Kayak kıyafetleri tavsiyeleri

Kayak Kıyafetleri Tavsiyeleri

Kayak kıyafetleri hangi malzemelerden oluşur? Kayak kıyafetleri satın alırken genel olarak dikkat edilmesi gereken önemli detaylar nelerdir? Bu ve benzeri sorularınıza yanıt olması amacıyla hazırladığımız yazımız umarız işinize yarar.

Kayak yaparken kıyafetleriniz, hava değişiklikleri ve aktivite türü gibi birçok koşula dayanmak zorundadır. Günümüzde kayak montu, kayak pantolonu ve diğer kar sporları kıyafetleri, tüm kış boyunca dağda eğlenmenizi sağlamak için birçok teknik ve yenilikçi özellikle donatılır.

Kayak kıyafetleri hangi malzemelerden oluşur?

Tam takım bir kayak kıyafeti yukarıdan aşağı doğru sıralamayla şu şekildedir; Kayak kaskı, kayak gözlüğü, kayak montu, kayak eldiveni, kayak pantolonu ve çorap. Bunlarla birlikte kayak montu altına orta ve iç katman termal kıyafet, kayak pantolonu altında ise iç katman termal kıyafetler yer alır.

Yenilikçi ve işlevsel kayak kıyafetleri

Hayal edelim, parlak masmavi bir gökyüzü, buz gibi soğuk hava ve taze yeni yağmış toz kar önünüzde. Kayak pistinde sezonun ilk kayağı için hazırsınız. Bu harika kayak tatili gününüzü süper keyifli kılmak ve tüm gün boyunca soğuk ve ıslanma gibi sorunlarla baş edebilmek için doğru kayak kıyafetlerine sahip olmanız çok önemlidir. Bu konforu sağlayabilmek için son yıllarda üretilen kayak kıyafetleri yenilikçi ve daha işlevsel olmaya başladı. Üzerimizde taşıdığımız ve her yıl sayısı artan elektronik cihazlar (telefon, kulaklık, yedek batarya) ve diğer ihtiyaç duyduğumuz küçük detaylar. Artan bu ihtiyaçlar, kayak kıyafetleri tasarlayıp üreten markaları daha yenilikçi ve işlevsel kayak kıyafetleri üretmeye sevk etti.

Kayak kıyafetleri

Güvenli, sıcak ve fonksiyonel kayak kıyafetleri

Kayak montunuzu, kayak pantolonunuzu veya diğer kıyafet ve aksesuarlarınızı seçerken en önemli faktörler, sizi güvende ve sıcak tutması gerektiğidir. Bu faktörler, fonksiyonel bir kayak kıyafeti takımına sahipseniz sizin için sorun teşkil etmez.

Kayak kıyafetleri satın alırken, tüm günü soğuk ve su almadan kayak yaparak geçirebilmeniz gerektiği aklınızda olsun. Kayak kıyafetlerinizin su geçirmez, rüzgar geçirmez ve dayanıklı olduğundan emin olun. Kayak tatiliniz süresince kendinizi iyi hissetmeniz ve hiçbir zaman kısıtlanmamanız için kayak kıyafetlerinizin yeterli hareket özgürlüğü sağlayarak buna izin vermesi gerekir.

Kayak kıyafetlerinde nefes alabilen ve nem emici özelliği olan malzemeler

Kayak kıyafetlerinizin nefes alabilen ve nem emici kumaşlardan oluşması, kayak yaparken yada dışarıda dinlenirken terlememenizi ve kayak sonrasında bile zinde görünmenizi sağlar. Kayak montunuz, kayak pantolonunuz ve katları su geçirmez, rüzgar geçirmez, nemi ve teri dışarıya taşıyan yalıtımlı malzemelerden oluşmalı ve size maksimum konfor sağlamalıdır.

Mükemmel bir kayak montu ve kayak pantolonu satın alarak sezona hazırlanın

Mükemmel kayak kıyafetleri için biraz paraya kıymanız gerecek, ancak satın aldığınız bu malzemeler hem kayak tatilinizi daha keyifli hale getirecek hem de uzun yıllar sizinle birlikte olacaklardır.  Satın aldığınız kaliteli kayak montu ve kayak pantolonu kıyafetlerinize yine kaliteli ve işlevsel iç ve orta katmanlar eklemek gerekir. İç katmanlar her koşul için iyi hazırlanmış olmanızı sağlayacaktır. Satın alacağınız iç katman kıyafetler termal kumaş malzemelerinden üretilmiş olmalıdır.

