Kayaklı Koşu spor dalında Türkiye Kayak Federasyonu’nda neler oluyor?

Türkiye Kayak Federasyonu, Kayaklı Koşu spor dalının gelişimi ve başarılar elde edilmesi için oluşturduğu yeni sistemi sorunsuz işletiyor gibi gözüküyor. Bu yazımızda Türkiye Kayak Federasyonu spor dalları arasında yer alan Kayaklı Koşu spor dalının ülkemizdeki durumu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Aslında Türkiye’de kayak deyince ilk akla gelen Alp Disiplini spor dalı. Hani hiç bilgi sahibi olmayanlara “dağdan aşağı doğru S yaparak zikzak çizerek kaymak” diye anlatılan spor dalı. Ancak dünyada ve ülkemizde kayak sporu sadece Alp Disiplini spor dalından oluşmuyor. Yani kayak deyince “basketbol, tenis, voleybol, hentbol, yüzme” gibi bir spor dalı aklınıza gelmesin. Bu spor dalları gibi birbirinden tamamen farklı 5 spor dalı düşünün. Türkiye Kayak Federasyonu tam 5 farklı spor dalında faaliyet gösteriyor. Evet yanlış duymadınız!!! Türkiye Kayak Federasyonu tam 5 farklı spor dalı ile çok zor bir görevi yerine getirmeye çalışıyor. Yönetim ve organizasyon boyutunu siz düşünün artık.

Peki nedir bu spor dalları?

 • Alp Disiplini
 • Kayaklı Koşu
 • Snowboard
 • Biathlon
 • Kayakla Atlama

Her biri çok keyifli spor dallarıdır. Her birinin camiası, kompetanı, antrenörü ve sporcusu farklıdır. Kayak sporu leb-i deryadır. Anlat anlat, yaz yaz bitmez…

Çok detaya girmeyelim. Artık kayak deyince aklınıza sadece Alp Disiplini spor dalı gelmeyeceği noktasında herhalde hem fikiriz.

Başlayalım o zaman…

Kayaklı Koşu spor dalı dünyanın sayılı zor sporları arasında yer alır ve çok nankör bir spordur, 12 ay mütemadiyen çalışma gerektirir. Uluslararası spor arenasında kabul görmüş bir araştırmaya göre, dayanıklılık bakımından Bisiklet, Uzun Mesafe Koşu ve Yüzme sporları sonrasında Kayaklı Koşu spor dalı en zor 4. spor dalı olarak üst sıralarda yer almıştır.

Türkiye Kayak Federasyonu bu branştaki çalışmalarına istikrarla devam ediyor.  Güncel durumda Kayaklı Koşu için uluslararası başarıyı sadece madalya ile kıyaslamamak yerinde olur. Bu spor dalı hakkında bilgi sahibi olmayanlar için çok teknik detaya girmeden, içinde bulunduğumuz durumu anlaşılabilir bir dille ifade etmeye çalışalım.

Öncelikle İskandinav ülkelerinin bu spor dalını “ata sporu” olarak gördüklerini, bu kapsamda popülaritesinin bir hayli yüksek olduğunu, bunun neticesinde de en başarılı sporcuların bu ülkelerden çıktığını söylemek yerinde olur.

Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS), faaliyet alanına giren  tüm spor dallarında kendi oluşturduğu puanlama sistemi ile her yıl değişik dönemlerde FIS sporcu sıralama listesi oluşturur. FIS’in Kayaklı Koşu spor dalı için yayınladığı en son dünya sıralaması listesi 3229 sporcudan oluşuyor. Biz bu sıralamanın neresindeyiz detayına girmeden geçtiğimiz son 3 yıldaki sıralamaya değinelim.

