Pekin 2022 Kış Olimpiyatları; Alp disiplininde büyük bilinmeyen

Pekin 2022 Kış Olimpiyatları ile ilgili güncel bilgiler vermeye ve alp disiplinindeki büyük bilinmeyeni çözmeye çalışacağız.

Alp disiplini camiası geçtiğimiz günlerde Soelden’de gerçekleşen Dünya Kupası açılışına odaklanmıştı; ancak yarışmalar süresince 2022 yılının Şubat ayında gerçekleşecek Pekin 2022 Kış Olimpiyatları konuşuldu diyebiliriz.

Pekin 2022 Kış Olimpiyatları, Pekin’in yaklaşık 90 kilometre kuzeybatısında bulunan Yanqing’de, Kasım 2019 tarihinde açılan Çin Ulusal Alp Disiplini Kayak Merkezi’nde yapılacak. Ulaşım, hem yüksek hızlı demiryolu ile hem de Pekin-Chongli Otoyolu ile sağlanacak.

Konumuz, Pekin 2022 Kış Olimpiyat Oyunları için hazırlanan tüm sporcuların ve özellikle kayak yarışçılarının, daha önceki kış olimpiyatlarından farklı olarak bir çok bilinmezi çözmek zorunda olduğu. Özellikle pandemi etkileri ve kısıtlamalar göz önüne alındığında, karşımıza karmaşık bir Çin bulmacası yada bir tür gizem ortaya çıkıyor.

Hiç bir sporcu Çin Ulusal Alp Kayak Merkezi’nde antrenman yapma imkanı bulamadı, dolayısıyla hiç kimse pistleri ve civarındaki bölgeyi bilmiyor.

Durum şu;

Sporcular, daha önce alp disiplininde Dünya Kupası etkinliğine ev sahipliği yapmamış bir ülkedeki alışılmadık hava ve kar koşullarına uyum sağlamak zorunda kalacaklar. Diğer taraftan Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Pekin 2022 Kış Olimpiyatları organizatörleri tarafından yayınlanan “kılavuz kitapta” açıklanan çok sayıda sağlık protokolüne ve karşı önlemlere uymaları gerekecek. Yarışçıların keşfedeceği çok şey olacağı aşikar. Hem kayak pistinde hem de pist dışında her türlü koşulla başa çıkabilen ve en hızlı kayanlar, evlerine madalya getirme şanslarını artıracak.

Şubat 2020 ve 2021’de yapılması planlanan Dünya Kupası test yarışları Çin’in seyahat kısıtlamaları nedeniyle iptal edildi. Bununla birlikte, rakımı 2.198 metre olan Xiaohaituo Dağı’nda gerçekleşen Çin ulusal yarışmalarına ve FIS yarışlarına birçok kez itiraz edildi. Pistlerin çok dik olduğu konusunda çokça şikayet oldu.

Pekin 2022 Kış Olimpiyatları
Xiaohaituo Dağı

Konumuza dönecek olursak, bir çok ünlü Olimpiyat madalyası adayı, “bekle ve gör” yaklaşımını benimsiyor ve bu bilinmez durumun sorun olmadığı konusunda ısrar ediyor. Sporcuların ve ülkelerin yayınlanan postlarını ve paylaşımlarını incelediğimizde endişelerin devam ettiğini söylemek mümkün.

Alp disiplini camiasında bu söylentiler ve endişe devam ederken ünlü kayakçılar bu bulmaca için neler söylemiş bir bakalım.

Alexis Pinturault (Fransa)

Erkekler genel Dünya Kupası şampiyonu Alexis Pinturault, “Pekin’in nasıl olacağı konusunda biraz korkuyorum, çünkü olimpiyat köyünde izole olacağımızı söylediler” dedi. “Olimpiyatlarda yaklaşık üç hafta kaldığında oradaki odamızda izole olacağız, antrenman için pistler ve odamız arasında mekik dokuyacağız, bizim için oldukça uzun bir olimpiyat olacak.”

Pekin 2022 Kış Olimpiyatları
Alexis Pinturault

“Durum aslında biraz garip ama aynı zamanda oldukça basit, çünkü tüm sporcular için aynı durum geçerli. Dolayısıyla herkes için bir şekilde adil, kayak pistleri herkes için yeni bir deneyim” dedi.

