Yeni kayak sezonu; kayak tutkunları bu kış dağlarda olacak

Yeni kayak sezonu; kayak tutkunları bu kış dağlarda olacak!

Yeni kayak sezonu kayak ve snowboard severler tarafından iple çekiliyor diyebiliriz. Geçtiğimiz kayak sezonu uygulanan katı kısıtlamalar nedeniyle çok iyi başlamadı.

Sezon ortasında bazı konular rayına otursa da genel olarak vasat bir sezon yaşadık. Yeni kayak sezonunda tüm taraflar Covid konusunda daha tecrübeli ve kontrollü. Aşılanma durumu geçen sezona göre kat kat fazla, bu yüzden beklentiler bir hayli yüksek.

Aralık ayında açılacak yeni kayak sezonunda kayak tutkunları kayak merkezlerine ve pistlere akın edebilir düşüncesindeyiz. Zor geçen bir sezonun ardından yeni sezonun daha iyi geçeceğiyle ilgili iyimser bakış açıları sunabiliriz.

Kayak tatili konusunda çevremizle yaptığımız sohbetlerden bir dizi bilgiler edindik. Bu bilgiler sayesinde, geçtiğimiz sezondan hiçbir şey anlamadıklarını ve bazılarının sadece bir kez kayak yapma fırsatı bulabildiğini biliyoruz.

Kayak sezonu ne zaman açılacak

Yeni kayak sezonunda (2021-2022) bir çok kayak ve snowboard tutkunu en az bir kez kayak merkezine gitmeyi planlıyor. Bu da kayak ve snowboard tutkunlarının bakış açılarının geçtiğimiz sezona göre çok daha iyimser baktıklarını gösteriyor.

“Pandemi tarafından mimlenen geçtiğimiz sezonun ardından, kayak severlerin beklentileri artık çok daha iyimser. Kayak ve dağ turizmi konusunda uzmanlaşmış araştırma merkezlerine göre kayak severlerin %91’i yeni kayak sezonunda kayak yapmayı planlıyor”

Yeni kayak sezonunda kayak tatili tarih tercihleri

Yapılan bir araştırma, yeni kayak sezonunda kayak tatili planlayanların en çok plan yaptığı tarihlerin Ocak (%55) ve Aralık (%35) olduğunu ortaya koyuyor. Diğer taraftan kayak tatili planı yapanların hemen hemen yarısı genellikle hafta sonlarına denk gelen tarihleri seçiyor.

Araştırmadan elde edilen veriler, kayak tatili planlayanların kimlerle bu tatile gittikleriyle ilgili aşağıdaki sonuçları ortaya koymuş;

– Yaklaşık %50’si arkadaşlarıyla,
– %29’u partneriyle,
– %17’si aile üyeleriyle
– Yaklaşık %4’ü yalnız kayak tatili yapıyor.

KayakSever olarak, kayak merkezleri, kayak pistlerinin durumu, hizmetler, yeme-içme ve diğer tüm parametrelerle ilgili araştırmalar yapıp kendi değerlendirmelerimizi ortaya koyarak özgün yayınlar üretiyoruz.

Bu yazımızı beğendiyseniz kayak tatili planınız öncesi kayak tatili güvenlik ipuçları yazımız,

ve kayak yaparken nezaket ve emniyet kuralları yazımız ilginizi çekebilir.

 

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!