2014-2015 sezonu

 • Erkekler, 856
 • Bayanlar, 906

2015-2016 sezonu

 • Erkek,1216
 • Bayanlar, 711

2016-2017 sezonu 

 • Erkekler, 515
 • Bayanlar, 771
Gördüğünüz üzere her sezon sıralama çok değişken, bir sorun olduğunu görmek mümkün.
Bu noktada, geçtiğimiz kış sezonu öncesi, Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar yönetiminde, As Başkan Doç. Dr. Fatih Kıyıcı, Genel Sekreter Doç. Dr. Necip Fazıl Kishalı ve ekibi bu spor dalıyla ilgili sorunları masaya yatırdı ve güncel durumu değerlendirdi. Bu süreç için “halı dokur gibi yavaş yavaş ve özümsene özümsene geçti” desek yeridir. Neticede kulüp yöneticileri, antrenörler ve diğer tüm taraflar dinlenilerek temayül yoklamaları yapıldıktan sonra, Kayaklı Koşu spor dalının kompetanlarından Ali Yılmaz branş sorumluluğuna getirildi. Uzun süren çalışmaların ve toplantıların ardından yeni bir ekiple, özetle (tüm illerde antrenör ve sporcuların sadece sezon öncesi çok kısa ve belli bir dönemde çalışma alışkanlıkları yerine, 12 ay sürekli çalışmaya sevk eden) yeni bir sistem oluşturuldu. Ek olarak, bir plan dahilinde, istikrarla 12 ay çalışan birkaç ildeki antrenör ve sporcuları yukarıdaki parantezin dışında tutmak yerinde olur.
Yeni sistem tıkır tıkır işliyor, tebrikler Türkiye Kayak Federasyonu…
3229 sporcunun yer aldığı en son FIS dünya sıralama listesine göre;

2017-2018 sezonu
 • Erkekler, 289
 • Bayanlar, 586

3229 sporcu arasında 289. sıradan listede olmak büyük başarı. Federasyonun yanı sıra teknik ekibe, antrenörlere ve sporculara gönülden teşekkürler…

Olimpiyatlar…

En üst seviye spor organizasyonu olan Kış Olimpiyatlarına “kendi ülkende seçme yapıp tam takım gitmek” ne yazık ki mümkün değil. Olimpiyat Komitesi tabiri caizse diyor ki “bağlı olduğun uluslararası federasyon sana olimpiyatlara gidecek sporcular için kriterler ve kotalar gönderdi, bu detaylara sporcuların giriyorsa başım üstüne buyur gel, yok uymuyorsa hadi bayrağın dalgalansın bari bir sporcu getir”. Biz bu noktada, Kayaklı Koşu sporunda bugüne kadar bayrağımız dalgalansın temsil edilelim amacıyla Kış Olimpiyatlarında boy göstermişiz.

Ancak şimdi durum hiç de öyle değil. Kendi bileğinin ve alın terinin hakkıyla güncel durumda (2017 sonuna kadar katılacağımız yarışmaları da ekleyerek) 3 sporcumuz belki bir 4. sporcumuz ile göğsümüzü gere gere gideceğiz inşallah.
Olimpiyatlarda şimdilik bir madalya beklentimiz yok. Ancak bu bir süreç ve belki 10-15 yıllık uzun soluklu bir süreç. Gençlik ve Spor Bakanlığı başta olmak üzere, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve devletimizin diğer kurumlarının desteği ile Türkiye Kayak Federasyonu’nun ortaya koyduğu planı bozmadan istikrarlı bir şekilde devam ettirmesi çok önemli.
Ortaya koyulan plan ve bu çalışma temposu istikrarla devam ederse Olimpiyatların birkaç tık altındaki yarışma organizasyonlarında çok yakın zamanda madalya gelmeye başlarsa hiç şaşırmayın.

Faruk Karataş

1987 yılında başlayan kayak macerası hız kesmeden devam ediyor. Eski milli sporcu, kayak antrenörü. Kış sporlarıyla ilgili araştırma yapmayı ve edindiği bilgileri paylaşmayı seviyor. Kayak, snowboard ve diğer tüm kış sporları hakkında kaliteli içerikler üretip insanların faydasına sunmak amacıyla kayaksever.com sitesini kurdu.

İlginizi Çekebilir

Başa dön tuşu
error: İçerik kopyalanamaz !!