Alp Disiplininde bu sezonun en çok para ödülü kazananı Mikaela Shiffrin oldu

Alp Disiplininde dolu dolu bir sezonu geride bıraktık.

Mikaela Shiffrin (ABD), 2018-19 sezonunda pek çok sebepten dolayı tarih yazdı, ama hiçbiri bir milyonluk para ödülünü kazanan ilk kayakçı olmasından daha fazla bir şey ifade etmiyor.

Shiffrin, tek sezonda 17 galibiyetle inanılmaz bir başarı sergiledi ve Dünya Kupası sezonunda 886.386 İsviçre Frankı (CHF) para ödülü kazandı.

Bu rakama geçtiğimiz Şubat ayında düzenlenen FIS Alp Disiplini Dünya Şampiyonasında kazandığı Süper G ve Slalom’da altın ve Dev Slalom’da bronz madalyadan gelen para ödülleri eklenince sezon boyunca kazandığı para ödülü 1.000.386 İsviçre Frangına (CHF) ulaştı. Shiffrin bu rakamla, erkekler ve kadınlarda en çok para ödülü kazanan sporcu ünvanı alarak rekor kırdı.

Mikaela Shiffrin, “Bu gerçekten harika bir fırsat. Cinsiyet ayırmayan bir sporun parçası olmaktan gurur duyuyorum. Harika çünkü, belki de gelecek kuşaklara çok sevdiğim bu spora katılmak için ilham verecek. Bir sporu insanlar izleyip takip ediyorsa ve bu sporun hayranları varsa, sonuçta paranın geldiği yer de orasıdır. Sporcu olarak, bu spora dikkat çekmek ve insanları heyecanlandırmak gibi bir sorumluluğumuz olduğunu hissediyorum. Her sporda olduğu gibi, kayak yarışması da takipçileri ve hayranları için yüksek bir rekabet seviyesine ihtiyaç duyuyor. Takipçilerime ve hayranlarıma teşekkür ediyorum.” dedi

Para ödülünde cinsiyet ayırımı yapmaksızın eşitlik ilkesi Audi FIS Alp Disiplini Dünya Kupasında her zaman uygulandı. Dünya Kupasında erkekler ve bayanlar geleneksel olarak aynı sayıda yarışa giriyor ve bu da Shiffrin’e ve bayan rakiplerine erkeklerden fazla kazanma şansı veriyor.

Diğer taraftan, Dünya Kupası organizatörleri genelde birinci sporcu için yarışma başına 45.000 CHF ödüyor. Son sezonla birlikte para ödülü kazanma şansı 30. sıraya kadar indi. Bir dünya kupası ayağında 30. olan sporcuya 500 CHF para ödülü veriliyor.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!