Çim Kayağı Hakkında Temel Bilgiler

Çim kayağı , kayak sporunun eğitiminde kullanılmak üzere icat edilmiş bir yöntemdir. Bu spora ilgilinin artması üzerine Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) programına dahil edilmiş, kendi alanında bir branş olmuştur.

Çim kayağı, çim üzerinde ilerleyecek şekilde dizayn edilmiş paletli yada tekerlekli bir yapıya sahiptir. Bu paletler Alp Disiplininde olduğu gibi bağlama aracılığı ile ayakkabıya sabitlenmektedir.

Çim kayağı Richard Martin tarafından Almanya’da 1966 yılında icat edilmiştir. İlk aşamada kış sezonu öncesinde Alp Disiplini branşına yeni başlayacak sporcuların eğitimi için tasarlandı.

Günümüzde çim kayağı için kullanılan iki farklı kayak türü bulunmaktadır. Bunlar tekerlekli ve paletli modellerdir. Tekerlekli kayak çeşitli arazilerde kullanılabilmesine karşın paletli kayaklar sadece çim yada otsu zemin üzerinde kullanılmaktadır.

Çim zemin üzerinde kayılmasına rağmen tehlikeli sayılabilecek bir spor dalıdır. Güvelik bariyerleri ve fileleri ile donatılmış pistlerde yapılmaktadır.

Kayak paletlerinin düzenli olarak bakımlarının yapılması ve yağlanması önemlidir. Yağlanma ne kadar yerinde yapılırsa hızda bir o kadar artmaktadır.

Ülkemizde 1991 yılında DSİ himayesinde Bursa Demirtaş Çimkayağı Tesisleri kurulmuştur.

150 dönüm arazi üzerine kurulu tesis, Dünya Gençler Çim Kayağı Şampiyonası’na (2001) ev sahipliği yapmıştır.

Güncel durumda atıl durumda olduğu söylentileri bulunmaktadır. Umarız bu tesis benzer alternatif spor tesislerinde olduğu gibi atıl durumda kalmaz, ülkemize ve gençlerimize uzun yıllar hizmet eder.
Kayak sporunun yaygınlaştırılması ve geliştirilmesinde atılacak her türlü adıma ve desteğe şiddetle ihtiyaç vardır. Yetkililerin tesisi tekrar canlandırmaları, bu sporun gelişmesine katkı sağlanması açısından elzemdir.
 

Çim Kayağı Video

 

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!