Amerikalı doktor ve eşi ile Ilgaz Kayak Merkezinde hoş bir söyleşi

Doç. Dr. Dorothy Contiguglia-Akcan ve Turizmci eşi Bircan Akcan ile Ilgaz Kayak Merkezinde hoş bir söyleşi

Türkiye Kayak Federasyonu Ilgaz Dağı Kayak Merkezi Tesislerinde tatil yapan Amerikalı Doç. Dr. Dorothy Contiguglia-Akcan ve eşi Turizmci Bircan Akcan ile hoş bir söyleşi gerçekleştirdik.

Dorothy hanım öncelikle ülkemize ve kayak merkezimize hoşgeldiniz. Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Dorothy Contiguglia-Akcan; Hoşbulduk, çok teşekkürler. Florida Uluslararası Üniversitesi’nde Doçent Doktorum, aynı zamanda Aile Doktoruyum ve Seyahat Tıbbı uzmanıyım. Ayrıca FIU Fast-Team (Florida Uluslararası Üniversitesi Kurtarma Ekibi) aktif üyesiyim. Kuzey Carolina’da doğdum. Babamın Amerikan Ordusunda jet pilotu olması sebebiyle çok gezgin bir aile hayatımız oldu. Avustralya, Almanya ve Türkiye’de babamın görevi gereği bir dönem bulundum. Şu an eşim ve çocuklarımla birlikte Miami’de yaşıyoruz.

Bircan bey sizde hoş geldiniz, sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, adım Bircan Akcan, Miami’de turizm sektöründeyim. Finans okudum, Miami’de çok yakın bir zamanda Ekonomi Doktorası yapmaya başlayacağım. 3 ve 10 yaşında 2 çocuk babasıyım.

Dorothy hanım kayak sporuna olan ilginiz ne zaman başladı?

Dorothy Contiguglia-Akcan; Kayak sporuna ilgim 10-11 yaşlarında başladı. Annem bir Fransız. Almanya’da ailemle yaşarken Fransa’ya aile ziyaretlerine giderdik. Fransa’nın doğusunda Ilgaz gibi çok şirin ve küçük bir kayak merkezinde annem ve babam sayesinde kayak yapmayı öğrendim. O dönemlerde Fransa’ya düzenli olarak aile ziyareti gerçekleştirir bu fırsattan yararlanarak kayak yapma imkanı  bulurduk.

Kayak sporu haricinde hangi sporları yaptınız?

Doç. Dr. Dorothy Contiguglia-Akcan; Bir dönem eskrim sporu ile uğraştım. Futbol eşimle birlikte ortak tutkumuz. Ailece fanatik Beşiktaşlıyız.

Fransa’da kayak yapmayı öğrendiğinizi belirttiniz, Amerika da kayak yapma imkanınız oldu mu?

Bircan Akcan: Eşim ve ben hep güney eyaletlerinde kar yağmayan, dağı tepesi olmayan tepsi gibi düz coğrafi özelliklere sahip yerlerde yaşadık. Küçücük bir tepe görebilmeniz için Miami’den kuzeye doğru en az 7-8 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Hem iş yoğunluğumuz hem de aile hayatımız nedeniyle Amerika’da kayak yapma fırsatımız ne yazık ki olmadı.

Bircan Akcan: Ilgaz Kayak Merkezi doğa harikası çok şirin bir yer. Bugün birkaç saat kayak dersi aldım. Dorothy kayarken yaptığı hareketlerle bana öğretilenler arasında bir bağlantı kurmakta zorlandım. Hatta sordum, bana gösterilen hareketlerle senin yaptıkların arasında çok fark var. Bu yaptıklarım nasıl senin yaptıklarında dönüşecek, acaba yapabilecek miyim, bende yetenek var mı diye. Dorothy’den “sana garanti ederim, kesinlikle yaptığın çalışmalar benim kaydığım tekniğe dönüşecek, bende bir günde öğrenmedim” cevabı alınca çok rahatladım. Açıkçası, kayak yapmayı öğrenip bu sporun ve bu kayak merkezinin bir parçası olmayı çok istiyorum.

