Hangi snowboard satın alınmalı? Başlangıç Kılavuzu

Hangi snowboard satın alınmalı? Başlangıç Kılavuzu

Hangi snowboard ile başlamalıyım sorunuza yanıt olacak tavsiye niteliğinde bir başlangıç ​​kılavuzu.

Snowboard sporuna başlamaya karar verdiniz, hatta özel dersler alarak belli bir seviyeye geldiniz. Artık ilk snowboard’unuzu satın alma zamanı geldi.

İlk snowboardunuza binlerce lira ödemeden önce dikkat etmeniz ve göz önünde bulundurmanız gereken önemli detaylara değineceğiz. Umarız satın alma kararınız öncesinde, yaptığınız araştırmalarla karşınıza çıkan bu yazımızda, işinize yarayacak bilgilerle kafanızdaki sorulara en doğru cevapları vermiş oluruz. En nihayetinde sadece iyi görünen ve kozmetiği süper olan bir snowboard işinize yaramayacaktır, aynı zamanda sizi kayarken iyi gösteren ve iyi hissetmenizi sağlayan bir seçim sizin için en doğrusu olacaktır.

Snowboard sporuna yeni başlayan biri olarak, çok az çaba ile denge sağlayacağınız, aynı zamanda kolayca dönmenize yardımcı olacak bir snowboard istiyorsunuz. Öncelikle doğru boyutlarda bir snowboard, snowboardcuların en korktuğu şey olan denge kaybı sorununun en aza indirgenmesinde çok yardımcı olacaktır. Dönüşlerinizi yeterince hızlı ve çabuk bir şekilde birleştirmenize ve pistlerde yada pist dışında kaymaya başlamanıza yardımcı olacak en doğru snowboard türünü seçmeniz için hazırladığımız ipuçlarına başlayalım o zaman.

Hangi snowboard almalıyım? İlk seçiminizde dikkat etmeniz gereken temel detaylar;

Snowboard boyu hesaplama, ideal snowboard boyu ne olmalı?

Genel kural, snowboardu arka kısmından zemine 90 derece dik açıyla dikin. Snowboard dik konumdayken tam karşısında durun. Snowboardun yukarıda kalan ön kısmı burnunuzla çeneniz arazında kalmalıdır. Biraz daha detay verelim. Burnunuzun üstünde kalan bir snowboard sizin için çok uzun olacaktır. Çenenizin altında kalan bir snowboard ise sizin için çok kısa kalacaktır. En basitinden snowboard boyunu bu şekilde bulabiliriz.

İdeal snowboard boyu

Snowboard uzunluğu kayışınızı nasıl etkiler? İdeal boydan daha uzun bir snowboard ile başlamanız denge için ekstra bir avantaj sağlayacaktır, ancak dönüşleri başlatmak için bu uzun boardlarla bir hayli çaba sarf etmeniz gerekecek ve sizin için dezavantaj oluşturacaktır. Diğer taraftan, daha kısa bir snowboard kolayca dönüşlere başlamak ve dönüşleri birbirine bağlamak için avantajlıdır (yeni başlayanlar için süper), ancak yüksek hızda kayışınızda snowboardunuz daha az kararlı olacak, oluşturacağı titreşimler size sorun yaşatacak ve dengenizi kaybetmenize neden olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı, sizin için en ideal boyda bir snowboard seçmek, zahmetsizce dönüşler yapmanızda ve dengeli bir kayış elde etmenizde yardımcı olacaktır.

Hangi snowboard alınmalı

Boy ve kilonuza göre en ideal boyutu seçmenizde yardımcı olması hazırladığımız snowboard ölçü tablosunu inceleyiniz. Bu tablo ölçüleri genel anlamda geçerli olsa da her marka snowboardun yapısına bağlı olarak farklı ölçü tabloları da olabilir. Karar vermeden önce o markanın varsa ölçü tablosunu ve hazırladığımız ölçü tablosunu karşılaştırınız.

