Kayak’ta bireysel farklılıkların öğrenim süresine etkisi

Kayak’ta bireysel farklılıkların öğrenim süresine etkisi yazımızın ilginizi çekeceğini düşünüyorum. Öncelikle KayakSever yazarları arasında olmaktan mutluluk duyduğumu belirterek ilk yazımla hepinize “Merhaba” demek istiyorum.

Sevgili kayak, kar ve kış sever dostlar,

Kayak eğitiminde önemli olduğunu düşündüğüm, yaş ve cinsiyete göre öğrenim kolaylığı yada motivasyonuyla ilgili kafanızı teknik bilgilerle karıştırmadan bilgilerimi ve tecrübelerimi paylaşacağım.

Kayak öğrenimi yaşa, cinsiyete, denge yeteneğimize ve hava koşullarına göre değişiklik gösterir. Öncelikle cinsiyet ve yaş farkı gözetmeksizin uygun hava ve pist koşullarında eğitim yapabilmenin çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Uygun hava ve pist koşullarından kastım, hava şartlarının görüşü etkilemeyeceği ve pist zemininin ise ne çok sert ne de çok yumuşak olması durumudur.

Uygun koşullarda yapılan bir kayak eğitiminde, kursiyerin kayaklarına hakim olma noktasında ve kayakların verdiği tepkiler bakımından çok net karşılık alabileceğinden hayli efektif bir ders saati geçirme olasılığı çok yüksektir.

Gelelim asıl can alıcı noktaya,

Kayak eğitiminde cinsiyet farklılıkları, hem öğrenim süresi hem de metodları bakımından farklı farklı parametrelerin ön planda olacağı bir eğitim sürecini ortaya koyar. Kayak sporunun eğitim sürecini %70 teknik ve %30 kas gücü olarak bölebiliriz. Bu tanımla erkekler ve bayanlar arasındaki farklılıkları şu şekilde sıralayabiliriz;

Kayak eğitiminde erkekler doğası gereği daha çok kas gücüne odaklanırlar ve işin teknik kısmını 2. planda görürler. Diğer taraftan bayan kursiyerler kas gücünden ziyade öğretilen tekniğe odaklanırlar ve uygulamaya çalışırlar. Dolayısıyla bayan kursiyerlerin daha hızlı ilerleme kaydettiklerini ve kayak öğrendiklerini söylemek mümkün.

Yaş farklılıklarına değinecek olursak çocukların çok hızlı kayak öğrendikleri bir gerçektir. Buna sebep balanslarının çok iyi olması, boy kısalığı veya hafif olmaları değil, olayın önünü yada arkasını çok düşünmeden ön yargısız hareket edebilmeleridir. Biraz açacak olursak, çocuklar kayak eğitiminde karşılaştıkları tepenin ne kadar dik olduğunu, sonrasında karşısına nelerin çıkabileceği gibi kaygı ve korku gibi düşüncelerden uzaktırlar. Bu durum olumlu yönde tam odaklanmalarına neden olur.

Bu detayların yanı sıra ister erkek ister bayan olun, yada küçük yaşta bir çocuk, doğuştan kayak sporuna yetenekli de olabilirsiniz. Çok istisnai bu tür durumlarda kursiyer yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin hemen kendini belli eder.

Süre olarak bir detay vermek gerekirse 1 ile 4 ders saati arası temel (başlangıç) düzeyde kayak eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

Kayak’ta bireysel farklılıkların öğrenim süresine etkisi yazımızı beğendiyseniz kayak nedir, nerede ve nasıl yapılır yazımız ilginizi çekebilir.

Ali Akgül

1983 yılında başladığım kayak, kar ve kış yaşamına, ulusal ve uluslararası yarışların ardından eğitmen olarak devam etmekteyim.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!