Kayak montunuzun hemen altına giyeceğiniz orta katman (polar, kazak) kıyafet vücudunuzu daha iyi izole etmek için kullanılır. Unutmayın üşümeye başladığınızda ilk eller ve ayaklarınız üşür. Bunun sebebi çekirdek bölge olarak adlandırılan belden üst kısımda kan akışının yoğunlaşmasıdır. Çekirdek bölgenizi iyi izole etmezseniz eller ve ayaklarınızdaki kan dolaşımı öncelikle çekirdek bölgenizi ısıtmak için kullanılır, sonra eller ve ayaklar gelir. El ve ayak uzuvlarımızda kan dolaşımı azaldığından soğuk ortamlarda önce el ve ayaklarımız üşümeye başlar. Çekirdek bölgenin iyi bir orta katmanla izole edilmesi el ve ayaklarınızın üşümesini engelleyecektir.

Orta katman kıyafetiniz iç katman termal kıyafetinizin optimum nefes alabilirliğini sağlamak için biraz bol olmalı ancak çokta fazla olmamalıdır.

Kayak Kıyafetleri

Yüksek performanslı doğru kayak kıyafetleri için kafanızı çok yormayın

Doğru kayak kıyafetlerini ararken geniş ürün yelpazesi ve teknik terimler sizi yanıltmasın. Günümüzde en popüler üreticiler ve markalar, yüksek performanslı ve güvenilir kayak kıyafetleri sunmaktadır. Hangi kumaştan üretildiği belli olmayan meşhur Çin alışveriş sitelerinde yer alan kayak kıyafetlerinden uzak durmalısınız.

Gore-Tex kumaşlardan üretilmiş çok pahalı kayak kıyafetleri artık kalite için tek seçeneğiniz değil

Gelişmiş teknolojiler ve dayanıklı malzemelerle üretilen kayak kıyafetleriniz tüm gün çevik kalmanızı ve güvenli kayak yapmanızı sağlar. Günümüzde gore-tex artık mevcut tek seçenek değil. Üreticiler, en iyi performansı ve en iyi kaliteyi sağlayan alternatif malzemeler ve kumaşlar ürettiler. Güvenilir marka ve üreticilerin sunduğu alternatif yalıtım kumaşları ile üretilmiş kayak kıyafetlerini güvenle satın alabilirsiniz.

Kayak kıyafetleri

Ağır kıyafetlerden kaçının

Çoğu kayak markası çok hafif ve esnek kayak kıyafetleri sunar, bu da gün boyunca hoş bir his yaşamanızı sağlar ve kayak yaparken esnekliğinizi arttırır.

Doğru bedeni bulun

Doğru uyum ve esneklik özelliklerinin yanı sıra kayak kıyafetlerinizi doğru bedenle seçmeniz çok önemli. Bu nedenle, birçok marka XXS’den XXL’e ve daha fazla bedenden kayak malzemeleri sunar. Mükemmel kayak kıyafetleri doğru bedeni bulmak ile başlar. Vücut nemini dışarı atabilecek, aynı zamanda sizi gün boyu sıcak tutacak kayak kıyafetleri ne çok bol ne de çok dar olmalıdır.

Kayak kıyafetlerinin neredeyse sınırı yok. Kayak kıyafetlerinizi oluştururken hem kayak montu hem de kayak pantolonu için birbirinden farklı kesimler ve renklerle size yakışan onlarca kombin üretebilirsiniz. Parlak renklerden pastele, dar kesim veya bol kesime kadar kayak kıyafetlerinde bolca seçenek mevcut. Elektronik cihazlarınız için ekstra cepler, havalandırma için bacak arası veya koltuk altı fermuarlar ve daha fazlası. Bu detayların dışında daha fazla tavsiyeye ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bu yazımızı beğendiyseniz kayak montu satın alırken nelere dikkat edilmeli yazımız yada kayak yaparken ellerimizi nasıl sıcak tutabiliriz yazımız ilginizi çekebilir.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!