Boyunuz uzunsa ve kilonuz ortalamanın üstündeyse, daha uzun veya daha geniş bir board almayı düşünmelisiniz. Bu seçim, kayışınız sırasında size daha fazla denge sağlayabilir.

Hızlı kaymaya başladığınızda boardunuzun altında bir gıcırdama hissederseniz yada en ufak tümseklerde dengenizi çabucak kaybederseniz boardunuzun sizin için kısa olduğunu anlayabilirsiniz. Bol karda kayarken kısa boardunuz daha az yüzey alanı kaplayacağından batacak ve sizi yüzeyde tutmayabilecektir. Genel anlamda çok kısa bir snowboard daha az kararlı kayış, denge kaybı ve yeteneklerinizi en iyi şekilde sergileyememeniz demektir.

Hangi snowboard almayım sorusunda erkek ve kadın faktörleri

Kadınlar için üretilen snowboardlar daha dar bir orta alan (bel) genişliğine ve çok daha yumuşak bir esnekliğe sahiptir. Erkekler için üretilen snowboardlar daha geniş bir orta alana (bel) genişliğine ve daha sert bir esnekliğe sahiptir.

Orta bel kısmı dar bir board, dönüşlerinizi en az çabayla başlatmanızı sağlar ve topuktan burun ucuna geçişi kolaylaştırır. Diğer taraftan daha geniş olanlar daha fazla denge sağlar, ancak kontrol edebilmek ve dönüşleri başlatmak için ekstra fazla çaba gerektirir.

Snowboardunuzun doğru genişlikte olması çok önemlidir. Çok geniş bir snowboard ile bir kenardan diğerine geçişte zorlanırsınız ve hareketleriniz çok yavaş olacaktır. Çok dar bir snowboard ise, dönüşleriniz esnasında istemeden ayak parmaklarınızı yada topuklarınızın zemin ile temas etmesine yani karda sürtünmesine neden olur. Dolayısıyla parmak ucu yada topuk kısmının kara sürtmesi hızınızı çok yavaşlatacaktır, dönüşlerinizdeki akış kaybolacaktır. Sürtünmeden kaynaklı bot yıpranmaları, yine dar bir snowboard ile kaymanın en büyük sorunları arasındadır.

Boyu çok kısa ve kilosu çok çok düşük olan erkeklerin kadın snowboard markaları üzerinde yoğunlaşmaları yerinde bir karar olacaktır. Aynı şekilde boyu çok uzun, ayakkabı numarası 40 ve üzeri olan kadın snowboardcular erkek snowboard markaları üzerinde yoğunlaşmalı.

Yeni başlayanlar için ana snowboard türleri

Hangi snowboard? Yeni başlayan snowboardcular için freestyle yada all-mountain türü bir snowboard yerinde bir seçim olacaktır. Bu snowboardlar optimum bir yapıya ve genelde yumuşak-orta esnekliğe sahiptir.

Pistleri veya pist dışında farklı alanları keşfetme aşamasındaysanız, belirli bir kayma stiline kapılmamanız için “all-mountain” snowboardlara yönelmenizi öneririz. All-mountain snowboardların pistlerde ve pist dışındaki alanlarda performansı iyidir. Sizin için çok yönlü bir board seçmek kilit detaydır.

Tekniğinizi ilerletmeyi düşünüyorsanız, Freestyle ve Freeride (ana teknikler) tekniklerinden birinde yoğunlaşmalısınız. Freestyle snowboardları daha hafiftir, daha kısadır ve daha yumuşak bir sertliğe sahiptir.

Freestyle snowboard türleri rampa atlama gibi bol aksiyonlu kayışlar için idealdir, aynı zamanda çok hızlı dönüş kabiliyetine sahiptirler.

