Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum şehrinin Palandöken Dağları eteklerine kurulduğunu ve şehrin Palandöken Kayak Merkezi ile iç içe olduğunu belirterek başlayalım.

İlginç bir bilgi, Erzurum Türkiye’nin en yüksek ili. Bu özelliği kış aylarının şehirde uzun sürmesine neden oluyor ve kayak merkezini diğer merkezlerin en tepesine koyuyor.

Kayak merkezi ulaşım bakımından dan çok cazibeli, Hava alanından 20 dakikada, şehir merkezinden 5 dadikada kayak merkezine ulaşabiliyorsunuz.

Kaliteli tesisler ve her seviyeden kayak severe hitap eden ahrika pistleriyle Palandöken Kayak Merkezi, Türkiye kış turizminin gözde merkezlerinden birisi. 70 km boyunca uzayana Palandöken Dağları, 1993’den bu yana kış turizm merkezi ilan edilmiş. 2011 yılında yapılan Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yapmasıyla da, bir bakıma dünya ölçeğinde kalitesini kanıtlamış.

Büyük slalom ve slalom yarışmaları için Uluslararası Kayak Federasyonu olan FIS tarafından tescillenmiş 2 pisti bulunuyor. New York Times, dünyadaki 41 kayak merkezini sıraladığı listesinde 18. sıraya yerleştirdiği Palandöken Kayak Merkezi, pistleriyle, dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında yer alıyor.

Kayak Merkezinde 2 bin ile 3 bin 176 metre arasında bulunan 10 telesiyej, 1 teleski, 2 baby lift, 1 gondol hizmeti sunuyor. Gondol lift ile En yüksek noktalardan biri olan Ejder Tepesi’ne ulaşabiliyorsunuz. 12 bin kişiye hizmet verme kapasite sahip bölgede, toplamda 7 kolay, 8 orta, 2 zor kategoriden profesyonellere hizmet veren pistlerin yanında, 4 de doğal pist bulunuyor.

Alp disiplini ve snowboard için uygun pistler sunan merkez, bunların dışında dağcılık, yamaç paraşüt, snowtube, paintball gibi alternatif aktiviteler de sunuyor. Palandöken’de sezon uzun. Kasım ayında başlayan sezon Nisan sonuna kadar uzuyor. Kayakçılar için en gözde kar tipi olan toz şeklindeki karıyla tüm sezon boyunca gönülleri fethediyor.

Bu bölgede 2 adet 5 yıldızlı ve 3 adet de 4 yıldızlı otel kayak severlere konaklama ve kayak ekipmanlarını sağlama hizmet veriyor. Erzurum Kayak Otelleri hem kayak sezonunda hem de yaz döneminde Palandöken Dağı ve Erzurum çevresini keşfetmek isteyen konukları ağırlıyor.

Palandöken Kayak Merkezi, ister sömestr tatili ve kış tatilinde; ister Sevgililer Gününde romantik kayak keyfi yaşamak isteyen kayak severlerin kış tatilinin keyfini çıkarabileceğiniz kayak merkezleri arasında en iyi adreslerden birisi. Erzurum şehir merkezine 4 km uzaklıktaki Palandöken Kayak Merkezi, havalimanına ise sadece 15 km uzaklıkta yer alıyor.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!