Bu sezon Alp Disiplininde Ted Ligety’e lütfen dikkat, efsane geri dönüyor

Ted Ligety, Dünya Kupası ve Kış Olimpiyatlarına bugüne kadar hiç olmadığı kadar hazır ve çok hırslı…

Ted Ligety’nin en son Dünya Kupası zaferi 2015 yılında Sölden’deydi.

Amerikalı kayakçı 2015 yılından beri sağ diz sakatlığı ve sırt ağrılarıyla boğuşuyordu. Ted Ligety geçtiğimiz Ocak ayında bir dizi ameliyat geçirmiş, ameliyattan hemen 3 ay sonra pistlere geri dönmüştü.
Efsane kayakçı Ligety, Şubat ayında Güney Kore’deki Kış Olimpiyatlarında şampiyon ünvanını hayal edebilecek duruma geldiğini belirtti.
Ligety Sölden’deki Alp Disiplini Dünya Kupası sezon açılışında da yarışacak. Ligety “Sağlıklı durumda olduğum nadir yıllar biri ve ligde kendimi olabildiğinde zorlayacağım. Bu sezon hızlı kayabileceğimi biliyorum” dedi.
Beş kez Dünya Kupası (GS) şampiyonu ve iki kez Olimpiyat Şampiyon olan kayakçı, geçtiğimiz sezon müzmin sırtın ağrılarıyla uğraşmış, bu durumu “kayarken her hamle yapışımda, ağrı durumum 10 üzerinden 9’du. Dünya Kupası yarışlarında bu kadar şiddetli sırt ağrısıyla yarışmak gerçekten çok zordu ve her yarışta aynı durumda olmak son derece sinir bozucuydu, ancak ağrı sporcunun hayatında her zaman var olan bir durum” diyerek açıklamıştı.
Ligetty, 2006 Torino Kış Olimpiyatları’nda ve 2014 Soçhi Kış Olimpiyatlarındaki şampiyonluk serüvenini 2018 yılında da tekrarlamak istediğini belirtti.
Sağlıklı durumdayım…
Ligety, son birkaç aydır, ameliyatla tedavi edilen sırtında hiç acı çekmeden antrenmanları gerçekleştirebildiğini ve Dünya Kupası ve Olimpiyatlara hazır olduğunu belirtti.
Ligety, geçtiğimiz Haziran ayında baba oldu. Güncel durumda plan ailece Dünya Kupası ve Olimpiyatlara taşınmak.
Ligety, kayak hayatı ve babalık dönemiyle ilgili “Bu iki durumda hiçbir şeyi kaçırmak istemiyorum ve bunu dengelemek çok zor olacak” dedi. “Baba olarak çocuğumun her büyüme evresini izlemek ve bunu kaçırmamak istiyorum. Bu yüzden spor mesleğimi ve babalık sürecimi dengelemeye çalışacağım, en azından yaptığım bu işte patron benim, bu yüzden hem antrenman programlarımı düzenli uygulayabilir hemde çocuğuma zaman ayırabilirim dedi.
33 yaşındaki Ligety, sağlık durumu elverdiği sürece yarışlara katılmaya devam etmeyi düşünüyor.

Ligety diğer taraftan iş hayatında da önemli işler yapıyor. Yakın zamanda kayak gözlüğü, güneş gözlüğü, kayak eldiveni ve diğer spor ürünlerini üreten Shred şirketini kurdu ve başarılı işlere imza atıyor.

Ligety için yolun sonu gözükse de niyeti şampiyonluk tacı ile spor hayatını sonlandırmak.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!