Koronavirüs, Kayak Merkezlerinde Yeni Normalde Kayak Nasıl Olacak?

Koronavirüs (Covid-19) Güncellemeleri

Koronavirüs (Covid-19) etkisi devam ederken her geçen gün daha fazla havayolu şirketi bir dizi önlemlerle uçuşlara devam etme niyetini açıklıyor.

Diğer taraftan 2020-2021 kış sezonunda Uludağ, Kartalkaya, Erciyes, Palandöken ve Sarıkamış Kayak Merkezi gibi revaçta olan kayak merkezlerine gitmek güvenli olacak mı sorularını akıllara getiriyor.

Genel olarak bu soruya cevabımız “Evet” olacak. Yukarıda belirttiğimiz kayak merkezlerinde yerel işletmeler ve yetkililer, bu merkezleri kayakçılar ve ziyaretçilere güvenli hale getirmek için çok çalışıyor.

Son aylarda dünya altüst oldu ve yeni normalimiz “sosyal mesafe” gibi alışılmadık kelimelerle dolu. Yüz maskesi ve el dezenfektanı artık günlük rutinimizin bir parçası. Kış yaklaşıyor ve Covid-19 sürecinde yeni normal için kayak merkezlerinde neler yapılıyor, birlikte göz atalım.

Geçtiğimiz sezon kayak merkezleri ne zaman kapatıldı?

Hemen hemen tüm kayak merkezlerinde işletmeler 20-22 Mart 2020 tarihlerinde koronavirüs önlemleri kapsamında kapatıldı. Virüsün yayılma düzeyine, hastaneler ve yoğun bakım ünitelerindeki yoğunluğa ve Covid-19 testi yapabilme becerisine göre ülkemizde bölgeler belirlendi ve haritalar oluşturuldu.

Kayak Merkezleri virüs yayılma yoğunluğuna göre tehlike arzeden kalabalık bölgelerin dışında kaldı. Tabi bunda hızlı bir tepki ile alınan kararlar ve yerel işletmelerin bu kararı uygulamasının payı büyük. Yaz aylarında bu kayak merkezlerinin kapalı olması virüsün buralarda hiç görülmemesi yada daha az aktif olmasının en büyük nedeni.

Yaz aylarında kayak merkezleri yönetimi, otel işletmecileri ve yerel işletmeler devletin belirlediği “Güvenlik Protokollerini” tamamlamakla meşguller. Yaz turizmine nazaran kış turizminde tüm taraftar önlemlerin alınmasıyla ilgili çalışmalar konusunda çok şanslı, tedbirler için yeterice zaman var.

Güncel duruma baktığımızda kış aylarında kayak merkezlerinde yeni normal nasıl olacak?

  • Kayak merkezlerinde giden toplu taşıma araçlarında maske takmak zorunlu olacak.
  • Oteller, spor merkezleri, barlar, restoranlar, eğlence merkezleri, sinemalar, mağazalar, kütüphaneler, dağ evleri vb yerler dahil olmak üzere tüm kapalı alanlarda maske takmak zorunlu olacak. (yeme-içme sırasında maskeler çıkartılabilecek)
  • Toplu yeme-içme ve dinlenme alanlarında masa başına en az 1,5 metre ve sandalyeler arası en az 60 cm mesafe olacak.
  • Kayak merkezlerinde iç ve dış mekanlarda çalışan tüm personeller maske takacak.

Kayak merkezleri ne zaman açılacak?

Hemen hemen tüm Türkiye’de kayak merkezlerinin resmi açılış tarihi, kar durumuna göre Aralık ayı ilk haftasından 3. haftasına kadar ki tarih aralığındadır. Bu tarihler mekanik tesislerin faaliyete geçme tarihiyle aynıdır. Koronavirüs aşısı kışa kadar yetişir mi, virüs kışın farklı bir evrim geçirir mi, bu ve benzeri değişiklikler açılış tarihlerini etkileyen en önemli etkenler olacaktır.

Kayak merkezlerinde işletmeler konuklarının güvenliğini sağlamak için neler yapıyor?

Güvenlik ve hijyen önlemlerinden bahsetmeye devam ediyoruz. İşletmeler, hem konukları hem de çalışanlar için güvenli bir ortam sağlamak adına aşağıdaki adımlar üzerinde yoğun bir çalışma sergiliyor.

Sosyal mesafe

Genel olarak uzmanlar, insanlar arasında 1,5 – 2 metrelik bir mesafe bırakılmasını önermektedir. Belirlenen bu mesafenin mekanik tesislerin kullanımı dahil olmak üzere tüm alanlarda sağlanması için mevcut kapasiteyi çok fazla düşürmeden yapılabilecekler üzerinde tüm yerel işletmeler yoğun bir çalışma içerisindeler. Özellikle hem yaz hem de kış turizminde faaliyet gösteren işletmeler, yaz aylarında hayata geçirdikleri uygulamaların tecrübesiyle Koronavirüs önlemleri noktasında sorunsuz bir kış sezon geçirebileceklerdir.

