Cep telefonu pil ömrü; kayak ve snowboard yaparken nasıl uzatabiliriz?

Cep telefonu pil ömrü; kayak ve snowboard yaparken nasıl uzatabiliriz, bunun için ne gibi önlemler almalıyız?

Aşağıda vereceğimiz ipuçlarını uygulayarak kayak pistlerinde yada pist dışında telefonunuzu daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Kayak merkezinde kayak yaparken yada doğada gezinirken etkinliğinizin ortasında kapanmış bir telefonla karşılaşmamak için pil gücünü korumanın yollarını düşünmeniz gerekir.

Kayak ve Snowboard yaparken telefonumuzun pil ömrünü nasıl uzatabiliriz

Telefonunuzu aşırı soğuğa yada sıcağa maruz bırakmayın!

Hem sıcak hem de soğuk hava şartları pil ömrü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle aşırı sıcak yada soğuktan kaçınmak için bazı adımlar atmak gerekebilir.

Apple, cep telefonu iPhone‘ların 0° ile 23° derece arasındaki sıcaklıklarda iyi çalışacak şekilde tasarlandığını ve ideal aralığın 17° ile 23° derece arasında olduğunu söylüyor.

Kayak pistlerinde telefonunuzu nasıl sıcak tutabilirsiniz?

Donma noktasının altındaki sıcaklıklarda telefonu sıcak tutmaya yardımcı olmak için vücut ısınızı kullanın. Telefonunuzu bir dış cep veya sırt çantanız yerine vücudunuza yakın bir iç cepte saklayın. Özellikle soğuk günlerde ekstra sıcaklık için, telefonunuzla aynı cepte küçük bir tek kullanımlık el ısıtıcısı paketi bulundurmayı deneyin.

Telefonunuz gerçekten aşırı soğursa pil seviyesi aniden düşer ve hatta cihaz kapanabilir. Böyle bir olay başınıza geldiğinde telefonunuzu vücudunuzun yakınına yerleştirerek ısıtmayı deneyin. Pil ısındığında telefonunuz tekrar hayata dönecektir.

Dikkat: Telefonunuzu şarj etmeniz gerekiyorsa ısınana kadar bekleyin. Batarya soğuktan devre dışı kaldığında telefonunuzu şarj etmek etkisiz olacaktır ve bataryanıza potansiyel olarak zarar verebilir.

İhtiyacınız olmayan uygulamaları kapatın

Pek çok uygulama kullanılmadıklarında uykuda kalır ve arka planda pilinizi tüketmez. Ancak, bazı uygulamalar arka planda konumunuzu takip eder ve/veya içeriği yeniler. Pilinizi zayıflatacak arka plan etkinliği olmadığından emin olmak için kayak etkinliğiniz sırasında ihtiyacınız olmayan tüm uygulamaları kapatmaya zorlayın.

Uygulamaları açık tutmayı tercih ediyorsanız, pil ömrünü korumaya yardımcı olmak için arka planda yenileme yeteneklerini sınırlayın. Bunu bir iPhone ile yapmak için;

Ayarlar> Genel> Arka Planda Uygulama Yenileme’ye gidin, ardından Arka Planda Uygulama Yenileme’ye dokunun ve Kapalı’yı seçin. Bu işlem tüm uygulamalar için arka plan etkinliğini devre dışı bırakır.

Uygulamaları tek tek kapatmak istiyorsanız, Arka Planda Uygulama Yenileme menüsünde yapabilirsiniz. Android telefonlarda;

Ayarlar> Pil> Diğer> Pil kullanımı seçeneğine giderek uygulamaları ayrı ayrı kısıtlayabilirsiniz. Kullanılan pil yüzdesini içeren bir uygulama listesi göreceksiniz. Yüksek pil kullanımına sahip uygulamalar için arka plan kısıtlamasını açın.

Kayak ve Snowboard yaparken telefonumuzun pil ömrünü nasıl uzatabiliriz 4

Ekran parlaklığını düşürün

Parlak bir ekran telefonunuzun pilini tüketen ana etkenlerden biridir. Ekranınızı karartmak pil üzerindeki olumsuz etkiyi azaltabilir. Bunu yapmanın iki yolu;

Parlaklığı, ekranı görmenize izin veren en kısık seviyeye manuel olarak ayarlayın. İPhone ile Kontrol Merkezi’ni açın ve güneş sembolü olan kaydırıcıyı yukarı ve aşağı sürükleyin veya Ayarlar> Ekran ve Parlaklık’a gidin ve kaydırıcıyı sola veya sağa sürükleyin. Bir Android telefonla, telefonunuzun Ayarlar uygulamasını açın, ardından Ekran> Parlaklık düzeyine dokunun ve kaydırıcıyı hareket ettirin.

Ekranınızın ortama göre otomatik olarak uyum sağlamasına, loş koşullarda parlaklığı azaltmasına ve parlak koşullarda artırmasına olanak tanıyan otomatik parlaklığı açın. İPhone ile Ayarlar> Erişilebilirlik> Ekran ve Metin Boyutu’na gidin ve Otomatik Parlaklığı açın. Bir Android telefonla, telefonunuzun Ayarlarına gidin, ardından Ekran> Parlaklık düzeyine dokunun ve otomatik parlaklığı açın.

İhtiyacınız olmadığında telefonunuzu kapatmayı düşünün

Telefonunuzu uçak moduna almak pil tasarrufu sağlayan önlemlerden biridir. Uçak modu telefonunuzun hiç kapatmadan birkaç gün boyunca açık kalmasını sağlayabilir. Ancak, pilinizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız telefonu tamamen kapatmak akıllıca bir hareket olabilir.

Uçak modu, kapsama alanının zayıf olduğu veya hiç olmadığı bir alandayken telefonunuzun sürekli olarak bir ağ bağlantısı kurmaya çalışmasını engeller. Diğer taraftan uçak modu, Wi-Fi veya Bluetooth bağlantısını otomatik olarak devre dışı bırakmaz. Daha fazla pil tasarrufu yapmak için telefonunuzdaki ayarlarda bu özellikleri manuel olarak kapatın.

Etkinliğiniz sırasında cihazınızı nasıl kullanacağınıza göre durum değişebilir.

Telefonunuzu gezinmek veya fotoğraf çekmek için düzenli olarak kullanacaksanız açık bırakmalısınız, çünkü telefonu uyku modundan çıkarmak, telefonu kapatıp tekrar açmaktan daha az güç harcar. Ancak, birkaç saat veya daha uzun bir süre telefonunuza ihtiyacınız olmayacaksa tamamen kapatılması uzun vadede pil gücünden tasarruf sağlayacaktır.

Yanınızda yedek pil bulundurun

Pil gücünü korumak için yaptığınız tüm çabalara rağmen telefonunuzun sizi yolda bırakması yine de mümkündür. Cep telefonu konusunda sorun yaşamamak için her zaman yedek bir pil ve powerbank cihazı yanınızda bulundurun.

Bu yazımızı beğendiyseniz Neredeyim Cepten Koordinat Servisi yazımız ilginizi çekebilir.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!