Sofya Goggia (İtalya)

PyeongChang 2018 Olimpiyat şampiyonu Sofia Goggia, “Hiç kimse Pekindeki yarışma pistlerini bilmiyor. Sadece kulaktan kulağa yayılan eğimin dik olduğuyla ilgili şikayetleri biliyorum” dedi. “Pistte kör alanların olduğunu ve pistin oldukça dik olduğunu duydum, yarışmalar çok kolay geçmeyecek. Gerçekten daha fazlasını bilmiyorum çünkü bir kitabı sadece kapağından yargılayamazsınız.”

Sofya Goggia
Sofya Goggia

Sochi 2014 Kış Olimpiyat Oyunları ve PyeongChang 2018 Olimpiyat Oyunları şampiyonu Avusturyalı kayakçı Mattias Mayer, dört yıl önce PyeongChang’de kanıtladığı gibi, ilk kez görüp kayacağı bir pistin kendi lehine olacağını söylüyor.

Mattias Mayer
Mattias Mayer

Bu pist bilinmezine doğal çözüm olarak birçok sporcu ve takım, Çinli yarışçıların o pistle yapılmış yarış videolarını izliyor ve yukarıdan çekilmiş drone görüntülerini inceliyor.

Pekin 2022 Kış Olimpiyat Oyunları Downhill yarışma pisti tanıtım videosu

Çin Ulusal Alp Disiplini Kayak Merkezi tanıtım videosu

İki kez Dünya Şampiyonu olmuş Fransız kayakçı Tessa Worley, 3. kez katılacağı olimpiyat yarışmalarını dört gözle beklediğini söyledi.

Tessa Worley
Tessa Worley

Worley, “Yeni bir pistte yarışmak her zaman için büyük sürprizler getirir, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Pist fotoğraflarını ve videolarını bizde inceliyoruz, ancak video ve fotoğraflarla pisti tanımak ve gerçek hissini elde etmek kolay değil” dedi. “Kendime birçok sorular sorup çok fazla kafayı takmak ve yormak istemiyorum. Sadece kayak pistine çıkmak ve en hızlı kayışımızı sergilemek istiyorum.”

Herkes Çin Ulusal Alp Disiplini Kayak Merkezi’ndeki pistlerle ilgili yeni bir şey duyma arayışında.

Eski genel Dünya Kupası şampiyonu Federica Brignone, Çinli kayakçı Ni Yueming ile Soelden’de bir gondol gezintisini sosyal medya hesabında paylaştı. Yueming, Çin’in en iyi yarışçısı ve ülkesini temsilen Soelden’de yarışan tek kayakçı.

Federica Brignone
Federica Brignone

Brignone, Yueming ile sürekli konuşmaya ve pistler hakkında daha fazla bilgi almaya çalıştığını ancak dil engeli yaşadığını dile getirdi. Brignone, “Soelden’de Çinli kıza oradaki pistleri sordum, ama o Çin’in kuzeyinden olduğu için bana fazla bir şey söyleyemedi” dedi.

Yueming Ni (Çin)

Yueming Ni
Yueming Ni

26 yaşındaki Yueming, Çin Ulusal Alp Disiplini Kayak Merkezi’ndeki kayak pistlerinde daha önce gerçekleşen 11 FIS yarışlarına katıldı ve bu yarışmalardan toplam 8 madalya kazandı. Ne dersiniz? Kayak pistlerini çok iyi tanıyan nadir sporculardan olan Yueming sürpriz çıkışlar yapabilir mi? Bizce çok mümkün.

Avusturyalı kayakçı Ramona Siebenhofer, katılacağı ikinci Olimpiyat Oyunlarındaki belirsizliklere olumlu bir bakış açısı getirdi. 30 yaşındaki Avusturyalı, “Sakin olmalısınız çünkü kimse pistleri bilmiyor ve bu durum herkes için aynı” dedi. “Bir bilgi aldığınızda, bunun doğru olup olmadığından emin değilseniz bilmiyorsunuz demektir.”

Ramona Siebenhofer
Ramona Siebenhofer

FIS Başkanı Eliasch, Pekin’e seyahat etmeye hazırlanıyor
Çin’in uluslararası kayak yarışları deneyiminin eksikliği göz önüne alındığında, kayak pistlerinin hazırlanmasında ve kayak yarışlarının yürütülmesinde öngörülemeyen sorunlar olabileceğinden şüphelenebiliriz. FIS başkanı Johan Eliasch, bu şüphelerin giderilmesi için geçtiğimiz hafta sonu Avusturya’da gerçekleşen toplantıda sorunsuz bir organizasyon taahhütüyle güçlü bir güvenoyu sundu.

