FIS Kongresi ve Snowboard branşıyla ilgili önemli kararlar

Snowboard, Freestyle ve Freeski Komitesi, 15 Mayıs 2018 Salı günü, Costa Navarino’da (YUN) FIS Kongresi’nde bir araya geldi.

Tartışmaların en önemli konusu Freestyle/Freeski ve Snowboard (halfpipe, slopestyle, big air ve cross) yarışmalarının nasıl daha da geliştirilebileceği oldu.

Ayrıca, Moguls ve Aerials kayak etkinliklerinde bazı önemli kural değişiklikleri onaylandı. Freestyle etkinliklerine yeni heyecan katma konusu tüm katılımcıların ortak fikri oldu.

PyeongChang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları’nda Alpine Paralel Giant Slalom Snowboard yarışmalarının çok başarılı geçtiği, bu kapsamda bıraktığı etkiyi devam ettirmek ve popülaritesini arttırmak için zamanlamanın mükemmel olduğu vurgulandı.

Anahtar Kararlar

Genel

Kayak ve snowboard arasında devam eden uyum içinde çalışmalara devam etmek, elde edilen pozitif ivmeyi korumak ve gelecek için ortak bir vizyon oluşturmak.

İki ayrı kural kitabı yerine, *FS ve SB için bir araya getirilen yeni bir  ICR (Uluslararası Rekabet Kuralları kuralı) kitabının oluşturulması.

*Kısaltmalar

  • FS, Freestyle
  • SB, Snowboard

Freeski, Freestyle, Big Air ve Snowboard branşlarından oluşan karma organizasyonlar üzerinde çalışılması ve olimpiyat programına bu kapsamda yeni disiplinler dahil edilmeye çalışılması.

Kayak ve Snowboard Cross

Hem SX hem de SBX branşlarında ortak ilkeler geliştirmek için ortak bir danışma grubunun oluşturulması.

Moguls ve Aerial kayak

Moguls için zorluk derecesi puanlaması revizyonu yapılması. Revizyon çeşitli hilelerin sergilenmesi niyetiyle kabul edildi.

Aerials kayak branşında daha geniş atlama çeşitliliği sergilenmesi amacı ile uygulanan üçlü dönüşler ve üzeri dönüşlerin ödüllendirilmesi. Bayanlar için zorluk derecesinin gözden geçirilmesi.

2022 Olimpik Kış Oyunları için yeni aerials kayak yarışma formatı; 12 sporcunun katılacağı iki turlu bir yarışma. İki turda en iyi 6 sporcunun süper finale kalması.

Freeski ve Snowboard Park & Pipe

Freeski ile kuralların uyumlaştırılması, finale kalmış bir sporcunun diskalifiyesi durumunda nihai sonuç olarak sayılabilecek yeterliliklerin gözden geçirilmesi.

Alpine Snowboard 

Kongrede Alpine Snowboard yarışmaları için önemli yada büyük sayılabilecek bir değişiklik yapılmadı.

FIS 2018/19 sezonunda, Snowboard, Freestyle, Freeski vb spor dallarını televizyonda ve internette tanıtmak üzere bir dizi proje üzerinde çalışıyor. Kayak Sever olarak biz de sabırsızlıkla bekliyoruz.

Cross Yarışma Direktörlüğüne JP Barrolo’nun atanmasıyla birlikte birçok yeniliğin beraberinde geleceğini söyleyebiliriz.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!