçenekleri vardır. Çıkarılamaz kapüşonlar monta sabit dikilmiştir. Çıkarılabilir olanlar ise farklı hava koşulları için tercih edilebilir. Sıcak ve açık havalarda kapüşonu çıkarabilirsiniz. Çıkarılabilir kapüşonların en olumsuz yönü çıkartıldığında kaybolma ihtimalidir. Çıkarılabilir ve çıkarılamaz kapüşonlar aynı işlevi görür.

İster çıkarılabilir, ister çıkarılamaz sabit bir kapüşon tercih edin satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli bir detay var. Bu detay, kaskınızı taktığınızda kapüşonu kafanıza takabilmeniz. Kaskınız kafanızda olduğunda kapüşonu örtebilmeniz için yeterince boş alana sahip olması önemlidir.

Bilek Kapatma Manşeti

Bilek kapatma manşeti, snowboard montlarında kullanılan yaygın bir özelliktir. Amacı kar ve soğuğun bileklerinizden içeri girmesini önlemektir.

Mont Sıkma Ayarı

Olursa hayır demem diyebileceğiniz diğer bir özellik mont sıkma ayarıdır. Bu ayar, montunuzun alt kısmında bulunur ve mont ile pantolonunuzun birbirine yakın durması için sıkılabilir. Elastik bir iple montunuzu sıkıp kapatabilirsiniz. Amacı kar ve rüzgarın montunuzdan içeri girmesini önlemektir.

Havalandırma Fermuarları

Havalandırma fermuarları koltuk altında veya kolunuzun iç tarafında bulunan sıcaklık düzenleyici bir özelliktir. Bu fermuarlar içeride biriken ısıya dışarı atmaya yarar. Çok ısındı iseniz vücudunuzun hava almasını sağlamak için bu fermuarları açabilirsiniz. Yeterince havalandırma yaptıktan sonra dilerseniz tekrar kapatabilirsiniz. Bu özellik bir mont için zorunlu gözükmese de sıcaklığınızı hızlıca ayarlayabilme lüksü için tavsiye edilir.

Cepler

Elektronik Cihaz Cepleri

Taşınabilir elektronik cihazlarınızın (cep telefonu, müzik çalarlar, kamera vb) sayısındaki artış nedeniyle bir montta ne kadar ekstra cep olduğu önemli bir detay haline geldi. Bu artışa ve talebe paralel olarak günümüzde son teknoloji snowboard montları ekstra bir çok ceple donatılıyor. Satın almayı planladığınız bir montta cihazlarınız için yeterince cep var mı kontrolünü mutlaka yapın. Elektronik cihaz cepleri son derece kullanışlıdır, hem cihazlarınızı korur hem de kabloları saklamak için idealdir.

Gözlük Cebi

Elektronik cihaz cepleri gibi, gözlük cebi de gözlüklerinizi kullanmadığınız zaman saklamak için tasarlanır. Gözlük cebinizde gözlüğünüz buğu yaptığında silebileceğiniz bir bez de bulundurabilirsiniz.

Bilek İçi Astar

Üst düzey çoğu montun iç kısmında ek iç astar bulunur. Ek iç astar bilekte başlar ve başparmağınızı içinden geçireceğiniz bir delikle avuç içinize kadar uzanır. Bu ek astar avcunuza ve bileklerinize ekstra sıcaklık sağlar.

Çığ Kurtarma Sistemi

Bu özellik her montta bulunmaz ve az sayıda üretilir. Çığ kurtarma özelliği, çığ düşme olasılığı olan yerlerde kaymayı seven biri iseniz sizin için çok işe yarayacaktır. Bu sistem, çığ altında kalmanız durumunda arama kurtarma ekiplerinin sizi tespit edebilmesi için tasarlanmış bir sinyal verici plaktan ibarettir. Her montta mutlaka olması gereken temel bir özellik değildir, ancak güvenliğiniz için tavsiye ederiz.

Bu yazımızı beğendiyseniz Snowboard Botu Satın Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler yazımız ilginizi çekebilir.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!