Johan Eliasch
Johan Eliasch

Eliasch, “Elbette Pekin 2022 Kış Olimpiyatları ile ilgili endişeler var, ancak ben çok da endişeli değilim, çünkü çok büyük ve tecrübeli bir ekibimiz var, bu tür büyük etkinlikleri düzenleme konusunda büyük bir deneyime sahibiz,” dedi.

Uluslararası Olimpiyat Jürisi, Şubat ayındaki FIS kayak yarışmaları da dahil olmak üzere Çin Ulusal Alp Disiplini Kayak Merkezi’ni denetledi.

Johan Eliasch (FIS)
Eliasch, “FIS olarak kayak yarışmalarında hep temkinli yaklaşım sergiledik, Pekin 2022 Kış Olimpiyatları da temkinli yaklaşacağımız etkinliklerden biri olacak. Sanki bir uçak pilotusunuz ve inecek tek bir alanınız var, bu yüzden o inişe odaklanıyorsunuz ve Çin’de biz de tam olarak bunu yapacağız” dedi. .

FIS lideri, Çin Kayak Federasyonu ve Pekin 2022 Kış Olimpiyatları organizasyon komitesindeki meslektaşlarıyla görüşmek üzere Kasım ayının sonunda veya Aralık ayının başlarında Çin’e seyahat etmeyi planladığını bildirdi.

Olimpiyat köyü ile kayak pisti alanı arasındaki yakınlık
Kış Olimpiyatları süresince sporculara sık sık Covid-19 testi yapılacak. Sıkı sağlık protokollerinden kaynaklanan hareketsizlikten dolayı kayakçıların kesinlikle sabırlı olmaları gerekecek. Diğer taraftan Yanqing Olimpiyat Köyü ile kayak pisti alanları arası sadece 6 kilometre veya 15 dakikalık bir sürüş mesafesinde. Gidiş gelişler çok kısa süre süreceğinden, ulaşım konusunda diğer olimpiyat oyunlarına nazaran kayakçılar çok daha şanslı olacak.

Pekin 2022 Kış Olimpiyatları
Yanging Olimpiyat Köyü

Beijing Enterprises Group firmasının yaptığı açıklamaya göre, Eylül ayında, Olimpiyat köyü ile Ulusal Alp Disiplini Kayak Merkezi’nin çeşitli bölümlerini birbirine bağlayan teleferik hattı tamamlandı, şu anda tamamen sorunsuz ve çalışabilir durumda.

Ek lojistik, protokol, prosedür, ve diğer talimatlar açısından, kayakçılar kendi takımlarına, kayak federasyonlarına ve Ulusal Olimpiyat komitelerine güveneceklerini söylüyorlar.

Katharina Liensberger (Avusturya).
“Kimse ne olacağını bilmiyor, orada neler olup bittiğini kontrol etmek çok kolay olmayacak, ancak kayak federasyonumuzdan bazı iyi bilgiler aldık” dedi.

Katharina Liensberger
Katharina Liensberger

Liensberger’in takım arkadaşı Siebenhofer, “Yapmanız gereken çok sayıda liste ve tıbbi kontrol var” dedi. “Şimdiye kadar bize Viyana’dan Pekin’e uçacağımızı söylediler.”

İtalyan Marta Bassino, Pekin 2022 Kış Olimpiyat Oyunları için “yeni bir pist, yeni bir dünya” paylaşımı yaptı. Bassino’nun sakatlığı nedeniyle dünya şampiyonluğu umutları sönmüştü. Ancak takım arkadaşı Goggia sporcunun şu an %100 iyileştiğini belirten paylaşımlar yaptı. Bassino Pekin 2022 Kış Olimpiyatları’yla ilgili yaklaşımını kısa ve öz bir şekilde özetledi.

Pekin 2022 Kış Olimpiyatları
Marta Bassino

İtalyan kayakçı, “Artık umurumda olmayan o kadar çok konu ve sorun var ki. Zamanı geldiğinde, doğru şeyleri yapacağım. Şu anda kontrol edemediğim şeyler için endişelenmiyorum.”

Pekin 2022 Kış Olimpiyatları ile ilgili en güncel haberler ve değerlendirme yazılarımız devam edecek.

Bu yazımızı beğendiyseniz Alp disiplini nedir, yarışma türleri nelerdir yazımız ilginizi çekebilir.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!