Neden Ilgaz, nereden aklınıza geldi buraya gelmek ve kayak yapmak?

Bircan Akcan; Ben Çankırı’lıyım, aile ziyaretleri için her yıl Çankırı’ya geliyoruz. Bu yıl Çankırı’ya gelmeden 6 ay önce eşime Ilgaz Kayak Merkezini göstermiştim. Aslında çok planlı olmadı buraya gelişimiz.

Ilgaz Kayak Merkezimizle ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Dorothy Contiguglia-Akcan; Türkçe “Çok Güzel”, bizim memleketimiz buraya 20 dakika, tabi ki buradan başka bir yere gitmek istemem, doğal güzellikleri harika. Milli Parklar içerisinde yer alan diğer otelleri de gezdik, oralarda zaman geçirdik. Ancak gezdiğimiz oteller bize çok sıcak gelmedi ve hitap etmedi açıkçası. Bundan sonra her yıl düzenli olarak buraya gelmeyi planlıyoruz ve tercihimiz yine Kayak Federasyonu’nun Oteli olacak. Biz Resort ortamlarını çok sevmiyoruz, çadır kurup kamp yapmak, yürümek bize daha yakın. Federasyonunuzun Oteli bu çerçevede tam bize göre, kayak pistine olan yakınlığı bizim için en önemli kriter. Otel çalışanlarınızın samimiyeti ve güleryüzü için ayrıca çok teşekkür ederiz.

Seyahat Tıbbı uzmanı olduğunuzu belirtiniz, biraz açar mısınız nedir Seyahat Tıbbı?

Dorothy Contiguglia-Akcan; Kısaca, ülke dışına çıkacak vatandaşlarımıza, gidecekleri ülkelerde nelere dikkat etmeleri gerektiği, ne tür risklerle karşılaşabilecekleri, gitmeden önce hangi aşılara ihtiyaçları olacağı noktasında bilgiler aktaran, aile doktorluğu çerçevesinde bir alt dal olarak tanımlayabiliriz. Örneğin vatandaşımız tansiyon hastası ise ve gideceği ülke rakım olarak çok yüksekse ne tür etkileri olacağı noktasında uyarılarda bulunuyoruz. Hangi tür besinleri alabileceği, nelere dikkat etmesi gerektiği gibi detaylar hakkında hastalarımızı ve vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz.

Amerika’da çok yaygın bir uygulama mıdır?

Dorothy Contiguglia-Akcan; Hayır çok yaygın değil açıkçası, yeni yeni gelişiyor diyebiliriz. Türkiye’de de Hacettepe Üniversitesi bünyesinde Seyahat Tıbbı üzerine çalışmalar yürütüldüğünü biliyorum.

Tüm dünya’da ve ülkemizde yaşanan terör olayları sizi nasıl etkiledi, bu konuda neler söylemek istersiniz?

Dorothy Contiguglia-Akcan; Terörle yatıp terörle kalktığımız halde biz ailece her yıl Türkiye’ye gelmekten çok büyük keyif alıyoruz. Amerikan Hükümetinin uyarılarına rağmen geldik kış tatilimizi yaptık ve çok güzel zaman geçirdik. Birkaç akılsızın insanlar bu ülkeye gelmesin diye yaptığı eylemlerden hiç etkilenmedik. Üstelik önümüzdeki yıl Ilgaz Kayak Merkezinde daha uzun bir kayak tatilini şimdiden planladık. Ayrıca Türkiye’deki yakından takip ediyorum, insanların yaşamlarından haberdarım ve realitede neler oluyor farkındayım. Bu ülkenin güzelliklerini Amerika’da herkese anlatıyoruz.

Bu güzel söyleşi için sizlere çok teşekkür ederiz.

Dorothy Contiguglia-Akcan, Bircan Akcan; Bizde çok teşekkür ederiz.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!