Buna en güzel örneği Kaya Holding grubuna bağlı otelleri verebiliriz. Kaya Holding grubuna bağlı bir çok yaz ve kış oteli bulunmaktadır. Uludağ Kayak Merkezi 2. Gelişim Bölgesinde bulunan “Kaya Uludağ Hotel” ve “Kartalkaya Kayak Merkezinde bulunan “Kaya Palazzo Ski&Mountain Resort”u önemlerle ilgili tecrübeleri noktasında örnek gösterebiliriz.

Dezenfeksiyon

Mekanik tesisler, asansörler, mağazalar, barlar, restoranlar, kiralık alanlar, yerel işletmeler ve tüm oteller. Hepsi periyodik olarak tamamen dezenfekte edilecek, ayrıca her müşteriden sonra personeller ellerini iyice temizleyecek. El dezenfektanı, asansörlerin, süpermarketlerin, küçük dükkanların, kafelerin ve diğer tüm alanların girişlerinde müşterilerin anlık kullanımı için her daim hazır olacak.

Koruma

Özellikle yeme-içme alanında faaliyet gösteren işletmelerde tüm personel eldiven ve maske takacak. Buna toplu taşıma araçlarını kullanan personel de dahil olacak. İşletmelerin giriş kapılarında konuklar ateş ölçer cihazlarla sürekli taranacak.

Kayak merkezlerinde alınan önlemleri ve bilgilendirmeleri oteller ve diğer işletmelerin web sitelerinden ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Bu kış kayak merkezlerinde güvende kalmak için 4 ipucu

Güvenlik ve hijyen kurallarına uyun

Bunu tekrar etmeye devam ediyoruz, kayak merkezlerindeki tatilinizde güvende kalmanın en iyi yolu güvenlik ve hijyen kurallarına uymaktır. İnsanlarla aranızda mutlaka 2 metrelik bir mesafe bırakın, ellerinizi sık sık yıkayın ve mutlaka maske takın. Tatiliniz süresince iç ve dış mekanlarda yüzünüze dokunmamaya çalışın. Biliyoruz, söylemesi yapmaktan daha kolay!

Kayak merkezlerindeki işletmelere güvenin

Kayak merkezlerindeki işletmeler yalnızca sıkı güvenlik ve hijyen önlemleri uygulamakla kalmıyor, aynı zamanda iptal süreçlerini de çok daha esnek hale getirmek için çalışmalar yürütüyor. Bu, herhangi bir nedenle tatilinizi iptal etmek zorunda kalırsanız, muhtemelen bir geri ödeme yapılacağı anlamına gelir.

Otel konaklamanızın, kayak dersinizin, kayak kiralamanızın veya diğer aktivitelerinizin rezervasyonunu yapmadan önce, devlet tarafından gittiğiniz tatil bölgesiyle ilgili alınan kararları ve yayınlanan genelgeleri takip edip okuyun. Covid-19 nedeniyle devlet tarafından uygulanan bir kısıtlama, seyahatinizi veya rezerve edilen hizmetin sağlanmasını doğrudan engeller.

Uludağ, Kartalkaya, Palandöken ve Sarıkamış Kayak Merkezleri gibi kurumsal bir yapıya kavuşmuş Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinde kayak tatili rezervasyonu yapmak tamamen güvenlidir.

Kalabalıktan kaçının

Sosyal mesafeye uymanın en kolay yolu, kalabalıklardan tamamen kaçınmaktır. Konaklamanız sırasında diğer misafirlerle karşılaşmayı en aza indirgemeye çalışın.

Günlerce süren sokağa çıkma yasakları sonrasında, yaz aylarında maske takmak gibi zor ve zorunlu olan uygulamaları yerine getirmek bir hayli yorucuydu. Kış aylarında kayak merkezlerinde bu uygulamaları harfiyen yerine getirmek sanırız daha kolay olacak.

Kayak merkezlerinde kalabalıktan kaçarken dış mekanın tadını rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Sadece kendiniz ve arkadaş grubunuz veya aileniz için özel bir kayak veya snowboard eğitmeni rezervasyonu yaptırın. Kayak merkezlerinde küçük gruplar halinde yapabileceğiniz pek çok şey var.

Erken rezervasyon yapın

İşletmelerin karşılayabileceği konuk sayısında ve etkinliklere katılabilecek kişi sayısında kısıtlamalar olabilir. Bu nedenle, 2020-2021 kış sezonunda kayak tatiliniz için her zamankinden daha erken rezervasyon yapmanızı öneriyoruz. Bu, kayak merkezlerinde kayak sonrası en sıcak ve en iyi masayı elde etmenizi sağlayacaktır!

Daha fazla bilgi

Kayak merkezlerinde bu kış güvenli bir tatil geçirmenizi sağlamak için tüm taraflar çok çalışıyor. Koronavirüs sürecinde kayak merkezlerindeki güncel durumu öğrenmek için Sağlık Bakanlığı‘nın ve Kültür ve  Turizm Bakanlığı‘nın resmi web sitelerini mutlaka ziyaret edin.

Dikkat!

Kayak tatilinizde sadece koronavirüs önlemleri almanız sizi güvenli tutmaz. Kayak merkezlerinde bir takım önemli güvenlik kuralı olduğunu da gözardı etmemek gerekir. Kayak öncesi güvenlik kuralları ipuçlarını içeren yazımız tatile gitmeden önce okumak isteyebileceğiniz faydalı bir yazı.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.
Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!