FIS Kongresi ve Kayaklı Koşuyla ilgili önemli kararlar

Geçtiğimiz haftalarda Costa Navarino’da (YUN) düzenlenen 51. FIS Kongresi’nde Kayaklı Koşu Komitesi ve Alt Komiteleri bir dizi toplantı gerçekleştirdi. İşte Kayaklı Koşu branşıyla ilgili en önemli kararların bir özeti.

FIS Kayaklı Koşu Dünya Kupası

FIS Dünya Kupası kurallarıyla ilgili bazı küçük uyarlamalar kabul edildi. Bunlar, hava muhalefeti durumunda, Dünya Kupası müsabakalarının iptali veya ertelenmesiyle ilgili karar verme sürecini içeriyor. Ayrıca, Continental Cup (Kıtalararası Kupa) kayakçılarının Dünya Kupası’na katılmasına yardımcı olmak için Tour de Ski kapsamında özel bir Dünya Kupası dönemi başlatılmasına karar verildi.

FIS Kayaklı Koşu Dünya Kupası (2018/19)

Bazı Ulusal Kayak Federasyonları’nın yaşadığı zorluklar nedeniyle gelecek sezonun organizasyonunda değişiklikler yapıldı. Fransa Kayak Federasyonu, Aralık 2018 tarihinde La Clusaz Kayak Merkezinde gerçekleşmesi planlanan Dünya kupası başlangıç ayağını organize edemeyeceğini bildirdi. İsviçre Kayak Federasyonu ve Norveç Kayak Federasyonunun da mali açıdan sorunlar yaşadığı, ancak mali kaynak için çözüm bulunduğu belirtildi.

Sonuç olarak, dünyanın en iyi kayakçılarının yarışacağı Dünya Kupası başlangıç ayağı La Clusaz yerine Davos’ta başlıyor olacak. Diğer taraftan Beitostølen Kayak Merkezi Lillehammer’den sonra Norveç’te Dünya Kupası organize eden ikinci kayak merkezi olacak.

FIS Kayaklı Koşu Dünya Kupası (2019/20)

ABD Kayak ve Snowboard Federasyonu, 2019/20 sezonu için Minneapolis’te bir Dünya Kupası ayağı organize etmek isteğini belirtti ve resmi başvuruyu yaptı.
Norveç Kayak Federasyonu, Dünya Kupasında İskandinav turunun açılış organizasyonunu sonuçlandırmak için Büyük Britanya ile görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Glasgow şimdilik seçilen konum ancak nihai karar Zürih’te yapılacak Geleneksel Sonbahar Toplantısına kaldı.

Uluslararası Yarışma Kuralları (ICR)

Yarışma Kuralları ve Kontrol Alt Komitesi, ICR makalelerinin çeşitli modifikasyonları üzerinde tartıştı ve bazı öneriler geldi.

Klasik tekniğin tanımının tekrar yapıldığı ve *OWG, WSC, JWSC / U23WSC ve Dünya Kupası’nda 10 km’den uzun mesafe aralıkları yarışları için minimum tur uzunluğu 5 km olarak tanımlandığı belirtildi.

*Kısaltmalar;

  • OWG, Kış Olimpiyat Oyunları
  • WSC, Dünya Kayak Şampiyonası
  • JWSC, Gençler Dünya Kayak Şampiyonası
  • U23WSC, U23 Dünya Kayak Şampiyonası

Ülke Rekabet Biçimleri

Ülkeler arası rekabet biçimlerinin geleceği hakkında uzun bir tartışma yapıldı ve çeşitli paydaşların (sporcular, takımlar, antrenörler, TV, taraftarlar, vb.) farklı görüşleri ve perspektifleri göz önünde bulunduruldu. Sonuç olarak aşağıdaki kararlar alındı.

Skiathlon Yarışmalarının Geleceği

Skiathlon yarışması Dünya Kupası, Dünya Kayak Şampiyonaları ve Kış Olimpiyat Oyunları’nda kalmaya devam edecek. Daha önce buradaki yazımızla FIS’in Skiathlon yarışmalarını kaldırma niyetine ve nedenlerine değinmiştik. FIS Komitesi, şimdilik JWSC ve U23 programından Skiathlon’u kaldırmayı ve onun yerine bayanlar 15 km ve erkekler 30 km toplu çıkış yarışmalarıyla değiştirmeyi kabul  etti. Skiathlon yerine geçecek yarışma türü, bireysel tekli çıkış yarışmalarının tam zıttı yani toplu çıkış olacak ve yukarıdaki mesafeler hem Gençler hem de U23 yaş kategorisi için geçerli olacak.

Sprint Yarışmaları

Sprint yarışmalarında hem klasik hem de serbest teknikte ideal yarışma zamanı ile 2:45 – 3:00 dk (+/- 15 sn) olarak belirlendi. Diğer taraftan pist homologasyon uzmanları, organizatörler ve Ulusal Kayak Federasyonları ile koordineli olarak, serbest teknik sprint pistlerine (dalgalar ve eğriler vb) yeni özellikleri uygulayabilecekler.

Kadın Erkek Karma Takım Etkinlikleri

Kadın ve erkeklerden oluşan karma bir takım etkinliğinin olası formatlarını tanımlamak için bir çalışma grubu oluşturuldu. Bu konunun Eylül ayında Zürih’te yapılacak FIS Sonbahar Toplantısı’nda daha da netleşeceği belirtiliyor. Diğer taraftan FIS, Ulusal Kayak Federasyonlarına, bu yeni etkinliğe ev sahipliği yapabilecek organizatörler araştırmalarını ve önermelerini istedi.

Erkekler Bayrak Yarışı

Komite, OWG ve WSC’deki erkekler bayrak yarışında mesafelerin 4×10 km’den 4×7.5 km’ye kısaltılması teklifine evet oyu verdi. Ancak FIS Konseyi bu öneriyi reddetti ve daha fazla tartışma için tekrar Ülke Komitesine gönderdi.

Takım Sprint Yarışmaları

Takım Sprint yarışmalarının daha sprint odaklı bir yarışma olarak geliştirilmesi üzerine tartışıldı. Konu yıllık FIS Sonbahar Toplantısı sırasında Zürih’te tekrar değerlendirilecek.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!