Ben sadece pist dışı alanlarda kayarım, pistlerde işim olmaz diyenlerdenseniz freeride snowboardlar sizin için en ideali olabilir. Freeride snowboardlar daha esnek bir yapıya sahiptir, keskin carving dönüşleri için çok iyi kenar tutuşu sağlar ve pist dışı engebeli alanlarda daha stabil bir kayış konforu sunar. Yeni başlayan bir snowboardcu iseniz freeride snowboardların yanına bile yaklaşmayın, uzak durun. Freeride snowboardlar tekniğinizi ilerletmenizde size çok büyük sorunlar çıkaracaktır.

Snowboard ve esneklik profili

Satın almaya niyetlendiğiniz boardun esnek derecesi, ne kadar konforlu ve eğlenceli olduğunu belirtir. Genel olarak tüm boardlar 1 ile 10 arası sertlik derecesine sahiptir. 1 derece esnekliğe sahip bir board çok yumuşak olması sebebiyle eğlenceli iken, 10 derece esnekliğe sahip bir board en serti olacağından daha kararlı kaymanıza olanak sağlayacaktır.

Yumuşak esneklik (esneklik derece aralığı 1-3)

1 ile 3 arası esnekliğe sahip boardlar yumuşak esnekliğe sahiptir. Yeni başlayanlar için harika bir seçimdir. Diğer taraftan pist dışı engebeli araziler ve yüksek hızda kayma niyetiniz için iyi bir tercih olmayacaktır.

Orta esneklik (esneklik derece aralığı 4-6)

Snowboarda yeni başlayanlar tekniklerini biraz ilerlettiklerinde orta seviye esnekliğe sahip boardları tercih edebilirler. Tekniğiniz ilerledikçe bu boardlar daha hızlı ve sert kayışlarınız için size kararlı kayışlar sunacak, aynı zamanda tekniğinizi ilerletmenizi kolaylaştıracaktır. Orta seviye esnekliğe sahip boardlar orta ve ileri seviye snowboardcular için idealdir.

Sert esneklik (esneklik aralığı 7-10)

Bu sert boardları yeni başlayanlar için kesinlikle önermiyoruz. Sert esnekliğe sahip boardlar, yüksek hızlarda ve belirsiz buzlu kar koşullarında kararlıdır, ancak size vereceği konfordan tam anlamıyla yararlanmak için çok iyi bir kayış tekniğine sahip olmanız gerekir.

Rocker ve Camber snowboard profili

Snowboard camiasında en yaygın görüş, snowboarda yeni başlayanlar için rocker profile sahip bir boardun C ve S dönüşlerde çok kolaylık sağlayacağıdır. Rocker profile sahip bir board tekniğinizi geliştirmeyi ve ilerlemenizi kolaylaştıracaktır. Rocker profile sahip bir board, kırmızı (orta seviyede eğim) ve yeşil pistlerde (az seviyede eğim) dönüşlerinizi başlatma ve birbirine bağlama çalışmalarınızda hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır.

Rocker yada Camber Snowboard

Dönüşleri birbirine bağlama olayını çözdükten sonra tekniğinizi daha da ilerletmek için camber profile sahip bir board tercih edebilirsiniz. Camper profil daha kararlıdır, kenar kontrolü daha fazladır, tepki süresi çok kısadır ve stabil kaymanızı kolaylaştırır. Bu detaylar tekniğinizi geliştirmenizde size çok yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak, board maceranızın başında pürüzsüz ve konforlu bir kayış arıyorsanız esneklik derecesi 4’den (düşük) fazla olmayan rocker profile sahip bir board tercih edin. Tekniğim ilerledikçe sürekli snowbord mu satın alacağım, hem başlangıç hemde orta seviye için bir board yok mu? Bu iş için gereğinden fazla harcama yapmamayım diyorsanız, tekniğinizin ilerlediği bir sonraki süreçte de işinizi görecek 5 (düşük-orta) esneklik derecesinden daha fazla olmayan bir rocker profile sahip board alabilirsiniz. Bu sizi 2-3 yıl idare edecektir.

Bu yazımızı beğendiyseniz snowboard botu/ayakkabısı satın almadan önce bilinmesi gerekenler yazımız ilginizi çekebilir.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!