FIS Kongresi ve Alp Disiplininde yapılan önemli değişiklikler

Geçtiğimiz 13-19 Mayıs 2018 tarihleri arasında Yunanistan’ın Costa Navarino kentinde 51. FIS Kongresi düzenlendi. Türkiye Kayak Federasyonu temsilcilerinin de katıldığı kongre bir hayli yoğun geçti ve her kongrede olduğu gibi bu kongrede de birçok konu ve gelişme karara bağlandı.

Kongre sonrası alınan kararlar doğrultusunda Alp Disiplinini ilgilendiren bazı değişiklikleri aşağıda görebilirsiniz.

Dünya Şampiyonası programlarına yeni bir yarışma konsepti eklendi, Bireysel Paralel (Inividual Parallel). Bu yarışma konseptiyle ilgili format henüz net belli değil, konuyla ilgili FIS bir çalışma grubu görevlendirdiğini açıkladı. Bireysel Paralel yarışma konseptinin 2021 yılında İtalya’nın Cortina d’Ampezzo Kayak Merkezinde yapılacak Dünya Şampiyonasına dahil edileceği söyleniyor.

Gelecek 2018-2019 sezonundaki en önemli değişim, farklı yarışma organizasyonları için minimum FIS penaltı (ceza) puanının yeniden uyarlanması olarak karşımıza çıkıyor.

Olimpiyatlar, Dünya Kupası ve Dünya Şampiyonası yarışlarında penaltı puanı 0,00 olarak kalırken, diğer yarışma organizasyonlarında yükseltildi.

Üniversite Oyunları, Gençler Dünya Şampiyonası ve Kıta Kupaları için minimum penaltı puanı 15.00 oldu.

Ulusal Şampiyonalar için minimum penaltı puanı 20.00 olarak belirlendi.

Diğer kategorilerdeki FIS yarışları;

  • AWG, Asya Kış Oyunları
  • CISM,
  • CIT,
  • CITWC, Arnold Lunn Dünya Kupası
  • NJC, Ulusal Gençler Şampiyonası
  • NJR, Ulusal Gençler Yarışması
  • UNI, Üniversite Yarışmaları
  • YOG, Gençlik Olimpik Kış Oyunları
  • EYOF, Avrupa Gençlik Olimpiyat Festivali vb. tüm yarışmaların minimum penaltı puanı 23.00 olarak belirlendi.

Son olarak, Entry League FIS yarışlarında (ENL) minimum penaltı puanı 64.00 olarak belirlendi.

Yeni puanlama sistemdeki bu farklılıklar neleri beraberinde getirecek, buna ayrıca değinebiliriz.

Dünya Kupası etkinlikleri için sporcu kotası değişikliğine gidildi. Geçmişte, kalifiye bir yarışçı kendi ülkesi için bir kota oluştururdu ve sporcuda herhangi bir sorun yaşanması durumunda aynı ülkeden başka bir sporcu tarafından değiştirilebilirdi. Güncel kararla birlikte artık nitelikli bir sporcunun hak ettiği yarışma organizasyonuna katılamaması durumunda, ilgili yarışmanın (slalom) Dünya Kupası Başlangıç ​​Listesi’nde (WCSL) yer alan bir sonraki sporcunun yarışa çıkacağı onaylandı.

Dünya Kupası yarışmalarındaki erkek sporcu kalabalığını gidermek için erkek sporcu kotasında değişiklik yapıldı. Ülkeler geçmişte 1 temel kota + 8 Ulusal Kayak Federasyonu olmak üzere toplam 9 erkek sporcu ile yarışmalara katılabiliyordu. Yeni kararla birlikte Ulusal Kayak Federasyonları en fazla 7 erkek sporcu ile yarışmalara katılabilecek.

Continental CUP (Kıtalararası Yarışmalar) vb yarışmalarda her ülke için geçerli olan 9 erkek sporcu kotası, güncel değişimle birlikte 8 erkek sporcu kotasına düşürüldü.

Diğer taraftan bayanlar kotasında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Kış sezonu öncesi birçok konunun tartışılacağı FIS Geleneksel Sonbahar Toplantılarının Ekim ayında Zürih’te gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!