Snowboard Croos (SBX) yarışmalarının kralı emekli oldu

Snowboard Croos (SBX) yarışmalarının muhteşem sporcusu emekli oldu.

FIS Snowboard tarihinin en büyük sporcularından Fransız Pierre Vaultier, geçtiğimiz Perşembe günü dizindeki iltihaplı artrit komplikasyonları nedeniyle emekli olduğunu açıkladı.

Sochi 2014 ve PyeongChang 2018 kış olimpiyatlarında altın madalya, Sierra Nevada 2017 dünya şampiyonu, altı kez kristal küre (2008, 2010, 2012, 2016, 2017 ve 2018), 22 Dünya Kupası birinciliği ve toplamda 35 podyum sahibi olan Vaultier, FIS Snowboard Dünya Kupası tarihinin en çok ödül alan sporcularındandı.

33 yaşındaki sporcu yaptığı açıklamada, geçtiğimiz iki sezonda rekabete dönmek için verdiği uzun ve sonunda başarısız olan mücadelesini şöyle özetledi.

Dizdeki iltihaplı artritle 17 ay süren mücadelenin ardından, durumum hala kırmızı renkte görünüyor. Patoloji sonucu hala bilinmemekle birlikte, bildiğimiz şey, diz ekleminin kıkırdağında tam bir bozulma olduğu ve önümüzdeki günlerde planlanan ameliyatla tek çözümün tam protez takılması olduğu.

Çok olumlu bir ruh hali tutuyorum çünkü bu protez, son 17 ayın 12 ayı koltuk değneği kullanmaya zorlanıp kalıcı ağrılar içinde yaşadıktan sonra nihayet günlük bazda normal yaşamama izin verecek.

Bir protez takmanın sonuçları açıktır. Diz üzerindeki etkileri sınırlamak ve snowboard sporunu bırakmak durumundayım.

Bu durum beni zorlasa bile dikkatle düşünülmüş bir karardı. Üst düzey bir sporcu olarak kariyerimin faydalarını fark ederken yolculuğuma geri dönüp bakmam için beni zorluyor.

Eşime, aileme, arkadaşlarıma ve antrenörlerime, Fransız Kayak Federasyonu’na, ortaklarım RedBull, Serre Chevalier resort, Bridgestone, Bollé, Nidecker ve Racer’a içtenlikle teşekkür ediyorum. Tüm bu insanlar ve varlıklar olmadan başardığım her şey imkansız olurdu.

Şimdi ameliyat ve rehabilitasyon zamanı. Bunlar benim önceliklerim. Sonra bir kez daha snowboardumda kaymaya dönme planlarım arasında olacak, çünkü bu benim için fiziksel ve duygusal bir ihtiyaç ve bu nedenle çok önemli.

Daha sonra yeniden seçenekleri ve benim için önemli olan projeleri değerlendireceğim. Kısa vadeli projelerimin, beni desteklemeye devam etmeye karar vermiş olan ortaklarımla başlatmış olduğum şeyin mantıksal devamında yürütüleceği zaten açık. Destekleri için teşekkürlerimi yinelemek isterim.

Sizi start alanında ve podyumda görmeyi özleyeceğiz. Başarılı bir operasyon ve sonrasında hızlı bir iyileşme dileklerimizle Pierre!

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!