Freestyle Kayak Temel Eğitimi

Freestyle Kayak Temel Eğitimi

Aslında bu sporun Türkiye’de temel eğitimini veren bir kulüp ya da okul ne yazık ki bulunmuyor.

Türkiye’de bu sporla uğraşan çok az sayıda insan var. Bu sporun temel eğitimi noktasında sizlere önerilerimiz;

Öncelikle jimnastik sporu geçmişiniz varsa bu ciddi bir avantaj. Eğer yoksa bir jimnastik okulu’na giderek ihtiyacınıza göre temel hareketleri öğrenip, zamanla bu hareketleri pekiştirmelisiniz. Tavsiyemiz bu tip kurslara bahar mevsiminde başlamanız. Bir sonraki kış sezonuna kadar kendinizi geliştirmek için yeterli zamanı elde etmiş olursunuz. Ayrıca bir karate ya da taekwondo hocasından düşüş teknikleri öğrenmeniz faydalı olabilir.

Bu sporla ilgili Youtube’da yer alan yüzlerce video var. Sürekli video izlemenizi öneririz. Bu tip spor dallarında görsel eğitim çok önemli. Videoları defalarca ve yavaşlatarak izleyin.

Bu şekilde hareketleri yapan sporcuların harekete başlarken kafası nereye dönük, vücut pozisyonu nasıl, ayakları hangi açıda, rampa çıkışı sonrası ne zaman hareketlere başlıyor gibi bir çok detay üzerinde yoğunlaşabilirsiniz.

Video araştırırken bu sporda en iyilerden olan Tom Wallisch ve Tanner Hall’ın videolarını izleyebilirsiniz.

Ve kış geldi, ilk deneyiminiz için bol karlı bir alan seçebilirsiniz. Kardan yapacağınız basit rampalar ile yaz boyunca öğrendiğiniz hareketleri deneyip ve çok tekrar edip istediğiniz sonuca yavaş yavaş ulaşabilirsiniz. İlk aşamada bol karda hareketler yapmak tıpkı hava yastığına atlamak gibi gelecektir.
Belirlediğiniz basit hareketleri on tekrar yapıp sekizinde başarılı oluyorsanız artık bir üst levele geçebilirsiniz. (Tıpkı basketbolcuların on atıştan sekizini basket yapmalarının başarı sayıldığı gibi)
Düşerken el ve kollarınızı mutlaka kapalı durumda tutun. Düz zeminde düşüyorsanız avuç içi tekniği adı verilen yöntemi uygulayın. Yuvarlanmalı bir düşüşse tüm uzuvlarınızı kapatarak yuvarlanmanız gerekiyor ve kollarınızı asla yere koymamalısınız.
Freestyle kayak sporuna niyetlenmeden önce kayak eğitimi almış olmanız ve pistlerde rahatlıkla kayabiliyor olmanız çok önemli. Hiç kayak eğitimi almadan freestyle hareketleri yapmaya çalışmak çok tehlikeli bir tercih olacaktır.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!